A talp gazdag beidegzésű és jelentős reflexzóna, amely az egész szervezet egészségére kihat, ezért fontos, hogy megfelelően ápolt legyen. /A talpon jelentkező kellemetlen elváltozások, mint a bőrkeményedések, berepedt sarok, a szemölcsök és tyúkszemek különös figyelmet igényelnek\./
A talpon jelentkező elváltozások közül a legfájdalmasabb a tyúkszem. Az elváltozás annyira gyakori és oly mértékben fájdalmas, érzékeny, hogy a köznyelvbe napjainkig fennmaradt az a szófordulat hogy: „valakinek a tyúkszemére lépni…”
A tyúkszem a talp nyomásnak kitett területein megjelenő elváltozás. Ovális vagy kerek, sárgás színű, közel egy centiméter nagyságú, megvastagodott bőrréteg.
Leggyakrabban a IV-V. lábujjon és a talpon alakul ki és összefüggésbe hozható a szoros cipők viseletével.
Tipp: Egy működő recept a repedezett sarkakra
A válasz egyszerű: a hegnek nincs központi szarutüskéje, nyomásra sem a szemölcs, sem pedig a heg nem okoz fájdalmat.
Jellemző tünet a megvastagodott, jellemző kinézetű, jól körülhatárolt, apró bőrkeményedés, amely, amikor nyomásnak van kitéve nyilalló fájdalmat okoz. Tartós fennállás esetén a tyúkszem környezetében gyulladás is gyakori, ami már nyugalomban is fájdalmat okoz.
Tipp: Bőrsérülések, égés, aranyér ellen használd a varázsmogyoró kivonatot
Bizonyos társadalmi tényezők, mint például a karcsúságideál, női divat jelentősen megnövelte a tyúkszem előfordulási arányát. Az elősegítő tényezők a tartósan nyomásnak kitett terület, szoros cipő viselése, kényelmetlen magas sarkú cipő, nehéz álló fizikai munka, de köztudottan a diabétesz, vagy a nagyon száraz bőr is elősegíti a kialakulásukat.
A tyúkszem ellátása különböző módon történhet, ezek eredményessége nagyban függ a tyúkszem nagyságától, korától, a talpon a bőr vastagságától.
A tyúkszem kialakulásához a lábboltozatok elváltozása jelentősen hozzájárul. Ebben az esetben a kezelés első lépése egy egyedi talpbetét beszerzése, amely megfelelő alátámasztást biztosít. Ha az elváltozás egymást nyomó területeken helyezkedik el, pl. lábujjak között, akkor szilikonból egyedi ujjtávolítók szerezhetők be, melyeket rendszeresen hordani kell.
Kerülje a túl magas sarkú vagy erősen szoros kényelmetlen cipőket. Szerezzen be kényelmes, puha, alacsony sarkú, könnyen szellőző cipőket és viseljen puha vagy speciális talpú zoknit. Használjon nyomásvédő tapaszt, ami megakadályozza a további dörzsölést, és csökkenti a fájdalmat
Használjon lábfürdőt, amelybe körömvirág, jojóba, argánfa, avokádó olajt vagy őrleményt helyez. Az elhalt hámrétegeket fürdés után a drogériákban kapható sarokreszelővel óvatosan távolítsa el, ha nem boldogul ajánlott egy jó pedikűröst rendszeresen felkeresni!
A patikákban kapható ecsetelők szalicilsavat tartalmaznak, ez feloldja a tyúkszem hámrétegeit, így azok könnyen eltávolíthatóak lesznek. Többféle kiszerelésben kaphatók a szalicilsavat tartalmazó kenőcsök, balzsamok. Egyes gyógyszertárak helyileg készítik el a megfelelő kenőcsöt. Az 5–10%-os szalicilsav-tartalmú kenőcsök hámlasztó hatásúak, képesek feloldani a tyúkszemet alkotó keratin szövetet. Elsőként meg kell puhítani a tyúkszemet.
A szalicilsavas tapaszok középen egy kis lyuk van, amibe a tyúkszem beleilleszkedik. Ezen a területen van a puhító szalicilsav. A kiáztatott és szárazra törölt területre kell ráhelyezni a tapaszt. A kezelést általában 7–10 napig szükséges ismételni.
A szalicilsavas megoldás mellé zárkóznak fel más savas jellegű oldóanyagok is, mint a triklórecetsav vagy a tejsav. Az utóbbi időben elterjedtek a hidrokolloid tartalmú tapaszok is. Ezek gyógyszertárakban szerezhetők be.
A gyógynövények esetén a vérehulló fecskefű oldat a legelterjedtebb.
Honnan tudom, hogy hatott a kezelés? A tyúkszem megváltozik, sárgásfehér, kocsonyás anyaggá válik, ami egy meleg vizes áztatás után könnyen eltávolíthatóvá válik. Az ollóval, pengével való kimetszés, kapargatás szigorúan tilos.
Ha a panaszok nem szűnnek, ha egyre több tyúkszem alakul ki, ha a lábon nyílt sérülések alakulnak ki, ajánlott felkeresni az orvost.
Cukorbetegek és keringési zavarokban szenvedő betegek esetén a tyúkszem kezelésével minden esetben javasolt a kezelőorvos felkeresése!
Tipp: Ezt kell tenned infarktus esetén!
A fagyasztásos módszer esetén folyékony nitrogénnel több alkalommal átfagyasztják a tyúkszem szövetét. A hideg roncsolja a tyúkszem felesleges keratin szaporulatát. Hosszan tartó, vagy szövődményes esetben a tyúkszem kezelése csak sebészeti eljárással oldható meg. A helyi érzéstelenítésben kivágják a tyúkszem elszarusodott szövetét. A keletkező szövethiány néhány héten belül feltöltődik, majd behámosodik. A teljes gyógyulásig használjunk megfelelő kötszert és tehermentesítsük a talpat.
A tyúkszem bár sokak számára apró problémának tűnik mégis kezelés nélkül szövődmények léphetnek fel. A tyúkszem hosszú időn át és kezeletlenül hagyva szövődmények kialakulásához vezet: néha bevérzés, gyulladás, bőrszövetelhalás fordul elő.
Forrás: filantropikum.com
2015. február 26. (csütörtök), 06:31
Oldalunk a tájékozódásodat segíti, de konkrét orvosi kérdésekkel, panaszoddal fordulj kezelőorvosodhoz!