A kutatások szerint legalább 55 betegség hozható összefüggésbe a lisztérzékenységgel, és azok, akik a búza-, rozs- és zablisztre allergiásak, 99 százalékban nem részesülnek megfelelő kezelésben.
/Alább 10 olyan tünetet olvashatunk, amelyek gluténérzékenységről árulkodhatnak\./
Hirdetés
1. EMÉSZTÉSI GONDOK
A rendszeres puffadás, a székrekedés, vagy hasmenés hátterében lisztérzékenység állhat. A gyerekek esetében ezek a tünetek sokkal erőteljesebben jelentkezhetnek.
Hirdetés
2. KARATOSIS PILARIS
A felkaron jelentkező apró piros pöttyök, dudorok jelenléte, amelyet libabőrnek is neveznek. A kis kinövések állandó jelleggel ott éktelenkednek. Legtöbbször az egészséges zsírsavak és az A-vitamin hiánya állhat a háttérben.
3. FÁRADÉKONYSÁG
Egy gluténnel teli étkezés után gyakran tapasztaljuk, hogy fáradtak, kimerültek vagyunk.
4. AUTOIMMUN BETEGSÉGEK
Ha például krónikus limfocitás pajzsmirigygyulladást (Hashimoto-betegség), pikkelysömört, ízületgyulladást, szklerodermát, vagy szklerózis multiplexet állapítottak meg, akkor ezeket akár a lisztérzékenység is okozhatja.
Hirdetés
5. IDEGPROBLÉMÁK
A gyakori szédülés, egyensúlyzavar mögött is húzódhat gluténérzékenység.
6. A HORMONEGYENSÚLY FELBOMLÁSA
Például erős premenstruációs szindrómát, vagy akár a megmagyarázhatatlan meddőséget is okozhatja a lisztérzékenység.
7. MIGRÉN
Ez a kellemetlen, erős fejfájással jelentkező betegség is visszavezethető arra, hogy valaki nem bírja a glutént tartalmazó termékeket.
Hirdetés
8. FIBROMYALGIA
Ezt ismeretlen kórként is szokták emlegetni, amikor egyszerűen nem tudják megmagyarázni, hogy a páciens miért szenved állandóan fájdalmaktól, miért fáradt folyamatosan.
9. GYULLADÁSOK
Az ízületi gyulladásokat is okozhatja a lisztérzékenység, ezért ha ujjaink, térdeink, vállaink gyakran begyulladnak, kérjük ki egy szakember véleményét.
10. KÖZÉRZETI PROBLÉMÁK
Idegesség, depresszió, hangulatingadozások – ezek is a gluténérzékenység jelei lehetnek.