Megmaradna a 13. havi nyugdíj
Kármán András pénzügyminiszter-jelölt fontos üzenetet küldött a nyugdíjasoknak: a Tisza-kormány tervei szerint megmarad a 13. havi nyugdíj. /Ez sok idős ember számára megnyugtató hír lehet, hiszen az elmúlt hetekben rengetegen figyelték aggódva, hogy a kormányváltás után mi lesz a megszokott juttatásokkal\./
A bejelentés alapján a 13. havi nyugdíjat nem vennék el. Kármán András szerint a kormány ennél tovább is menne, és a legalacsonyabb nyugdíjak rendezését is napirendre venné.
A 13. havi nyugdíj sok idős embernek nem luxus, hanem valódi segítség.
120 ezer forintos alsó határ jöhet
A nyugdíjasokat érintő másik nagy bejelentés az volt, hogy senki ne kaphasson 120 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat. Ez azoknak jelenthetne óriási könnyebbséget, akik ma 80, 90 vagy 100 ezer forintos ellátásból próbálnak megélni.
Egy 90 ezer forintos nyugdíj 120 ezer forintra emelése havi 30 ezer forint pluszt jelentene. Egy idős ember életében ez nem aprópénz, hanem gyógyszer, élelmiszer, rezsi, fűtés vagy a mindennapi túlélés része.
A Tisza tervei szerint a 120 és 140 ezer forint közötti nyugdíjaknál is sávos emelés jöhetne, hogy azok se maradjanak ki teljesen, akik éppen a minimum fölött vannak.
A nyugdíjkorhatár emelése nem aktuális
Kármán András azt is jelezte, hogy jelenleg nem tartják indokoltnak a nyugdíjkorhatár emelését.
A pénzügyminiszter-jelölt szerint inkább rugalmasabb rendszerben kell gondolkodni, nem abban, hogy mindenkit még tovább dolgoztassanak.
Jöhet a nyugdíjas SZÉP-kártya is
A Tisza nyugdíjprogramjának másik fontos eleme a nyugdíjas SZÉP-kártya lehet. A korábbi tervek szerint az alacsonyabb nyugdíjból élők akár évi 200 ezer forintos támogatást is kaphatnának, míg a közepes nyugdíjjal rendelkezők kisebb összegre számíthatnának.
Ez akkor jelentene igazán nagy segítséget, ha a kártyát nemcsak pihenésre, hanem élelmiszerre, gyógyszerre, egészségmegőrzésre, rezsire vagy akár tűzifára is fel lehetne használni.
A nyugdíjasok mindennapi gondjai ugyanis sokszor nem a nyaralás körül forognak, hanem akörül, hogy ki tudják-e fizetni a gyógyszert, a számlákat és a legfontosabb kiadásokat.
Nemcsak a nyugdíjasokat érintik a bejelentések
Kármán András több más területen is változást ígért.
Az alacsonyabb keresetűeknél csökkenhet az szja-teher, a minimálbéren dolgozóknál pedig évente akár 240 ezer forinttal több maradhatna.
Emellett célzott áfacsökkentés is jöhetne olyan alapvető termékeknél, amelyek nagyobb arányban jelennek meg a kisebb jövedelmű családok kiadásaiban.
A családi adókedvezmények szintén megmaradnának, ami sok gyermeket nevelő családnak fontos biztonságot jelenthet.
A legnagyobb kérdés most az, hogy az emberek mikor érzik meg mindezt a saját életükben. A 13. havi nyugdíj megőrzése egyértelmű üzenet, de a minimálnyugdíj, a sávos emelés, a nyugdíjas SZÉP-kártya, az adócsökkentések és a kata visszaállítása már részletes jogszabályokat igényel.
A Tisza most azt üzeni: nem az időseken spórolnának. A hangsúly inkább azon van, hogy célzottabban segítsenek azoknak, akiknek a legnagyobb szükségük van rá.
2026. május 19. (kedd), 11:39
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.