/Az ókorban azt hitték róla, hogy megvédi a házat a villámcsapástól \- ezért Iuppiter növényének tartották\./
E hit utóhatásaként a házi kövirózsát mindmáig sokfelé a háztetőkre ültetik.
A sziklakertek elmaradhatatlan növényeiként számos fajt dísznövényként termesztenek. Sok kertészeti változat kapható különböző fantázianeveken. A szárazon hagyott támfalak réseibe is ültethetünk kövirózsákat.
Néhány faj gyógyhatású (Sempervivum tectorum - fülfű).
A kövirózsa leveléből kinyert zöldes színű folyadék kiváló gyulladásgátló hatású. Huzat, fülfájás, fogfájás és nyaki nyirokmirigy duzzanatok kezelésére is alkalmas, a levével átitatott vattával dugaszoljuk be a fület éjszakára.
Hatásai
- Baktérium és vírusölő hatása van, mivel flavonoidokat, cserzőanyagot, növényi savat, nyálkaanyagot, szabad aminosavakat és fenolkarbonsavakat és C-vitamint tartalmaz.
- Szájüregi fertőzések, rovar- és csaláncsípések, övsömör, orbánc, vágott sebek, égési sérülések kezelésére, és ajakherpesz, futószemölcs leszárítására. A népi gyógyászatban használták hasmenés kezelésére és féregűzésre, külsőleg végtagi fájdalmat enyhítettek vele. Gyakorlatilag egy univerzális vírus és baktériumölő szerről van szó. Sokoldalúsága ellenére nagyon kevesen ismerik.
- A kövirózsa leve a középfülgyulladással járó fülfájást is enyhíti, fülbe csepegtetve, rövid időn belül érzékelhetjük a javulást.
- A nedvét használhatjuk májfolt vagy egyéb bőrelszíneződés halványítására, eltüntetésére.
- A kövirózsa félbevágott levelét tyúkszem eltávolítására is használhatjuk. Éjszakára rögzítsük a tyúkszemre egy sebtapasszal, majd másnap áztassuk ki a lábunkat, és kapargassuk le az elhalt bőrt. Ismételjük meg esténként, ameddig szükséges.
- Napégés ellen az aloe verával is felveszi a versenyt. Préseljük ki egy alaposan megmosott kövi rózsa leveleit, keverjük össze egy evőkanál olívaolajjal, adjunk hozzá pár csepp levendulaolajat vagy kókuszolajat, és kész is a tökéletes napozás utáni kence.
- A kövirózsa nedvét használják aranyérre és szopástól kirepedezett mellbimbók kezelésére is.
- Gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, külsőleg fájdalomcsillapító, baktérium és vírusölő hatású.
- Csillapíthatod a gyantázás utáni égő érzést, valamint a viszketést. Nyugtatja a bőrt, ezáltal az nem pattogzik ki gyantázás után.
- Hatásos a bárányhimlő gyorsabb leszárítására. A gyógyulást akár napokkal tudja gyorsítani.
- A levelet leforrázva teaként torokgyulladásra, hörghurutra, kisebesedett száj és afta gyógyítására használhatjuk. Az íze nem a legjobb, de a hatása kárpótoljon minket. A kellemetlen íz ellen mézzel és citrommal is ízesíthetjük a teát.
- Az erős fejfájást általában percek alatt enyhíti, ha egy maroknyi levelet teszünk a homlokra. 10 percre dőljünk le a homlokunkon a kövi rózsa leveleivel és egyből elmúlik a fejfájásunk.
Hatóanyagai
A kövirózsa leveleiben nagy mennyiségben halmozódik fel szénhidrát, citromsav, almasav és malonsav mellett különféle aminosavak. Ilyen szabad aminosavak közül jelentős az aszparaginsav és a fenolkarbonsav. A fenolkarbonsavnál a kávé- és a klorogénsav felhalmozódása a jelentősebb. A növény tartalmaz még kvercetin-, kempferol- és flavon glikozidokat, cserzőanyagokat. Jelentős a kövirózsa C-vitamin és a nyálka anyag tartalma is.
forrás: egészségtér.hu, wikipedia, kodpiszkalo.blog.hu
2021. november 14. (vasárnap), 22:42
Oldalunk a tájékozódásodat segíti,
de konkrét orvosi kérdésekkel, panaszoddal
fordulj kezelőorvosodhoz!