Valószínűleg hiába kutatna a drágábban értékesíthető régi bankjegyek után otthonában, nem fog ilyeneket találni. /Az embereknek még mindig számos 200 forintos bankjegye van, amelyeket eddig nem váltottak vissza, így meglehetősen elterjedtek\./
Sokan laikusok azt gondolhatják, hogy óriási vagyont tartanak a kezükben, de a komoly gyűjtők számára csak a 1946 utáni forintok hibátlan, felhajtott és makulátlan példányai érdekesek. Ezek azok, amelyek esetleg akár húsz- harmincszoros áron is elkelhetnek egy hajtott, kopott bankjegyhez képest - mondta Lővey Béla, a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének (MÉE) munkatársa a 24.
A hvg.hu korábban beszámolt arról, hogy tavaly két 200 forintos bankjegy, amelyek 2007-ben kerültek forgalomba, közel egymillió forintért keltek el. Ennek hatására sokan elkezdték keresni a régi bankjegyeket otthonaikban, de valószínűleg nem ezekből fognak meggazdagodni.
Lővey Béla szerint az ár a kereslet és a kínálat függvénye, tehát nemcsak a bankjegyek ritkasága, hanem az is meghatározza az árat, hogy hányan gyűjtik azt a területet, és mennyit hajlandóak fizetni egy hibás példányért.
Lővey Béla hangsúlyozza, hogy az eltett bankjegyek várható értéke valószínűleg csak akkor fog jelentősé válni, ha hibátlan, felhajtott példányokról van szó. Az ilyen típusú bankjegyek iránt várhatóan növekedni fog a kereslet.
Az MÉE szakértője felhívja a figyelmet arra, hogy egyre többen kezdenek érdeklődni a forint pénzrendszer gyűjtése iránt, mivel úgy vélik, hogy a jövőben a forint területét az euró bevezetése miatt lezárt területnek tekintik. A forint bankjegyek gyűjtése között egyre népszerűbb a szériaszámok szerinti gyűjtés is.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tájékoztatta, hogy a bankjegyek és érmék numizmatikai értékkel történő kereskedése a világ számos országában, így Magyarországon is széles körben elfogadott és legális tevékenység.
Az MNB arról is tájékoztatott, hogy az ilyen bankjegyek és érmék névértéke felett történő értékesítése ÁFA-köteles. Az MNB azt is említette, hogy az 2009. november 15-én bevont 200 forintos bankjegyekből egykor közel 50 millió darab volt forgalomban, és ezekből a bevonás óta 13,9 millió darab (kb. 2,8 milliárd forint értékű) bankjegy még mindig nem került vissza az MNB-be.
Az MNB hangsúlyozza, hogy nem minden 200 forintos bankjegy rendelkezik numizmatikai értékkel, és az emberek általában kevés figyelmet fordítanak a bevont bankjegyek átváltására, különösen, ha az értékük alacsonyabb.
2024. február 05. (hétfő), 18:58
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.