Szandi mentoráltjából közeli barát lett
/De Re Attila Luigit Az ének iskolája című műsorban ismerhette meg az ország, ahol annak idején Szandi mentorálta\./
Luigi ME/CFS-ben, vagyis krónikus fáradtság szindrómában szenvedett. Ez egy rendkívül összetett betegség, amely tartós, pihenés után sem múló kimerültséggel jár. Már kisebb fizikai vagy szellemi terhelés is jelentős állapotromlást okozhat. A tünetek között szerepelhet a nem pihentető alvás, a koncentrációs nehézség, valamint az izom- és ízületi fájdalom.
Fotocentral / TV2
A betegsége gyógyíthatatlan volt
A ME/CFS kialakulásának pontos oka jelenleg sem ismert. A kutatások szerint fertőzések, immunológiai eltérések és genetikai tényezők egyaránt szerepet játszhatnak a betegség megjelenésében.
Az orvosok a folyamatos fáradtságérzetet, a rövid távú memóriazavart, a depressziót, valamint a fej-, torok- és izomfájdalmakat próbálhatják csökkenteni. Az intenzív testmozgás sok betegnél nem javulást, hanem további állapotromlást okoz. Luigi állapota az idő múlásával egyre súlyosabbá és elviselhetetlenebbé vált.
Már az ágyból sem tudott felkelni
Szandi a story.hu-nak elmondta, hogy barátja élete az utolsó időszakban szinte teljesen a szobájára és az ágyára korlátozódott. Luigi már a helyiséget sem tudta elhagyni, és sokszor felkelni sem volt képes, mert azonnal súlyos rohamok törtek rá.
„Fájdalmas görcsök, rángások kísérték a mindennapjait, előfordult, hogy egy időre a lebénult a bal oldala, majd visszatért belé az élet.
Luigi még a saját szobájában is szemüveget viselt, mert a fényt sem tudta elviselni. Betegsége nemcsak fizikailag gyötörte, hanem lelkileg is hatalmas terhet jelentett számára. Végül úgy érezte, nem képes tovább együtt élni az állandó fájdalmakkal és rohamokkal.
Egy héttel korábban elbúcsúzott Szanditól
Luigi egy héttel az eutanázia előtt felhívta Szandit, és elmondta neki, milyen döntést hozott. Az énekesnő számára rendkívül fájdalmas volt a beszélgetés, de barátja hosszú szenvedését látva megértette, miért választotta ezt az utat.
„Szörnyű volt kimondani, hogy megértelek. De megértettem: volt választása, s választott. Beszélgettünk, elmondta, hogy életre szóló élmény volt a közös munka Az ének iskolájában, aztán a barátságunk. Megköszönte a szeretet és a támogatást, amit nyújtottunk egymásnak.”
Szandi azt is megkérdezte tőle, hogyan zajlik majd a folyamat. Luigi elmondta, hogy mindenkitől személyesen szeretne elbúcsúzni, élete utolsó pillanataiban azonban egyedül akar maradni.
2026. július 14. (kedd), 11:01
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.