Negyven-ötven éves kor körül gyakori, hogy a bőrön sárgás, barnás pigmentfoltok jelennek meg. Hogyan késleltethetjük megjelenésüket és mit tehetünk, ha már megjelentek a foltok?
Mitől alakulnak ki?
/Az időskori\- vagy öregségi foltok \(lentigines seniles\) a bőr jóindulatú pigmentzavarát jelentik, és elsősorban a bőr napsugárzásnak erősen kitett területein jelentkeznek\./
A hatvanas korosztályban szinte mindenkinek vannak foltjai, aminek az az oka, hogy az évek során a bőr “UV-számlája” egyre telítődik. Mindezek miatt a pigmentfoltok megjelenése gyakran csökkenti az önbizalmat is, mivel megjelenésük egyértelműen az öregedéshez köthető.
Öregségi foltok kialakulásának megelőzése
A genetika itt is fontos befolyásoló tényező: ha a szülő vagy szülők öregségi foltokkal rendelkeztek, nagyobb esély van arra, hogy a következő generációk esetében is megjelenik a bőrprobléma.
Nem nehéz belátni, hogy ha a foltokat az UV-sugárzással való telítődés okozza, akkor a fényvédelem az első számú teendő. A kritikus területekre (dekoltázs, kézfej, arc) tanácsos naponta fényvédő, hidratáló krémet felvinni, napozásnál pedig magas faktorszámú naptejjel védeni a bőrt.
Öregségi folt kezelése
Alternatív módszerként kipróbálhatjuk a házi bőrfehérítő hatású szereket: így például az almaecet, citrom, joghurt vagy ricinusolaj kitartó használata halványíthatja a foltokat – igaz, ezt jelenleg még semmilyen klinikai kutatás nem igazolta.
Aki inkább profi krémekben bízik, számos kozmetikai készítmény, világosító krém vagy éppen szalonban elérhető kezelés közül választhat.
Közülük a legtöbb a következő hatóanyagok egyikét biztosan tartalmazza, hogy kivilágosítsa a bőrfoltokat és homogénné tegye a bőrszínt és/vagy lelassítsa a melaninképződést:
Kojic-sav: természetes hatóanyag, a japán rizsbor, a saké mellékterméke. A melaninképződés gátlásában azonban gyenge hatása van
Glikolsav. Amellett, hogy ezt használják a bőrgyógyászok is a kémiai hámlasztás során, a glikolsav a helyileg alkalmazandó hiperpigmentációs krémek egyik aktív összetevője is.
C-vitamin származékai. Gyakran ugyan más hatóanyagokkal együtt használják, de ezek a származékok viszonylag hatékonynak bizonyultak a hiperpigmentáció csökkentése szempontjából
Azonban azt hangsúlyozni kell, hogy kozmetikai termékekkel csak halványíthatunk az öregségi foltokon, teljes megszüntetésük csak bőrgyógyászati invazív beavatkozás révén lehetséges kémiai hámlasztással vagy lézerkezeléssel.
2021. július 03. (szombat), 20:31
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.