Nem csupán értékteremtő, de értékmentő is Mocsai Lajos, minden idők legsikeresebb magyar kézilabdaedzője. /A sportember a felesége családja által visszavásárolt felsőmocsoládi kastély helyreállítását tíz évvel ezelőtt vállalta fel, amolyan életfeladatként\./
Időutazás a jutalma annak, aki Balatonlellénél lekanyarodva az autópályáról a Somogy megyei Felsőmocsolád felé veszi az irányt, és meg sem áll a Bánó Mária kastélyszállóig. Az 1810–14 között épült, és mára teljes pompájában helyreállított barokk kastély a 19. század Magyarországára kalauzol.
A kastély Kacskovics Mihálynak készült, aki több uradalom ügyészeként tekintélyes pozíciót foglalt el a vármegyében, amelynek egyébként táblabírája volt. Tevékeny éveiben nagy gazdaságra tett szert, ő volt az Eszterházyak ügyvédje is. Történt, hogy Eszterházy Pál meglátogatta, és ottjártakor felajánlotta neki, elküldi hozzá főépítészét, hogy az egy tisztességes házat tervezzen a birtokra. A szót tett követte, a kölcsönépítész pedig maradandót alkotott. A kastély felhúzására Csehországból érkeztek a kőművesek, ők emelték többek között a 180 m2-es boltíves pincét és a szintén boltíves szobákat méteres falazattal, továbbá a gigantikus kéményeket. A kastély elsőrangú alapanyagokból készült, a tetőterében jól megfigyelhető, hogy a szerkezet gerendái eredetiek, s annak ellenére állnak ma is, hogy sok fát az ötvenes években egyszerűen kifűrészeltek a tetőzetből.
A nyugati veranda a ház legnaposabb helyisége
A kastély birtokközpontnak épült, a Kacskovicsok ugyanis gazdálkodtak. „Annak idején ez volt a cégközpont, amelyet a család különböző generációi laktak is” – hoz egy mai példát a régi viszonyokra Mocsai Lajos felesége, Csorba Virginia. Az eligazításban ő az autenikus személy, hiszen családja építette, tulajdonolta és igazgatta a földeket, a kastély édesanyja után viseli a Bánó Mária nevet. A família háromezer hektáron gazdálkodott, ennek a fele bérelt terület volt, így a környék legnagyobb munkáltatójaként is őket jegyezték. Több száz embernek adtak megélhetést a földeken, ahol mezőgazdálkodás, állattenyésztés folyt. Lovakat, disznókat, juhokat tartottak, a szaporulatból és a terményekből pedig exportra is jutott. Rendszeresen indult sertésszállítmány Bécsbe, görögdinnye Svájcba, illetve tulipán Hollandiába, nem pedig fordítva.
Díjak és serlegek az éremszobában
A házban nem volt fölösleges fényűzés, hiszen a középnemesi gazdálkodó otthonokban a munka előbbre való volt az urizálásnál. „A nagymamám a birtok kettős könyvelését vezette, a nagyapa igazgatta a területet, és ezt nem úgy kell elképzelni, hogy szivarozgatott egész nap egy fonott karosszékben.
Tetőtéri szoba: egyszerűségében is nagyvonalú
Az épület az első világháború után bővítésért kiáltott.
A család szétesett, mindenkit máshová telepítettek, Bánó Sándor, a nagybátyám kiment Amerikába, édesapám itthon maradt, ő a ma is élő emlékezet – mondja vendéglátónk. Elmondása szerint a kastély eleinte társasház volt, aztán lett belőle iskola, óvoda, tsz-iroda, az udvaron rengeteg traktor parkolt a kivágott több száz éves ősfák helyén.
10 évig tartott a felújítás
Bánó Sándor ezután kezdte meg visszaállítani az otthon régi fényét. Felújította a kastély mellett álló kúriát, majd 2001 nyarán összehívta a családot, és azt mondta: „Nézzétek, 70 éves vagyok, ez a kastély már nem fér bele az életembe”. Majd vázolta a lehetséges utakat, miszerint vagy az önkormányzat gondjaira bízzák a kastélyt, esetleg eladják, vagy valamelyik családtag felvállalja, hogy folytatja az értékmentést.
Mindeközben a kastély sorsa is rendeződött, az út folytatását Csorba Virginia és férje, Mocsai Lajos vállalta fel a családban. Mindenki más tudta, kastélytulajdonosnak lenni csábító dolog, de óriási teher is. Mocsai Lajos ekkor már régesrég sikeres játékos és edző volt. Megvolt a saját élete, négy gyereket nevelt, mégis támogatta a feleségét abban, hogy visszaszerezze a kastély méltóságát. A múlt ápolására a család minden megtakarított pénze ráment. A felújítást többnyire magántőkéből, saját vagyonukból, elsősorban a tízéves németországi munkavállalás megtakarításaiból, valamint az erre az időszakra vonatkozó visszaigényelt nyugdíj összegéből finanszírozták minimális pályázati pénz kiegészítésével. A felújítás 2002-ben kezdődött, és apránként, tíz év alatt érte el mai állapotát. Első körben elkészült öt szoba, majd erdélyi kőművesek munkája nyomán a pince. Haladni azért is tudtak viszonylag jó tempóban, mert annak idején még elérhető árú volt a szakmunka. „Segítette a munkát, hogy kisipari módszerekkel dolgoztunk, én irányítottam mindent, nem volt generálkivitelező, sem lakberendező” – vall a felújításról Virginia, aki elmondása szerint mindig gondoskodott arról, hogy a férjének soha ne legyen egy fillérje se, vagyis ne bízza el magát a tekintetben, hogy ő egy gazdag ember. „Amikor valami elkészült, arra Lajos nagyon büszke volt, én pedig rá.
