A napokban a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint hosszabb ideig, akár évekig lesz védett az aki, beoltatta magát miután átesett a fertőzésen. /A remek hírt Kemenesi Gábor pécsi virológus osztotta meg\./
Megjelent a legfrissebb tanulmány a Nature c. szaklapban a koronavírus elleni védettségről, melyből kiderült: minimum 12 hónapra védett az, aki átesett már a fertőzésen. Ha pedig erre még oltást is kap, akkor gyakorlatilag évekre, de egyes szakemberek szerint akár egy életre védetté válhat.
A SEJTJEINK EMLÉKEZNEK A VÍRUSRA
Az egyik legfontosabb dolog a védettség kialakulásának tekintetében, hogy a szervezetünk a fertőzés legyőzését követően ún. „memória sejtek”-et gyárt, és ezek fokozatosan szaporodnak, így gyakorlatilag idővel egy igen erős és komoly védelmi arzenál fejlődik a testünkben. A szervezetünk termel még a vírus más része ellen is antitesteket, ám ezek egyrészt nem is eléggé erősek, nem mutatnak megfelelő védelmet, másrészt a számuk idővel folyamatosan csökken.
Ugyan a sejtjeink emlékező képessége elég hosszú, de úgy fest: 12 hónap után már ez is elkezd csökkenni. Viszont azok, akik erre oltást kaptak, extra védettségre tesznek szert, gyakorlatilag segíti az immunsejtek munkáját.
AMIKOR A VÍRUS MEGFERTŐZ BENNÜNKET , A VÍRUS MINDEN EGYES FEHÉRJÉJE, SŐT MINDEN EGYES FEHÉRJESZAKASZOK ELLEN KÜLÖN SPECIFIKUS ELLENANYAGOT, ÉS AZ EZT FELISMERŐ T-SEJTEKET GYÁRT.
Akik átestek a fertőzésen és oltásban is részesültek, a tanulmány szerint a mutánsok széles skálája ellen, hosszútávon védettek lehetnek – ez azt jelentheti, hogy a vakcinák új variánsokhoz történő módosítását sem kell túl gyakran elvégezni.
AZ EGÉSZ VÍRUST TARTALMAZÓ OLTÁS LEHET A TUTI
Prof. Tóth Sándor virológus a téma kapcsán a Borsnak elmondta:
Ha az elölt vírust tartalmazó vakcinával történik a ráoltás, mint pl. a Sinopharm vagy az indiai Covaxin, akkor két típusú oltás felvételével az új, még nem ismert mutánsok ellen is védettek lehetünk.AZ ÚJ INDIAI VARIÁNS KÓRHÁZI KEZELÉST IGÉNYLŐ, SÚLYOS KÓRLEFOLYÁSA ELLEN A HAZÁNKBAN JELENLEG ALKALMAZOTT OLTÁSOK MINDEGYIKE VÉD
– fejtette ki a magyar professzor.
MÁR A CSECSEMŐK OLTÁSÁT IS TESZTELIK
A Pfizer után a Moderna is teszteli a koronavírus elleni vakcinája klinikai vizsgálatát hat hónap és 12 év közti gyerekeken. Azok a csecsemők védettek, akik édesanyja várandóssága vagy a szoptatás ideje alatt megkapta a covid elleni oltást. Emiatt csak hat hónapos kortól tesztelik a gyógyszergyártók kisebb dózisban a vakcinájukat. Tóth Sándor szerint a gyerekekre semmivel sem veszélyesebbek az oltások, mint a felnőttekre.
2021. június 20. (vasárnap), 13:36
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.