/A citromra emlékeztető illatú levelében sok az illóolaj\./
Idegesség, álmatlanság ellen is jó. Kedveltsége miatt a citromfüvet 1988-ban az év gyógynövényének választották. A citromfű illóolaja baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatású. A gyógyászatban ízjavítónak, étvágygerjesztőnek és enyhe nyugtatónak alkalmazzák. Kellemes illata miatt számos teakeverék alkotórésze, ezenkívül reuma elleni bedörzsölőszerekben is szerepel.
Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatása ismert. Vízhajtásra reggel éhgyomorra egy csészével igyunk. Antibakteriális, fertőtlenítő tulajdonsága miatt az ókorban csípésekre, harapásokra külsőleg alkalmazták.
Megfázás, influenza esetén izzasztásra használható. Emésztésjavításra étkezés előtt fogyasszanak belőle egy csészényit. Ha alvási problémákra isszuk, este lefekvés előtt tanácsos egy langyos csésze teát elkortyolgatni.
Levelei éteri olajat, színező- és cserzőanyagot tartalmaznak. Ezek nyugtató és anti-bakteriális hatásúak, továbbá serkentik az emésztést. Ezért a citromfüvet főként ideges nyugtalanságra, alvászavarra, illetve gyomorpanaszokra javasolják.
A citromfű tea és citromfű fürdő kombinációja segít a nyugodt lelkiállapot elérésében.
Várandósság, és szoptatás ideje alatt is használható. Gyermekek is fogyaszthatják.
A karmelitavíz néven ismert “csodaszernek”, amit a svájci Paracelsus készített el elsőként, az egyik fő hatóanyaga a citromfű volt.
1 púpozott evőkanál citromfű levelet leöntünk 1/4 l forrásban lévő vízzel, és 10 percig állni hagyjuk.
Alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén. Hasznos segítség gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadás előfordulásakor.
Depresszió oldására is kiváló, ilyenkor kúraszerűen ajánlott fogyasztani.
Külsőleg ajakherpeszvírus-fertőzés által okozott tünetek enyhítésére is alkalmas.
Jó tudni! Ha idegesség miatt nem megy le egy falat sem a torkodon, próbálkozz a citromfűvel!
tudasfaja.com
2018. szeptember 11. (kedd), 18:54
Oldalunk a tájékozódásodat segíti, de konkrét orvosi kérdésekkel, panaszoddal fordulj kezelőorvosodhoz!