Azt azonban tudtad-e, hogy a szobanövények is hasznát vehetik ennek az illatos fűszernek?
Íme, 5 ok, amiért érdemes felhasználni őket a zöldek ápolására.
Ha a növényeidnek hangyaproblémájuk van, akkor fahéjjal felléphetsz ellenük. Mindössze annyit kell tenned, hogy fahéjat szórsz a kérdéses növény talajára és biztos lehetsz benne, hogy távol maradnak a rovarok.
Néha még a legügyesebbek is képesek megsérteni a növényeiket, miközben gondozzák őket. Ha van egy sebesült növényed, ami egy kis gondoskodásra és kényeztetésre vágyik, akkor szórj a sebére egy kevés fahéjat, amivel ösztönözheted őt a gyógyulásra. Hamarosan rendbe fog jönni!
Ha hajtásról szeretnél növény gyökereztetni, akkor ösztönözheted a gyökérnövekedést, ha a vágott részt fahéjba dugod, mielőtt elültetnéd. Rengeteg pénzt takarítasz meg magadnak és a gyökerek is jobban fognak nőni, miközben a növény is gombamentes maradhat.
A fahéjat egy hatásos gombaölőszer készítéséhez is felhasználhatod. Keverj össze 2 aszpirin tablettát és 1 evőkanál őrölt fahéjat 1/2 liter vízben. A keveréket hagy állni 12 órát, majd szűrd át a folyadékot és öntsd át egy spricnis flakonba. Ezután permetezd az oldatot az érintett növényre és hagyd, hogy az összetevők a szövetekbe juthassanak.
Csökkenti a vércukor szintet
Egy amerikai kutatás szerint a fahéjban található aldehid segít a vércukorszint optimalizálásában. A kutatók megfigyelték, hogy a fahéj hatására csökken az éhgyomri vércukorszint, javult a szervezet inzulinválasza olyannyira, hogy rendszeres fogyasztása a diabéteszben szenvedők számára is segítség lehet.
Segíti az emésztést
A fahéj elősegíti az élelmiszerek egészséges emésztését. A fahéjban lévő nyálka- és cseranyagoknak, valamint az illóolajnak köszönhetően pedig a gyomor-béltraktus működését is serkenti. Kevesen tudják, hogy a fahéjból tea is főzhető, ami erős emésztésserkentő hatással bír. Ráadásul Indiában rendszeresen használják puffadás ellen, mivel megakadályozza a gázok kialakulását az emésztés során.
Erős antioxidáns
Antioxidánsok a fahéjban igencsak nagy számban előfordulnak elő – többek között remek mangánforrás – amiért a fahéj képes harcolni a szabadgyökök ellen.
Szépíti a bőrt
Kiváló tonizáló hatása van, ennek köszönhetően ápolja, szépíti a bőrt. Ezen bőrfiatalító hatása miatt keverik bele krémekbe is. Egyiptomban már ezer évvel ezelőtt is használták hasonló célokra, de napjainkban is használják egyes szépségipari készítményekben, masszázsolajokban.
Elősegíti a fogyást
Mivel serkenti az emésztőnedvek termelését, gyorsítja az anyagcserét, ennek köszönhetően segítségedre van a diétád során. Érdemes tudni, hogy fokozza a vérkeringést, ezáltal az anyagcserét is, amiért enyhe zsírégető hatással bír.
Csökkenti a koleszterin szintet
Szintén ez a kutatás bizonyította be, hogy az összkoleszterin és az LDL – más néven rossz – koleszterin szintre gyakorolt hatása is rendkívül kedvező. Napi 1,5-2 gramm fahéj a koleszterinnel összefüggésbe hozható betegségek ellen mérhető eredménnyel használható.
Felveszi a harcot a gombás fertőzések ellen
Meglepően hatékony a gombás fertőzések ellen is. Erre legjobb formája a fahéj olaj, de a lábgombás fertőzésekre több esetben a vízbe kevert fahéjjal történő kenegetés is használt. Egy német tudományos vizsgálat során a fahéjjal átitatott vécépapír használatával teljes mértékben vissza lehetett szorítani a fertőzésekért felelős élesztőgombát.
Ízületi gyulladások ellen is hatásos
Akik izületi gyulladástól szenvednek naponta egy pohár meleg vízben keverjenek el 2 kanál mézet és 1 kiskanál fahéjat. Ha rendszeresen fogyasztják ezt az italt akár a krónikus arthritis-től is megszabadulhatnak. A Copenhaven-i egyetemen végzett kísérletekben részt vett 200 betegből 73-nál teljesen megszűntek a fájdalmak.
Enyhe fájdalomcsökkentő hatású
A fahéj segít távol tartani a prosztaglandinokat, amik hormonhatású lipidek, amik a szervezetben allergiás rohamoknál, gyulladásnál szabadulnak fel. Hatásukra fájdalom, láz lép fel. Számos fájdalomcsillapító gyógyszer is ezen az elven működik.
2022. február 19. (szombat), 15:21
Oldalunk a tájékozódásodat segíti, de konkrét orvosi kérdésekkel, panaszoddal fordulj kezelőorvosodhoz!