Valójában undorító lehet, de, ha jobban belegondolunk a lakásban levő textíliákban, bármennyit is takarítunk számos poratka élősködik. /Megszabadulni nem nagyon tudunk tőlük, esetleg az javíthat a helyzeten, ha időközönként kidobjuk szőnyegeinket, párnáinkat, takaróinkat, és újat vásárolunk\./
Ha ezt nem tudjuk megengedni magunknak, végezzünk fertőtlenítő hatású nagytakarítást.

[ad1]
Reggel, miután kikeltünk az ágyból, beindul a poratkák és baktériumok élete.
Ha nem szellőztetünk a szobában, nem rázzuk ki az ágyneműnket, és nem frissítjük fel a párnát, direkt jót teszünk neki. A poratkák ugyanis elhalt hámsejtekkel, bőrdarabokkal, verejték lecsapódásokkal táplálkoznak. Szellőztessük ki az ágyat, poroljuk ki az ágyneműt, ha azt akarjuk, hogy egészségesebb környezetbe feküdjünk be este. A poratkák egyáltalán nem szeretik a friss levegőt, és a napfényt, így menekülni fognak az eddig biztonságosnak hitt helyről, a párnából, ágyneműből, matracból.
A friss levegő, és a napfény kiszáradással, majd elpusztulással fenyegeti őket.
[ad2]
Szakemberek szerint egy felnőtt ember az éjszaka folyamán kb. 1 liter vizet izzad ki magából. Az izzadság a tökéletes táptalajt jelenti a poratkák számára. Megdöbbentő, de egy normál méretű matracban 1,5 millió poratka lakik. Tulajdonképp a problémát nem is a poratkák, hanem a maguk mögött hagyott ürülék okozza.
Ezt belélegezve alakul ki az allergia, és az asztma. Bár anyukánk nem ezt tanította, de ajánlatos reggel az ágyat minél tovább vetetlenül hagyni.
[ad3]
Így jól ki tud szellőzni, kiszárad, és elpusztulnak a poratkák. A legjobb az, ha ki tudjuk tenni valahová, száraz helyre, ahol éri a napfény. Legalább, amíg munkába indulunk, ne vessük be az ágyat, hogy szellőzzön. Cseréljünk ágyneműt egy héten egyszer, de legtöbb két hetente.
A párnákat és a matracot is időközönként ki kell tenni a napra, hiszen ezekben gyűl össze a legtöbb por. Egy meleg nyári napon pedig vigyük ki az udvarra, és poroljuk ki alaposan őket.
A poratka ürüléke okozhat allergiás náthát, szénanáthát, orr nyálkahártya, vagy kötőhártya gyulladást, erős és irritáló köhögést, csalánkiütést, ekcémát, bőrkiszáradást, viszketést.
2016. augusztus 24. (szerda), 16:18
Oldalunk a tájékozódásodat segíti,
de konkrét orvosi kérdésekkel, panaszoddal
fordulj kezelőorvosodhoz!