A hivatalos pokol és egy váratlan találkozás
Katalin Veres minden áldott nap korán kelt, ahogy már évek óta tette. /A reggelei mindig ugyanúgy kezdődtek – gyors zuhany, fogmosás, kétségbeesett próbálkozás a hajával, hogy valami emberit varázsoljon belőle\./
A munkába nem szenvedély vezette. Inkább menekülés volt ez – menekülés az otthoni gondok, a mindennapi valóság, az elfojtott fájdalmak és felelősségek elől. Mert otthon még nehezebb volt, mint a hivatal. Minden gond, ami az élete részévé vált, ott zúdult a nyakába.
A lakcímnyilvántartó és útlevélosztályon dolgozott – egy olyan helyen, ahol a papírmunka és az emberek áramlása soha nem ért véget. Mindenki jött a saját történetével, kérésével vagy panaszával, és Katalin, miközben az űrlapok közt bogarászott, próbált nem belegondolni a saját életébe.
A munka unalmas volt, kimerítő, és sokszor megalázó is. De valahogy még mindig jobb, mint otthon lenni. Ott várta őt a két gyermeke – a 13 éves Misi és a 10 éves Luca – és az idős apja, aki már régóta az alkohol rabja volt.
A hivatalban női többség uralkodott – ez általában kódolt pletykálkodást jelentett. Katalin már jól ismerte a szabályokat: sem túl boldognak, sem túl szerencsétlennek nem volt tanácsos mutatkozni.
Katalin már régóta nem mesélt semmit az életéről. Egy ideje az volt a „hivatalos változat”, hogy „kicsit nehéz mostanság, de kezelhető”. A valóság azonban egészen más volt. Otthon a gyerekeken kívül egy folyamatosan részeg, ingerült apa várta, akinek minden gondját neki kellett elviselnie.
Aznap reggel is zaklatottan indult el. Alig aludt valamit. Egy kis ünnepség volt előző este a hivatalban – az egyik kolléganője nagymama lett –, és Katalin próbált részt venni, mosolyogni, örülni velük, de belül máshol járt. Éjfél után ért haza, nyugtalanul aludt, és reggel szinte az ágyból kicsavarva botorkált a tükör elé, ahol egy sápadt, kialvatlan nőt látott viszont.
A reggeli kapkodásban majdnem elcsúszott a jeges járdán, lekéste a buszt, a következőt fagyoskodva várta meg. A munkahelyén egy dühös tömeg fogadta, akik már nyitás előtt türelmetlenkedtek.
– Jó reggelt kívánok… – motyogta Katalin kényszeredetten, miközben felakasztotta a kabátját, és helyet foglalt az íróasztala mögött.
Aznap mindenki türelmetlenebbnek tűnt a szokásosnál.
És épp mikor azt hitte, végre vége a napnak, az utolsó ügyfél – egy idős hölgy, aki háromszor rontotta el az űrlapját – után fellélegzett, valaki kopogott az ajtón. Óvatos, halk, de határozott kopogás volt.
– Jó napot kívánok! Sikerült még beérnem! Nagyon sürgős lenne! – szólt be egy halk férfihang.
Katalin sóhajtott. A hang forrása egy alacsony, őszes férfi volt, tisztességesen öltözve, udvarias tekintettel. De számára ő most egy bűnös volt: aki három perccel zárás előtt jön, az nem is ember – az ellenség.
– Mindenkinek sürgős – vetette oda fáradtan, már-már ellenségesen. – Üljön le gyorsan. Nem fogok itt éjszakázni.
– Elnézést kérek… Nem szeretném feltartani. Csak elvesztettem a személyimet, és… muszáj lenne pótolni – válaszolta a férfi halkan.
Katalin megrántotta a vállát, elővett egy űrlapot, majd nézte, ahogy a férfi remegő kézzel próbál írni. A betűi alig voltak olvashatóak. A keze mintha nem akarta volna engedelmeskedni.
„Na tessék…” – gondolta Katalin. „Ismerős jelenet. Biztos megint egy részeges vénember, aki elitta a személyijét is…”
Katalin, már a plafont nézve, szó nélkül csúsztatott elé még egy példányt. A gondolatai közben megállíthatatlanul cikáztak:
„Alkoholista. Az összes ilyen. Egész életükben csak rombolnak. Részegen elveszítenek mindent, aztán mások hozzák rendbe utánuk. És én is csak szenvedek miattuk!”
