Hunza - Ahol 100 évig élnek az emberek

Hirdetés
Hunza - Ahol 100 évig élnek az emberek
Hirdetés
 
 
 
A hunzaiak igen hosszú életűek, fiatalon és öregen egyaránt életerősek, állóképességük kimagasló, és megdöbbentő egészségnek örvendenek. Nem ismerik a civilizációs betegségeket, többek között a rákot sem!
 
Hunza Pakisztán legészakibb csücskében helyezkedik el, ott, ahol Pakisztán Kínával találkozik. /Fekvése lélegzetállító; nem kevesebb, mint hat hegylánc húzódik e területen\./
Hirdetés
A hegycsúcsok átlagmagassága 6100 méter, s itt található a 7600 méter magas Rakaposhi-csúcs.
 
 
Hunza népe egy különlegesen termékeny völgyben él, amely a sziklás vonulatok közé ékelődik. A völgy 10-30 ezres népessége kétezer évig csaknem teljesen el volt zárva a világ többi részétől.
Hirdetés
a terület egészen mostanáig szint teljesen megközelíthetetlen volt, mivel az egyetlen be- és kijárat a környező hegyek oldalában kanyargó ösvény volt, melyen a közlekedés az év legnagyobb részében igen kockázatos. Az út mindössze 60 centi széles. Veszélyesen elrojtosodott kötélhidakon kell átkelni, az utat több helyen mindössze a meredek sziklafalból kilógó fatörzsek tartják.
 
 
 
Hirdetés
 
Mint már említettük, a hunzaiak nem ismerik a szívbetegséget, magas vérnyomást, daganatos megbetegedéseket. A nőknél ismeretlen a klimax, a férfiak még 90 éves korukban is nemzőképesek, és táncolnak ünnepségeiken. Több ezer éves földrajzi elszigeteltségüknek köszönhetően a hunzák egészséges és természetes életszokásokat követnek.
A pakisztáni-afgán-kínai határvidéken élő közösség szellemi néprajzáról (például eddig nem ismert samanizáló szokásairól) könyvet is írt egy magyar szerző, Csáji László Koppány (Tündérek kihalófélben - Hunoktól a hunzakutokig). Csáji 2001-es kutatóútját megelőzően nyolc évtizeddel egy világszerte nagyra becsült brit sebész és orvos, dr. Robert McCarrison ezt írta az amerikai orvosszövetség újságjának 1922. január 7-i számában: "A hunzáknál nincs ismert rákos eset. Ennél a népnél hatalmas sárgabarack-ligetek vannak.
 
Hirdetés
 
A sárgabarackot a napon szárítják meg, és igen bőséges mennyiségben fogyasztják."
McCarrisont Nagy-Britannia kormánya nevezte ki a múlt század elején, a brit megszállás ideje alatt, India táplálkozásának megfigyelésére. A brit orvos főleg a Gilgit zóna szokásait írta le Észak-India egyik tartományában, Észak-Kasmírban. Híressé azonban az tette, hogy fölfedezett egy népet - a hunzákat -, melynek nem voltak orvosaik és kórházaik, fiai mégis 100 éves átlagéletkort értek el, tökéletes életerőben és jó egészségi állapotnak örvendve. Hét évig tanulmányozta őket, s az akkori világ egyetlen népbetegségét sem fedezte fel náluk. A 90-110 év közötti lakosok vizsgálata során kiderült, hogy vérnyomásuk, koleszterinszintjük és szívműködésük normális. Életerejük titkát egyedül táplálkozási szokásaikban találta meg.
A hunzák a zöldségeket és gyümölcsöket, gabonaféléket, a tejet és tejtermékeket főzés nélkül - tehát szinte kizárólag nyersen fogyasztják! -, húst pedig csak igen ritkán esznek. Egyáltalán nem használnak hántolt (fehér) rizst, cukrot és sót, a szintetikus táplálékokról még csak nem is hallottak.
Az energia hiányos Hunzában gazdasági kényszer a tüzelőanyag-fogyasztás minimumra szorítása, ezért főznek rendkívül keveset és eszik az ételeik legalább 80%-át nyersen.
Hirdetés
Rengeteg sárga- és őszibarackot, körtét, almát, szilvát, szőlőt, cseresznyét, szedret, fügét és sokféle dinnyét, rengeteg vadon termő bogyófélét esznek.
 
