/Májunkat számtalan károsodás veszélyezteti, ezek közül a leggyakoribbak a májgyulladás \(döntő részben vírusos\) a túlsúly és a diabétesz okozta zsírmáj, és végül, de nem utolsó sorban a túlzott italozás okozta májbetegségek, a cirrózis vagy májzsugor és a zsírmáj\./
A veszélyeztetett máj jelei:
1, Gyomorproblémák: a hányinger és hányás. Ezek akkor jelentkeznek, ha a máj nem képes már feldolgozni a mérgeket.
2, A vizelet színe: a vizelet eltérő színét a bilirubin megnövekedett mennyisége okozza a vérben. Ilyenkor a vizelet barnás színűvé (sörbarna) válik. Mivel a máj nem képes kiszűrni a vérből a bilirubint, a vesék veszik át ezt a feladatot.
3, Emésztőrendszeri problémák: amikor a máj megbetegszik, nem képes megfelelő mennyiségű epét termelni, ezért gyakrabban fordul elő hasmenés. Az epe hiányában megnő a zsírokkal szembeni érzékenység, ami irritálja a beleket, de okozhat felfúvódást és székrekedést is, valamint a szervezet kevésbé tolerálja az alkohol bevitelt.
4, Hasmenés, székrekedés, bélrendszeri vérzés. A sérült máj eredményeként előfordulhat bélrendszeri vérzés, ami hasmenést, de akár székrekedést is okozhat. Az előrehaladott májkárosodás súlyos nyelőcső vérzést okozhat, ami vérhányással is jár. Életveszélyes állapot, intenzív kezelése szükséges!
5, Hasi rossz érzet. Ez a májkárosodás egyik leggyakoribb tünete.
6, Megnövekedett vízvisszatartás. Ez a tünet a májbetegségek korai szakaszában szokott jelentkezni, s a folyadék felgyülemlése rendszerint a lábakban és bokában történik.
7, Hasi fájdalmak. Fájdalmas görcsök, puffadás, melyek a has alsó részére koncentrálódnak. Ilyenkor folyadék felgyülemlés is előfordulhat a hasban.
8, Krónikus viszketés. Amikor a máj károsodik, a bőr sokkal érzékenyebbé válik és állandóan viszket.
9, A széklet színének változása. Ezt a tünetet az epe hiánya okozza. Ilyenkor a széklet halvány sárgává, szürkévé válik.
10, Csökkent étvágy. A májnak fontos szerepe van a zsírok lebontásában és az emésztés folyamatában.
11, Sárgaság. Ennek során a szem fehérje, az ujjak, a nyelv és a bőr válik sárgás színűvé. Oka a bilirubin emelkedett szintje a vérben.
12, Fáradtság érzet. Ez a tünet nagyon jellemző a májkárosodásra. A fáradtság azért alakul ki, mert a májnak sokkal többet kell dolgoznia, hogy feladatát el tudja látni, ez pedig kimeríti a szervezetet.
13, A testszőrzet fokozatos eltűnése.
14, A köldök körüli vénák kitágulása, amit már az ókorban is ismertek és medúza fejnek neveztek el.
15, Jellegzetes, semmivel össze nem keverhető szájszag.szupertanacsokblog.hu