De amikor harmadszor is elrontotta az űrlapot, Katalin elveszítette az önuralmát.
– Te nyomorult alkoholista! – kiabálta. – Az ilyenek, mint te… csak bajt hoztok! Nézd meg magad! Még írni sem tudsz normálisan! Hogy nem szégyelled magad? Miért kell nekem miattad itt maradnom? A gyerekeid mit mondanak rád, ha még vannak is egyáltalán?!
A férfi csak ült, csendben, lehajtott fejjel.
Katalin arca eltorzult, könnyek csordultak ki a szeméből.
– Semmi jót nem hoztok a világra! Semmit! – suttogta, majd szó nélkül kiviharzott a hivatalból – kabát és sál nélkül.
A hideg levegő pofonként érte Katalint. A hirtelen jött dühroham után most csak az üresség maradt. Az arca égett a szégyentől, a könnyei az arcára fagytak a dermesztő szélben. Az utcán állt, mezítláb a valóság talaján – kabát, sál nélkül, zihálva. „Hogy tehettem ezt? Mit mondtam neki? Még ha tényleg alkoholista lenne… akkor sem lenne jogom így beszélni vele.
Az ajtó mögött a kolléganők fülüket hegyezték. Hallották a kiabálást, látták Katalint kiszaladni zokogva. A szokásos pletykakör már el is kezdte fejben szőni a sztorit.
De mielőtt Katalin visszafordulhatott volna, megjelent a férfi. Csendben, lassan lépett oda hozzá. A karján vitte a kabátját – meg az övét is.
– Kérem, vegye fel. Megfázik – mondta nyugodt hangon.
A hangja meleg volt, nyoma sem volt benne haragnak. Finoman a vállára terítette a saját kabátját, aztán segített felvenni a hivatalosat is.
– Nem haragszom magára – folytatta. – Láttam, milyen napja volt. Sőt… láttam, hogy nem a velem szemben érzett harag tört ki önből. Inkább valami mélyebb, fájóbb dolog.
Katalin csak némán bólogatott, miközben törölgette a könnyeit.
– Kérem, engedje meg, hogy a sofőröm hazavigye – mutatott egy közeli, visszafogottan elegáns autóra, amelyben egy öltönyös férfi ült.
– Én… vissza kell mennem a cuccomért – hebegte Katalin.
– Megvárom. És ha nem gond, holnap újra bejövök a személyim miatt. Ma… nem fontos.
A nő bement, kerülve minden tekintetet, összeszedte a holmiját, és csendben elhagyta az épületet. Az autóban egy szót sem szóltak. A férfi nem erőltette a beszélgetést. A régi panellakás előtt kiszálltak, a férfi még egyszer a kezébe nyomott egy kártyát.
– Gábor Széles. Egyedi bútorkészítés – mondta halkan. – Ha valaha úgy érzi, hogy szeretne beszélgetni, vagy bármi segítség kell, keressen bátran.
A nő kezébe vette a kártyát. Gábor egy pillanatig még állt, majd kissé habozva hozzátette:
– Sőt… lenne egy merész ötletem. Meghívom vacsorázni. Holnap este. Ha nincs más dolga, persze.
Katalin habozott. A válás, az apa, a munka, a gyerekek… de mégis, most valahogy minden olyan más volt.
– Szabad vagyok – mondta halkan.
Másnap Katalin különösen sokat foglalkozott a megjelenésével. Letette a kis fekete ruhát a táskájába, sminkelt, fésülködött. Munkatársai észrevették, hogy valami megváltozott. A nap végén a sofőr már ott várta, ahogy ígérték. Egy kis, hangulatos étterembe vitte, ahol Gábor már várta őt.
Kezdetben csendben ültek. Aztán Katalin megtörte a csendet.
– Gábor… elnézést kérek a tegnapi viselkedésemért. Nem volt oka. Egyszerűen csak... túl sok minden zúdult rám.
– Tudom. És megértem – válaszolta Gábor. – Egyébként… szeretném tisztázni valamit. Tegnap, amikor írtam… nem alkoholizmus miatt remegett a kezem. Essenciális tremorom van. Egy idegrendszeri rendellenesség, ami önkéntelen kézremegést okoz. Gyógyszerrel kezelhető volt, de már nem szedhetem.
