Sűrűn ég a gyomra. Itt érez fájdalmat közben? Nagy baj állhat a hátterében
Hirdetés
Hirdetés
/A gyomorégés, illetve a refluxbetegség igen gyakori tünet, és bár a legtöbbször könnyen vissza lehet vezetni a nem megfelelő életmódra vagy a túlevésre, időnként más, súlyosabb betegségek is állhatnak a kellemetlen, fájdalmas égető érzés hátterében\./
Hirdetés
Mi a gyomorégés?
A gyomorégés tulajdonképpen az a kellemetlen, fájdalmas, égető érzés, melyet a gyomorsav visszacsorgása okoz a nyelőcsőben. A gyomrot és a nyelőcsövet egy záróizom köti össze, mely megakadályozza, hogy a gyomortartalom visszakerüljön a nyelőcsőbe. Időnként ez a záróizom „meglazulhat”, ennek oka lehet a túlevés, a túl zsíros és nehéz ételek, a savas vagy irritáló élelmiszerek és italok is.
Hirdetés
A dohányzás és a túlsúly is hozzájárulhat a gyakori gyomorégéshez.
A refluxbetegség visszavezethető az életmódra, vagy túlevésre, de gyakran súlyosabb betegségek is állhatnak a hátterében
A gyomorégés, illetve a refluxbetegség (mely tulajdonképpen a gyomorégés állandósult, krónikus formája) azonban egyéb problémákra is utalhat.
A mellkastájéki fájdalom, az égő érzés, a gyomorsav felböfögése, a köhögés mellett megjelenhet a fájdalmas, nehezített nyelés is.
Hirdetés
Ez fokozatosan romló tünet, először csak az ételek, előrehaladottabb állapotban azonban még a folyadék lenyelése is kellemetlenségeket, fájdalmat okozhat. Ez nyelőcsőgyulladásra, nyelőcsőszűkületre, a nyelőcső megrövidülésére utalhat. A nyelőcsőbe visszacsorgó gyomorsav ugyanis felmarhatja a nyelőcső nyálkahártyáját, és annak gyógyulása hegesedéssel jár együtt. A heges szövetek pedig leszűkítik a lenyelt falat vagy korty útját.
Akár hormonális zavar is okozhatja a gyomorégést
Hirdetés
Amennyiben a „klasszikus” tünetek mellett vérzést, torokfájást és fájdalmas nyelést tapasztalunk, a nyelőcső nyálkahártyáján fekélyes, nem gyógyuló, nyílt seb alakulhatott ki. A legsúlyosabb esetben a nyelőcsőt borító sejtek megváltozhatnak: a gyomorsav hatására a nyelőcső alsó szakaszának normál sejtjeinek helyét a gyomor belső felére jellemző sejtek veszik át.
Hirdetés
Ez, a Barrett-nyelőcső (vagy Barrett-szindróma) nemcsak súlyos és fájdalmas betegség, de gyakran tekintik a nyelőcsőrákot megelőző állapotnak.
A refluxbetegség, illetve a gyomorégés összefüggésben állhat a rekeszsérvvel, vagyis azzal a tünetegyüttessel, mikor a gyomor egy kis része áttüremkedik a rekeszizom nyílásán a mellkas üregébe. A gyomorsüllyedés, a gyomor „előreesése” az a jelenség, melynek során a gyomor a normális helyzeténél lejebb kerül a test üregébe. Ez többek között a gyomorsavak termelődését is befolyásolhatja, így előidézheti vagy akár súlyosabbá is teheti a gyomorégés tüneteit.
Hirdetés
Ritkább esetben a gyomorégés hátterében egy hormonális zavar, a gasztrintermelődés problémája is állhat. A gasztrin legfontosabb feladata, hogy serkentse a gyomorfal sejtjeinek munkáját, így azok több gyomorsavat termeljenek. Ezt okozhatja a vér túlságosan magas kalciumszintje, de daganat is (ez utóbbi, az úgynevezett Zollinger-Ellison szindróma szerencsére rendkívül ritka betegség).
2018. július 23. (hétfő), 18:42
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
Tedd a babérlevelet a zoknidba, és figyeld, mi történik a testeddel! – Ezt a módszert még az orvosok is elismerik! ??A...
Hirdetés
Mindenegyben blog 2025. május 13. (kedd), 16:03
Visszaépíti a memóriát, 20 százalékkal növeli a zsírégetést, javítja a hallást és a látást: a leghatékonyabb természetes orvosság ez, sokan még se tudnak róla!
„A halál a belekben kezdődik!” – mondta mindig a nagymamám. De miért halnál meg, ha ez a növény ott van a kertedben??...
Mindenegyben blog 2025. május 01. (csütörtök), 11:10
Sokan azt hiszik egyszerű gaz, pedig IGAZI KINCS! Most nő a VÉREHULLÓ FECSKEFŰ: így kell használni szemölcsre, tyúkszemre! Áprilistól egész késő őszig hajt a vérehulló fecskefű, amely az egyik legjobb azonnali gyógymód szemölcsre, sőt az öregedési barna foltoktól és pikkelysömörtől is megszabadíthat. Sokáig gyomnövényként tartották számon, ma már elismert gyógynövény, sokan ekcémára is ajánlják. Nézzük, hogyan használjuk: ??
Útifű, a természet csodája – gyógyítja a testet és a lelket is Hallottál már a nagy útifűről (Plantago major), amit...
Mindenegyben blog 2025. április 27. (vasárnap), 08:03
65 éves vagyok, és ez az étel megfiatalította a bőröm ,visszaadta a látásomat, eltávolította a zsírt a májamból és megtisztította a vastagbelem ? Csak az udvarias tagok köszönik meg a receptet ? Recept az első kommentben