Fő élelmiszereik ezen kívül még a búza, az árpa, a köles, a hajdina, illetve egy Jób könnyének nevezett fűféle gömbölyű magjai. Nyáron a gyümölcsöket tehát nyersen fogyasztják, télen és tavasszal padig szárítva. Hunzában a tipikus téli reggeli szárított barackból és kölesből készített kása, melyet frissen őrölt lenmaggal szórnak meg. zöldségek közül a mustárfű, a spenót, saláta, a gyökerek, mint a répafélék, a paszternák, a burgonya, a torma; a babfélék, a csicseriborsó, a lencse és más csíráztatott hüvelyesek, valamint a tökfélék.
Hirdetés
Sok füvet is használnak étkezési és gyógyászati célra egyaránt, így például a mentát vagy a kakukkfüvet. Lenmagot ugyancsak termesztenek, és kevés olyan ételük van, ami ilyen vagy olyan formában ne tartalmazná. A friss csöves kukoricát is nagyon szeretik, ezt sem főzik meg. Télen a hunzaiak beáztatják a lencsét, babot, borsót, majd nedves ruhán kiteszik a napra, és akkor fogyasztják őket, amikor csírázni kezdenek.
A hunzák földjén, ahol a pénz fogalmát nem ismerték, egy ember gazdagságát a birtokában lévő sárgabarackfák számán mérték le. Minden utazó említést tesz a hunzák hatalmas sárgabarack-ligeteiről. A nálunk is termő gyümölcsöt ők az év minden szakában fogyasztják, amikor friss a termés, azt, de a magját nem dobják el, hanem a napon megszárítják, s elteszik télire. Naponta 30-50 barackmagot esznek meg. Ebből préselnek olajat, amellyel sütnek-főznek, s még kozmetikumként is használják. Asszonyaik arca a préselt barackmag-olajnak köszönhetően még élemedett korban is ránctalan, bársonyos.
A fehér hun nők egyik jellegzetessége - és büszkesége - a ténylegesnél 15-20 évvel kevesebbnek látszó életkor.
Hirdetés
 
 
Dr. Allen E. Banik szemorvos is felkerekedett, s kutatóútjáról A hunzák földje (Hunza Land - Whitehorn Publishing Co., 1960) címmel írt könyvet. Részletes beszámolókat ad benne a hunzák életmódjáról. Feljegyezte, hogy a hunza felnőttek 50 gramm protein, 36 gramm növényi zsiradék és 354 gramm szénhidrát elfogyasztásával valamivel több, mint 1900 kalóriát vesznek magukhoz naponta. (Az összehasonlítás kedvéért: egy átlag amerikai napi energia-bevitele 3300 kalória, 100 gramm fehérje, 150 gramm zsír.)
A kutatók megfigyelték azt is, hogy a hagyományos hunza étrend az átlagos amerikai étrendnél kétszázszor több nitrilozidot tartalmaz. A gabonafélékben és a csonthájasok gyümölcsében is előforduló nitrilozidok - dr. Ládi Szabolcs orvos meghatározásával - "olyan hatást fejtenek ki a szervezetben, hogy a daganatosan osztódó, illetve már daganatossá átalakult sejteket szelektíven, belülről úgymond megmérgezik és blokkolják a daganatsejtnek a további fejlődését".
A hosszú életű fehér hunok ivóvize hegyi gleccserek olvadásából keletkező patakokból származik. Ez a víz tele van a kőzetekből kioldott ásványi anyagokkal, szinte fehér tőlük, ezért a hunzák a hegyek tejének is nevezik. Az ásványi anyagokban dús vizet a növények is felveszik és a leveleikben a felszínre hozzák. 

A hunzák sok ilyen növényt (hajdina, köles, lucerna - olyan gabonafélék, amelyek B17 vitaminban rendkívül gazdagok, akárcsak a sárgabarack magja) fogyasztanak.

Az általuk naponta elfogyasztott ásványi anyag mennyisége a százszorosa annak, amit a nyugati civilizációkban javasolnak az orvosok.