Katalinnek elakadt a lélegzete. A szégyen, amit érzett, újra rátört, de ezúttal már nem jött vele harag, csak fájdalom és megbánás.
– Nagyon sajnálom… Annyira… azt hittem, hogy... – nem tudta befejezni.
Gábor csak mosolygott. – Megértem. Láttam, hogy másra gondol, mint rám.
És akkor Katalin mesélni kezdett. Elmondta, hogy nem is olyan régen még boldog volt: férje, két gyereke, lakás, terv, élet. De a férje elhagyta egy fiatalabb nőért, a lakást megtartotta, őt pedig az utcára tette. Visszakényszerült az apjához – aki alkoholista. És nemcsak ivott, de meg is keserítette a mindennapokat. A gyerekek mindent láttak, hallottak. És akkor meghalt az édesanyja is – szívinfarktus.
– Egyre nehezebb lett minden – mondta rekedt hangon. – Már nem bírok mindent. A munkát utálom, az emberek elviselhetetlenek, és csak gyűlik a stressz. Tegnap… a keze remegése... azt hittem, újra apámat látom.
Gábor csendben hallgatta.
– Az az ember, aki tegnap kiabált önnel, nem én voltam. Hanem egy megtört nő, aki már nem bírja a terhet.
Egy hosszú csend következett.
Aztán Gábor megszólalt:
– Tudja, én is láttam egy ismerős arcot. Az édesanyámét. Ő is egyedül nevelt fel engem és a testvéremet, miközben apám ivott. Mindent megtett értünk, és soha senki nem segített neki. Én most megtehetem azt, amit akkor nem tudtam: segíteni valakinek, aki pont olyan, mint ő volt.
Katalin szeme megtelt könnyel. Gábor folytatta:
– Szükségem van valakire a cégemnél, aki segít a papírmunkában. A tremor miatt egyre nehezebben boldogulok az adminisztrációval. Egy titkárnőre. Valakire, akiben meg tudok bízni. Magára gondoltam.
– De… miért pont én? – kérdezte döbbenten Katalin. – Én tegnap önre kiabáltam!
– Mert maga bátor, őszinte, és tudja, milyen az igazi küzdelem. Olyan emberekkel szeretek dolgozni, akik nem a könyvekből tanulták meg az életet.
A fizetés, amit Gábor ajánlott, több volt, mint amennyit Katalin valaha is keresett volna a hivatalban. És ő elfogadta.
Befejezés
Az új munkahely nemcsak anyagi biztonságot adott Katalinnak, hanem új reményt is. Gábor valóban betartotta, amit ígért: segített kifizetni a hitelét, méltányosan és korrektül vonta le a részleteket. Katalin végre albérletbe tudott költözni a gyerekeivel – egy pici, de napfényes lakásba, ahol minden a sajátjuk volt.
Gábor mellett nemcsak munkát, hanem barátot is talált. A férfi idővel egyre közelebb került hozzá – nem tolakodóan, hanem finoman, tiszteletteljesen. És bár Katalin sokáig falat húzott maga köré, ezek a falak lassan kezdtek leomlani.
Az egykori elutasító hivatali dolgozó most már mosolyogva fogadta az embereket – de már nem az állami hivatalban, hanem egy elegáns irodában, ahol valódi megbecsülés vette körül.
Mert a sors néha a legfurcsább módon nyújtja a kezét. Néha egy kopogtatással három perccel zárás előtt. Néha egy remegő kézzel kitöltött űrlap mögött lapul egy második esély. És néha... egy kiáltás mögött egy segélykiáltás bújik meg.
És aki meghallja – az talán nemcsak másokon segít, hanem saját magán is.
? Fontos megjegyzés: Ez a cikk egy kitalált, fikciós történet. A szereplők, helyszínek és események a szerző fantáziájának szüleményei. Bármilyen hasonlóság valós személyekkel vagy helyzetekkel csupán a véletlen műve. A célja, hogy elgondolkodtasson, meghasson vagy inspiráljon – nem dokumentumjellegű közlés.
2025. április 05. (szombat), 08:25
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.