Bizonyos illóolajok enyhíthetik a köhögést, esetleg a megfázás más tüneteit is azáltal, hogy csökkentik a gyulladást, vagy éppen felveszik a harcot a baktériumokkal. /Noha természetesen a komolyabb panaszokkal érdemes felkeresni az orvost, az illóolajok is segítségünkre lehetnek, ha szeretnénk enyhíteni a kellemetlen torokfájást, köhögést\./
Hirdetés
Eukaliptusz illóolaj
Az eukaliptusz illóolaját többen anélkül használjuk – különböző mellkas-bedörzsölők és hasonló készítmények révén –, hogy talán nem is tudatosul bennünk, az pedig, hogy ilyen elterjedt ennek az illóolajnak a használata, talán nem is véletlen.
Hirdetés
Egy, az Alternative Medicine Review nevű lapban megjelent tanulmány szerint az eukaliptuszolaj egyik fő összetevője, a cineol antimikrobiális hatást fejt ki, és adott esetben segíthet a bizonyos betegséget okozó baktériumok elleni küzdelemben. Emellett csökkentheti a gyulladást és a fájdalmat, valamint az influenza, megfázás okozta izomfeszültséget is enyhítheti.
Az eukaliptusz illóolaját ugyan többféleképpen is használják hagyományosan, a legismertebbek mégis a mellkas bedörzsölésére használatos készítmények.
Hirdetés
Rozmaring illóolaj
A rozmaring az egyik legnépszerűbb fűszer, amely egyúttal hasznos gyógynövény is, és a köhögést ugyancsak a benne található cineol miatt enyhítheti.
Hirdetés
Egy, a Cough nevű lapban megjelent tanulmány szerint a cienol nemcsak a gyulladás csökkentésében, de egyúttal a váladék felszakadásában is segíthet.
Oregánó illóolaj
Az oregánó illóolaja már egy másik, a növény olajában viszonylag nagy mennyiségben található vegyület, a karvakrol hatására lehet ideális a köhögés csillapítására. Egy 2014-es tanulmány szerzői megfigyelték, hogy a karvakol hatékony antimikrobiális anyag lehet, amely többféle kórokozóval szemben is felveheti a harcot.
Hirdetés
Amennyiben tehát a köhögést vírus, vagy baktérium okozta fertőzés idézi elő, az oregánó olajával talán el lehet érni némi eredményt.
Kakukkfű illóolaj
A kakukkfű illóolaja ugyancsak sok karvakrolt tartalmaz, így aztán elsősorban szintén azokban az esetekben próbálkozhatunk a használatával, amikor vírus, baktérium okozta köhögés nehezíti a napjainkat.
Az illóolaja ugyancsak hasznos segítséget jelenthet – ha néhány csepp fahéj illóolajat helyezünk egy párologtatóba, adott esetben azt tapasztalhatjuk, hogy kevésbé kell köhögnünk.
Hirdetés
Hogy mindennek mi lehet az oka, azzal kapcsolatosan egy 2017-es tanulmány segítségével talán pontosabb képet nyerhetünk – eszerint a fahéj némi védelmet nyújthat a légúti problémákat előidéző kórokozókkal szemben.