Az egészségünk megőrzéséhez és a krónikus betegségek megelőzéséhez rengeteget tehetünk a megfelelő táplálkozással. Van egy ősrégi gabonaféle, amelyet nagyszüleink még rendszeresen fogyasztottak, de mára szinte teljesen elfelejtettük. Pedig ennek a növénynek kiemelkedő hatása van az érrendszerre, segít megelőzni az érelmeszesedést, rugalmassá teszi az ereket, és csökkenti a magas vérnyomást!
A köles egy ősi gabonaféle, amelyet több mint 10 000 éve termesztettek Kínában, jóval a rizs elterjedése előtt. Napjainkban leginkább Ázsiában és Afrikában használják alapélelmiszerként, míg nálunk legfeljebb madáreleségként gondolunk rá – pedig emberi fogyasztásra is kiváló!
A köles tele van értékes ásványi anyagokkal, például:✅ Kovasav – erősíti az ereket és megelőzi az érelmeszesedést✅ Magnézium – segít csökkenteni a vérnyomást✅ Vas – hatékonyan támogatja a vérképzést és a sejtek oxigénellátását✅ Kálium – természetes módon szabályozza a szív- és érrendszer működését✅ B-vitaminok – táplálják az idegrendszert, csökkentik a stresszt
A köles könnyen emészthető, egyedülálló módon lúgos vegyhatású, és gluténmentes, így akár lisztérzékenyek is fogyaszthatják, ha biztosított a gluténmentes feldolgozás.
? Megakadályozza az érelmeszesedést és rugalmassá teszi az ereket – A kölesben lévő kovasav csökkenti az érfalak meszesedését, így megállíthatja a súlyos érrendszeri betegségek kialakulását.
? Normalizálja a vérnyomást – A magnéziumban és káliumban gazdag köles segít csökkenteni a magas vérnyomást, ami a szívbetegségek egyik fő rizikófaktora.
? Erősíti az immunrendszert – A köles rengeteg antioxidánst és B-vitaminokat tartalmaz, amelyek javítják a szervezet védekezőképességét.
? Vashiányos vérszegénység ellen is hatékony – 10 dkg köles 6,8 mg vasat tartalmaz, ami segít megelőzni a vérszegénységet és növeli az energiaszintet.
? Szebb bőr, erősebb haj és köröm – A kovasav támogatja a kötőszövetek rugalmasságát, szebbé teszi a bőrt, erősíti a hajszálakat és a körmöket.
? Ízületi fájdalmak és visszér ellen is ajánlott – A köles támogatja az ízületek és a kötőszövetek regenerálódását, így ajánlott visszér, ízületi sérülések vagy porckorong-problémák esetén.
? Emésztési problémákra és savtúltengés ellen is kiváló – A köles az egyetlen lúgosító gabonaféle, amely segít a sav-bázis egyensúly helyreállításában és a gyomorpanaszok enyhítésében.
A köles sokoldalúan felhasználható, és könnyen beépíthető a napi étrendbe.
? Reggeli köleskása – Főzd meg tejben vagy vízben, adj hozzá mézet, fahéjat, gyümölcsöt.
? Köles salátákhoz – Keverheted friss zöldségekkel, hüvelyesekkel, vagy akár feta sajttal és olívaolajjal.
? Köretként rizs helyett – Kiváló párolt húsok, halak vagy zöldségek mellé.
? Levesbetétként vagy rakott ételekhez – Hasonlóan használhatod, mint a rizst vagy a kuszkuszt.
? Gluténmentes liszt helyett – A köleslisztből remek palacsinta, sütemény és kenyér készíthető.
/A modern étrendben a köles háttérbe szorult, mert a búza és a rizs kiszorította a hagyományos gabonaféléket\./
Ha újra beépítjük az étrendünkbe, nemcsak az egészségünket támogatjuk, hanem egy olyan természetes csodaszert fedezünk fel újra, amely megelőzi az érelmeszesedést, normalizálja a vérnyomást, és hosszú távon is erősíti a szervezetünket!
? Próbáld ki a kölest, és tapasztald meg a jótékony hatásait! Te ettél már kölest? Írd meg kommentben, hogyan készíted el! ??
2025. február 14. (péntek), 17:18
Oldalunk a tájékozódásodat segíti, de konkrét orvosi kérdésekkel, panaszoddal fordulj kezelőorvosodhoz!