A felújítás során találtak kapaszkodókat. Azért mertek belevágni, mert bár végtelenül romos állapotban volt az épület, folyamatosan használták. Komoly károk nem keletkeztek benne, és nem is kezdték el széthordani. A második körben tovább szépültek a szobák, amelyeket egy kaposvári festőművész restaurált. „Szobáról szobára haladva látható, hogy felújításkor igyekeztünk felidézni nagyszüleink életfelfogását, a háború előtti időket. Törekedtünk arra, hogy az eredeti mintákat és színeket megtartsuk – mondja Virginia. Ezután megújultak a verandák, a közösségi terek, a kert. Beépült a tetőtér, amelyet a korábbi lakók termény tárolására használtak, végül ki lett cserélve a teljes, 1760 m2-es tető. Mivel a felújításra pályázati pénzt is nyert a család, a kastélynak falusi vendéglátóhely funkciót kellett adni, így kezdett el hotelként is üzemelni. A házat szobánként nem, csak teljes egészében lehet kivenni, hiszen télen elég nehéz felfűteni a kastélyt. Esküvőkre, családi rendezvényekre, konferenciákra, rendezvényekre viszont kiválóan alkalmas a helyszín. Aki itt időzik, a házat teljes egészében a magáénak érezheti. A korhűen felújított, lakályosan berendezett egybenyitható tereket, a visszavásárolt, klasszikus nemesi bútorokat, a nagyebédlőt, a szalont, a pincét és a verandákat.
A horgásztó az esküvők romantikus kulisszája
Noha a kastély ma már lakható, látogatható, a munkának koránt sincs vége. Mocsai Lajos még az istállót is felújíttatná, hogy abból egy sportkonferencia-központot hozzon létre. Sőt álma, hogy a kastélyban egy közép- és felsővezetői képességfejlesztő centrumot létesítsen. Tudna miről beszélni, 32 éve van a világ sportélvonalában, a siker megszerzésében, fenntartásában komoly tapasztalatra tett szert, miként a tanításban is: ma ő a budapesti Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának docense. A kastélyba elsősorban pihenni jár, élete Budapest, Balatonboglár, Balatonlelle és Felőmocsolád között zajlik. A házon körbevezetve a verandákat említi kedvenc tartózkodóhelyeként. Reggel a keleti verandán nézi a napfelkeltét, de a család kedvence mégis a nyugati veranda a rengeteg orchideával, és talán épp azért, mert ez a helyiség a legvilágosabb. „Az egész életemet csarnokokban élem, ezért nagyon szeretek a kastélykertben sétálni, vagy horgászni a tóban amúrra, illetve pontyra.” Ilyenkor csak azt sajnálja, hogy az amúr kiette a tóból a tavirózsákat, és azt, hogy a tekintete nem akad meg több százéves fákban. A tsz sok értékes ősfát kivágott, újak telepítésre pedig csak 1996-ban került sor. Ha ősfát látna, negyedóra járásra felkeresi a 400 éves hársfát, amit 2011-ben az Év, 2012-ben pedig Európa fájának választottak. Büszke ugyanakkor felesége mintaszerűen gondozott veteményesére, és örül, ha az asztalra saját termésből készült ételek kerülnek.
A kapitány főleg a karácsonyokat szereti a kastélyban tölteni, ilyenkor mindkét verandán áll egy plafonig érő fenyőfa. Kedvenc helyisége továbbá az éremszoba, amely az idén 60 éves edzőt a sikereire emlékezteti. A kastély, noha a teljes magánvagyonát felemésztette, örül, hogy közreműködhetett a múlt helyreállításában. „Ez nem úri allűr, ez egy roppant teher, egy óriási feladatfelvállalás. Ezek a kastélyok szép lassan tönkremennek a falvakban, amivel Magyarország egy-egy történelmi darabja vész el. Mi ezt nem hagyhatjuk. Ugyan tudtam volna mást csinálni a pénzből, lehetne nagy autóparkom, de ez sosem érdekelt igazán. Nem szórom a pénzt, nincs is időm rá, jó, ha havi 20 000 Ft-ot költök magamra. A feleségemmel négy gyereket nevelünk, mindig is a család eltartása volt az elsődleges célom, feladatom, de rá kellett jönnöm, hogy van, ami fontosabb: ez pedig a megtartás. Megőrizni és továbbadni a családi múlt egy darabját. Virginiának és a gyerekeknek is tartoztam ezzel, hiszen nagyon sokat segítettek abban, hogy ezen az idegileg és fizikai síkon igencsak feszített pályán talpon tudjak maradni. Én ezzel köszönöm meg nekik. ”
Forrás: www.otthonokesmegoldasok.hu
2016. január 03. (vasárnap), 21:12