1 perce érkezett! Újabb földrengés rázta meg Magyarországot!
Hirdetés
Hirdetés
Földrengés rázta meg a Balatont az éjjel – Rendkívüli hír
Magyarország
Földrengés rázta meg a Balaton környékét az éjjel, különösen Balatonkiliti határában, de a rengést Siófokon és Balatonföldváron is érezni lehetett.
/A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma tájékoztatása szerint a Somogy vármegyei Balatonkiliti határában kedden 23\:27\-kor 2,1 magnitúdójú földrengés történt\./
Hirdetés
A rengést a lakosság is érzékelte, különösen Siófokon és Balatonföldváron.
Kisebb földrengés pattant ki 23 óra 27 perckor Siófoktól délre, Balatonkiliti közelében. A 2,1-es magnitúdójú földrengés epicentrumát piros ikon jelöli a térképen. Obszervatóriumunkba eddig Siófokról és Balatonföldvárról érkezett bejelentés, így többen is érezték a földmozgást, de károk nem keletkeztek. A második ábrán a tihanyi szeizmológiai állomásunk regisztrátuma látható.
Hirdetés
Magyarországon Mért Legnagyobb Földrengés: A Komáromi Földrengés
Magyarország történelmében több kisebb-nagyobb földrengés is előfordult, de a legnagyobb és legismertebb esemény mindenképpen az 1763. évi komáromi földrengés. Ez a földrengés a maga idejében jelentős pusztítást végzett és mély nyomot hagyott a korabeli emberek emlékezetében.
A Földrengés Leírása
Az 1763. június 28-án, kora reggel bekövetkezett földrengés a modern mérési módszerek szerint hozzávetőlegesen 6,2-es magnitúdójú volt. Ez a rengés az észak-magyarországi Komárom városát és annak környékét érintette leginkább. A rengés epicentruma a várostól nem messze helyezkedett el, ami tovább növelte a pusztítás mértékét.
Hirdetés
Pusztítás és Hatások
A földrengés hatalmas károkat okozott Komáromban és a környező településeken. Számos épület teljesen megsemmisült vagy súlyosan megrongálódott. A város központjában álló Szent András-templom tornya is összedőlt, és sok ház lakhatatlanná vált. A korabeli beszámolók szerint több tucat ember vesztette életét, és sokan megsérültek.
Társadalmi és Gazdasági Hatások
A földrengés utáni hetekben és hónapokban Komárom lakossága jelentős nehézségekkel nézett szembe. Az épületek újjáépítése és a károk helyreállítása hosszú éveket vett igénybe. Az esemény mélyen megrázta a helyi közösséget, és a túlélők emlékezetében sokáig megmaradt a tragédia emléke.
Tudományos Jelentőség
Hirdetés
Az 1763-as komáromi földrengés jelentősége túlmutat a helyi történéseken. Ez az esemény fontos adalékkal szolgált a későbbi földrengéskutatásokhoz Magyarországon és Közép-Európában. A földrengés részletes dokumentációja és a túlélők beszámolói alapot nyújtottak a szeizmológiai vizsgálatokhoz és a földrengések kockázatának felméréséhez a régióban.
Összegzés
Az 1763-as komáromi földrengés Magyarország történetének egyik legjelentősebb természeti katasztrófája volt. Bár az országban viszonylag ritkák a nagy erejű földrengések, ez az esemény emlékeztet arra, hogy a földmozgások még itt is komoly veszélyt jelenthetnek. A tragédia tanulságai és emlékezete ma is fontos szerepet játszik a szeizmológiai kutatásokban és a katasztrófavédelem fejlesztésében.
Hirdetés
Mit tegyünk földrengés esetén?
Amíg tart a rengés:Ne hagyjuk el az épületet, illetve ne próbáljunk meg bejutni, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik (Pl. ledőlő kémény, lehulló vakolat, üvegcserép miatt)
Az épületen belül igyekezzünk minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, könyvespolcoktól és olyan tárgyaktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak. A konyhából biztonságosabb helyre (pl. nappaliba) meneküljünk.Keressünk menedéket az asztalok alatt, ajtókeretben, a szoba sarkában.
Mit ne tegyünk földrengés esetén?
Ne használjuk a telefont feleslegesen csak életveszély esetén, mert a hatóságoknak szükségük van minden szabad vonalra.
Hirdetés
Ne gyújtsunk gyufát vagy villanyt!
A földrengést követően:
Figyeljen az esetleges utórengésekre. A főrengést követő utórengés általában kevésbé veszélyes, de az erőssége hasonló lehet a főrengéshez. Az utórengés a meggyengült épületekben további károkat okozhat, és a mentési munkálatokat is veszélyeztetheti. Az utórengés a förengést követően azonnal, de akár órákkal, napokkal, hetekkel vagy akár egy hónappal később is lehetséges. Az erősen megsérült épületeket minél hamarabb el kell hagyni. Liftet használni tilos!
Kisebb kezdeti tüzet elolthatunk kézi tűzoltó készülékkel vagy letakarással. Gázok és füst ellen védjük arcunkat, szemünket, a szabad bőrfelületet nedves ruhával.
Vegyünk fel vastag ruhát, cipőt, kesztyűt, hogy védjük magunkat.
Hirdetés
Vigyük magunkkal a kitelepítési és veszélyhelyzeti csomagunkat.
Halgassa a rádiót, vagy az akkumlátorral müködő televíziót. Halgassa meg a veszélyhelyzeti híradásokat.
Telefonját – vezetékest vagy mobilt – CSAK veszélyhívásra használja.Óvatossan mozogjon a lakásban. A meglazult és elmozdult bútorok balesetet okozhatnak.
Maradjon távol a romos területektől. Csak akkor közelítse meg az összedőlt vagy károsodott területet, ha erre a rendőrség, a tűzoltóság vagy a katasztrófavédelem munkatársai kérik. Visszatérni a lakásba csak a hatóságok engedélyével lehet.
Segítsen a bajba jutott embereken. Segítsen családtagjain, a szomszédain, a mozgássérülteken, gyerekeken. Amennyiben kiképezték, segítsen az elsősegély nyújtásban. NE mozdítsa a súlyosan sérülteket, kivéve ha közvetlen életveszélynek vannak kitéve. Ha ilyet észlel, kiáltson segítségért!
Takarítsa fel a kiömlött üzemanyagot, vegyszert vagy az egyéb gyújékony anyagokat. Elemlámpával ellenőrizzük, majd zárjuk el a gáz- és elektromos készülékeket, az elektromos főkapcsolót. A gázvezeték főkapcsolóját csak szivárgás gyanújakor szabad elzárni, visszakapcsolni pedig csak szakembernek lehet!
Nyugtassuk meg a riadt állatokat. Ha lehet, őket is menekítsük ki.
Ha tömegben vagyunk: (pl. bevásárló központban, színházban):Vigyázzunk, nehogy a pánikba került tömeg összetaposson. Maradunk védett helyen, amíg tart a rengés.
Ha autóval közlekedünk:Álljunk meg az út szélén, távol hidaktól, felüljáróktól. Maradjunk az autóban.
Őrizzük meg nyugalmunkat, segítsünk másokon
2024. július 17. (szerda), 06:21
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.