Ne irtsd ki ezt a növényt! Az egyik leghatásosabb gyógynövény és nem is tudsz róla!
Hirdetés
Hirdetés
Szinte bárhol előfordul és már hosszú ideje gyógynövényként alkalmazzák számos helyen. Egyesek gyomként tekintenek rá, de valójában az egyik legjobb gyógyhatású növény a bolygón. /Világszerte megtalálható úton\-útfélen, így Ázsiában, Amerikában, Afrikában, Európában és Ausztráliában is\./
Hirdetés
Az útifűről vagy más néven Plantago-ról van szó. Elsősorban két fajtáját különböztetik meg, egy egyik a széles levelű, a másik a keskeny levelű. Mindkét fajtát használják gyógyászati célokra, de a gyógynövényszakértők a széles, ehető levelű típust részesítik előnyben.
Hirdetés
Az útifű előnyei
A széles levelű útifű ehető levelei tele vannak kalciummal, egyéb ásványi anyagokkal és vitaminokkal, mint a K-vitamin. Ez a vitamin fontos szerepet játszik a megfelelő véralvadásban a csontok és a szív-érrendszer egészségében. A nyers leveleket friss salátába is tehetjük, de nem szabad hőkezelni.
Széle körű antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásai is vannak.
Hirdetés
Nem csak, hogy megnyugtatja a rovarcsípést és a felületes sebeket, de megakadályozza a felülfertőződést és gyorsítja a gyógyulást. Egy biokémiailag aktív anyag, azaukubinfelelős elsősorban ezért a hatásért.
Egy másik benne található hatóanyag, azallantoinsegít regenerálni a hámszövetet.
Ennek a növénynek összehúzó hatása is van, amely segít csökkenteni a túlzott szekréciót a légutakban és az emésztőrendszerben, ami segít a megfázás és hasmenés kezelésében.
Hirdetés
Magvai és levelei gyógyhatásúak, ellenszerként, antibakteriális, antiszeptikus, gyulladáscsökkentő szerként, nyákoldóként (köhögéscsillapítása), vízhajtóként (vizelet elválasztás fokozása) és hashajtóként is alkalmazhatóak.
Útifű levél és légúti problémák
Bulgáriában két klinikai vizsgálat kimutatta, hogy az útifű nagyon hatásos a krónikus hörgőgyulladásban. A növénynek egyfajta lágyító hatása van, akárcsak a glicerinnek vagy a pektinnek, amelyek gyakori összetevők torokgyógyszerekben és köhögés elleni szirupokban.
Hirdetés
Könnyedén enyhíti az irritációt és a kellemetlen érzést azáltal, hogy nyugtató filmréteget képez az érintett nyálkahártyán.
Szemek és immunrendszer támogatása
Az útifű levelek sok C-vitamint tartalmaznak, amely kulcsfontosságú az immunrendszer optimális működése szempontjából. Amellett sok A-vitamin is van bennük, ami kedvező a szem egészségére és megakadályozza a makuladegenerációt, amely vakságot okozhat.
Nyersen való fogyasztása mellett teát is készíthetsz belőle.
Hirdetés
Mutatjuk, hogy hogyan.
Hozzávalók:
1 evőkanál friss vagy szárított egész növény (gyökér, mag és levelek)
1 csésze forró víz
Ha édes ízre vágysz, adj hozzá 1 evőkanál mézet
Elkészítés
Öntsd le a friss vagy szárított növényi részeket forrásban lévő vízzel és hagyd ázni 10 percig. Ezután szűrd le és add hozzá a mézet igény szerint.
Alkalmazás
Fogyassz a teájából napi 1-2 csészével, hogy enyhítsd a hasmenést vagy a megfázás és láz tünetei.
Hirdetés
Enyhülést nyújt azoknak, akik gyomorfekélyben vagy más emésztőrendszert érintő gyulladásos betegségben szenvednek. A teája tonikként is használható sebtisztításra, hólyagok kezelésére, leégés, kiütések és ekcéma ellen.
Terhes és szoptató nőknek ajánlott elkerülni, mivel erre vonatkozóan nem végeztek kutatásokat.