Hunza-föld, a magas hegyvidék nagyon nehéz megélhetést nyújt az itt élőknek. Hosszú életük titka tehát a munka, az örökös mozgás mellett a mértékletes koszt, legfőképpen a sok ezer kajszibarack fa (benne az A vitamin). A száz esztendőt megélt hunza, aki ki van téve a hegyi szélnek, a zord télnek és az égető napnak, a mi társadalmunkban hatvanasnak tűnne.
A Földön élő hat leghosszabb életű népcsoport egyikének fiai, a hunzák napi 7-10 órát töltenek a tűző napon. Bőrükön mégsem jelennek meg káros elváltozások, mert - így egy magyar családorvos - "a napsugárzás akkor lehet rákkeltő, ha az ásványi anyagok és vitaminok hiányától legyengült szervezetet éri az ultraibolya sugárzás".
 
 

Forrás: rejtelyekszigete.blogger.hu

2014. július 20. (vasárnap), 20:56

Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:

Hirdetés

Oldalunk a tájékozódásodat segíti, de konkrét orvosi kérdésekkel, panaszoddal fordulj kezelőorvosodhoz!

Hirdetés
Hirdetés

Cikkajánló

Mindenegyben blog
2024. szeptember 28. (szombat), 17:04
Hirdetés

Ezért rakj ki egy pohár sót a lakásodba 24 órára ??

Ezért rakj ki egy pohár sót a lakásodba 24 órára ??

A só az egyik leghasznosabb és legelterjedtebb ásvány a háztartásokban, és sokféleképpen használható. Az otthonunk...

Hirdetés
Mindenegyben blog
2024. szeptember 28. (szombat), 16:03

Ezt add a felmosóvízhez, és a padló azonnal csillogni fog – én már csak ezt használom

Ezt add a felmosóvízhez, és a padló azonnal csillogni fog – én már csak ezt használom

Ezt add a felmosóvízhez, és a padló azonnal csillogni fog – én már csak ezt használom A szódabikarbóna valódi csodaszer...

Mindenegyben blog
2024. szeptember 24. (kedd), 07:08

Jön a patkányinvázió: Ez a 7 legjobb vegyszermentes módszer, amivel végleg elűzheted őket

Jön a patkányinvázió: Ez a 7 legjobb vegyszermentes módszer, amivel végleg elűzheted őket

Jön a patkányinvázió: Ez a 7 legjobb vegyszermentes módszer, amivel örökre elűzheted őketAkik vidéken vagy kertes...

Mindenegyben blog
2024. szeptember 24. (kedd), 05:48

Ezért tegyél 2 hetente citromot a mikrohullámú sütőbe!

Ezért tegyél 2 hetente citromot a mikrohullámú sütőbe!

Minden háztartásban találkozhatunk a mikrohullámú sütővel, manapság nagy kedvenc, hiszen gyorsan mindent meg lehet...

Mindenegyben blog
2024. szeptember 23. (hétfő), 18:39

Ezért idd meg mindenképpen a kovászos uborka levét, aranyat ér

Ezért idd meg mindenképpen a kovászos uborka levét, aranyat ér

Ezért idd meg mindenképpen a kovászos uborka levét, aranyat ér!A forró nyári napokon kevesen gondolnák, hogy az egyik...

Mindenegyben blog
2024. szeptember 22. (vasárnap), 19:47

Sokan nem tudják ,hogy nem mindig jó ötlet mágnest tenni a hűtőre – itt van, miért

Sokan nem tudják ,hogy nem mindig jó ötlet mágnest tenni a hűtőre – itt van, miért

Nem mindig jó ötlet mágnest tenni a hűtőre – itt van, miértSokan szeretik a hűtőszekrényüket különféle mágnesekkel...

Mindenegyben blog
2024. szeptember 22. (vasárnap), 07:10

Ha te is radiátorral fűtesz ezt az egy dolgot mindenképp csináld meg a fűtési szezon előtt!

Ha te is radiátorral fűtesz ezt az egy dolgot mindenképp csináld meg a fűtési szezon előtt!

A fűtési szezon beköszöntével fontos felkészülni a radiátoros fűtésre, hogy a hideg időben hatékonyan tudjuk...

Mindenegyben blog
2024. szeptember 22. (vasárnap), 06:07

Ezért öntsd a sót éjszakára a lefolyóba ,amióta tudom én is minig így csinálom

Ezért öntsd a sót éjszakára a lefolyóba ,amióta tudom én is minig így csinálom

Hatékony háztartási tippek a sóval és más egyszerű anyagokkalA só, a sütőpor és a mosószóda nemcsak az ételeink...

Hirdetés
Hirdetés