1perce érkezett! – Tragikus hírt kaptunk – Gyászba borult az egész MAGYARORSZÁG!hatalmas név távozott közülünk!
Hirdetés
Hirdetés
Gyulay Endre, a Szeged-Csanádi Egyházmegye nyugalmazott püspöke elhunyt
Gyulay Endre, a Szeged-Csanádi Egyházmegye nyugalmazott püspöke, életének 94. /évében hunyt el – jelentette be a Szegeder a felsővárosi Szent Miklós\-plébánia közlése alapján\./
Hirdetés
A hírt a Szeged-Csanádi egyházmegye is megerősítette.
„Köszönjük a jó Istennek, hogy személyében az utolsó pillanatig is szolgálni akaró jó pásztort, püspököt, vezetőt, irgalmas szamaritánust, atyát ajándékozott nekünk!” – búcsúzott tőle a szeged-felsővárosi Szent Miklós-plébánia.
Gyulay Endre 1930-ban született Battonyán, és 1953-ban szentelték pappá a szegedi dómban, miután teológiai tanulmányait a Hittudományi Főiskolán végezte.
Hirdetés
Szeminaristaként olyan időszakban élt, amikor papi hivatása miatt üldöztetést szenvedett, többek között az ÁVO fenyegetései miatt.
„Ha egyszer hivatást kapott az ember, akkor akármerről fúj a szél, nem a szél irányába kell menni” – idézte Gyulay Endre visszaemlékezését a Délmagyar.
Pályafutása során több helyen szolgált segédlelkészként és plébánosként, majd 1972-től retorikatanár és lelki igazgató lett a Hittudományi Főiskolán és a Papnevelő Intézetben.
Hirdetés
Jelentős szerepet vállalt az ifjúsági pasztoráció és a Szent Gellért-napi ifjúsági találkozó megszervezésében.
1987-ben II. János Pál pápa nevezte ki a Szeged-Csanádi egyházmegye püspökévé. Püspöki jelmondata: „Föltámadott… ne féljetek!” Püspöksége alatt számos intézményt alapított és újított meg, beleértve katolikus iskolákat és óvodákat. Az ő közreműködésével tértek vissza a ferencesek az alsóvárosi kolostorukba és a Havas Boldogasszony-templomba.
Aktívan részt vett a Szent István-napi ünnepségek szervezésében, és támogatta a szerzetesek visszatérését Szegedre.
Hirdetés
1993-ban megszervezte az Egyetemi Lelkészséget és a Krízismegoldó Otthont, valamint otthont létesített értelmi fogyatékosok számára. Püspöksége alatt tizenhárom új templom épült az egyházmegyében.
1993-tól a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia alelnökeként és az egyházi ingatlanokat rendező kormánybizottság tagjaként tevékenykedett. Kezdeményezte az „Igazságosabb és testvériesebb világot” című országos körlevél megalkotását.
Hirdetés
1999-ben a Magyar Cserkészszövetség elnöke volt. Gyulay közéleti íróként is ismert, számos cikket írt, és gyakran nyilatkozott a médiában. 2006-ban vonult vissza, utódja Kiss-Rigó László lett.
utolsó interjú:
2024. augusztus 03. (szombat), 11:48
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.