Borzalmas hír jött ma reggelre– tegnap éjszaka örökre lehunyta szemét… Gyászba borult az egész MAGYARORSZÁG!hatalmas név távozott közülünk!
Hirdetés
Hirdetés
Gyász: Meghalt Neumann János lánya – egy kivételes női életút zárult le
.
Gyerekkorában Einsteinnel vacsorázott, a Fehér Házban pedig felmondott Nixon elnöknek.
Kilencvenéves korában, 2024. május 20-án elhunyt Marina von Neumann Whitman, Neumann János, a modern számítástechnika egyik atyjaként tisztelt magyar zseni lánya. A hírt a Neumann János Egyetem közölte, mély megrendüléssel emlékezve a tudós és üzletasszony életére, amely túlmutatott apja örökségén, és saját jogán vált történelemmé.
/A Neumann\-név örököse – de saját csillagként ragyogott\./
Hirdetés
Marina nem csupán híres édesapja árnyékában élt.
Hirdetés
Bár öröksége vitathatatlanul meghatározta pályáját, önálló karrierjével, intellektusával és kitartásával vált elismert személyiséggé az Egyesült Államok tudományos és politikai elitjében.1962-ben a Columbia Egyetemen szerzett PhD fokozatot közgazdaságtanból, majd a Pittsburghi Egyetemen kezdte meg oktatói pályáját, közszolgálati professzorként.
Hirdetés
Az első nő, aki elnöki gazdasági tanácsadó lett.
1972-ben Richard Nixon amerikai elnök nevezte ki Marina von Neumann Whitmant az elnöki gazdasági tanácsadói testület tagjává, ezzel ő lett az első nő, aki ezt a tisztséget betöltötte.Később a General Motors autóipari óriáscég alelnöki székébe is beült – ekkoriban szinte elképzelhetetlen volt, hogy egy nő ilyen pozíciót töltsön be a vállalati világ csúcsán.
Kötődése Magyarországhoz: két történelmi pillanatban is főszereplő.
Hirdetés
Marina nem szakadt el gyökereitől. Aktívan támogatta a magyar-amerikai kapcsolatok erősítését, és két kiemelkedő történelmi eseményhez is köze volt:
A Szent Korona visszaadása: az amerikai külügyi bizottság titkáraként jelentős szerepet játszott abban, hogy az Egyesült Államok 1978-ban visszaszolgáltatta Magyarországnak a Szent Koronát.
Szentgotthárdi GM-beruházás: a General Motors alelnökeként közreműködött az első jelentős amerikai ipari beruházás létrejöttében Magyarországon, amely a rendszerváltás előtti időszak egyik gazdasági mérföldköve lett.
Egy inspiráló nő: tanár, mentor és író.
Whitman számos multinacionális vállalat, kutatóintézet és politikai testület tanácsadójaként is tevékenykedett.
Hirdetés
Tagja volt többek közt a Harvard Egyetem és az Institute for Advanced Study igazgatótanácsának.
Tanári pályáját a Michigani Egyetemen zárta, ahol egyszerre tanított a Ross School of Business és a Gerald R. Ford School of Public Policy karokon.Szívügyének tekintette a nők támogatását a férfiak által dominált iparágakban – számtalan fiatal nő mentora volt, akik politikai vagy gazdasági karrierre vágytak.
„A marslakó lánya” – így mesélt édesapjáról és önmagáról.
Whitman három közgazdasági könyvet írt, de legismertebb műve az „A marslakó lánya” (The Martian’s Daughter) című memoárja, amelyben édesapja, Neumann János, és saját élettörténetét dolgozta fel. A cím utalás azokra a kivételes magyar származású tudósokra – köztük Teller Edére, Wigner Jenőre, Szilárd Leóra és Neumannra – akiket amerikai körökben csak „marslakóknak” hívtak, zsenialitásuk miatt.
Hirdetés
Egy élet, amely örökséget hagyott.
Marina von Neumann Whitman halálával nem csupán egy korszak zárult le, hanem egy példátlan női életút is, amely bizonyította: a tudomány, az üzlet és a közszolgálat csúcsai nem csupán férfiak számára elérhetők.
Ő volt az, aki híd volt múlt és jelen, Magyarország és Amerika, tudomány és politika között.Emléke és munkássága örökké fennmarad – nemcsak mint Neumann János lánya, hanem mint egy saját csillaggá vált nőalak a 20. század második felének történelmében.
Hirdetés
?️????
?️ Nyugodjék békében, Marina von Neumann Whitman!Az utolsó marslakók egyikének öröksége méltó kezekben volt – és nem merült el a csillagok között.
2025. május 24. (szombat), 05:26
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.