Borzalmas hír jött ma reggelre– tegnap éjszaka örökre lehunyta szemét… Gyászba borult az egész MAGYARORSZÁG!hatalmas név távozott közülünk! A cikk a hozzászólásoknál olvasható!
Hirdetés
Hirdetés
Gyász: Elhunyt Kiss Gy. Csaba Széchenyi-díjas irodalomtörténész
Mély fájdalommal tudatta Lezsák Sándor, hogy elhunyt Kiss Gy. Csaba Széchenyi-díjas irodalomtörténész, a rendszerváltás utáni magyar közélet egyik meghatározó alakja, a Magyar Demokrata Fórum egyik alapító tagja. A neves tudós életének 81. évében távozott.
Kiss Gy. /Csaba a magyar irodalom és művelődéstörténet emblematikus kutatója volt\./
Hirdetés
Diplomáját 1968-ban szerezte meg az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának magyar–német szakán. Már fiatalon komoly szerepet vállalt a kulturális közéletben: 1974 és 1980 között a Nagyvilág című folyóirat rovatvezetőjeként, majd a rendszerváltás küszöbén, 1988 és 1992 között a Hitel munkatársaként formálta a magyar szellemi diskurzust.
Az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszékének 1995-től docense, később címzetes egyetemi tanárként oktatott és nevelt több generációt. Tudományos munkásságát az MTA doktori címmel is elismerték.
Nemzetközi kapcsolatairól, műveltségéről tanúskodik, hogy öt nyelven beszélt – németül, lengyelül, franciául, szlovákul és horvátul – és aktív tagja volt a Magyar–Lengyel, valamint a Magyar–Szlovák Történész Vegyesbizottságnak is. Munkásságának egyik középpontja Közép-Európa irodalmi és kulturális kapcsolatrendszere volt.
A politikai közéletben is maradandót alkotott: 1987-ben alapító tagja volt a Magyar Demokrata Fórumnak, az akkoriban születő új, demokratikus Magyarország egyik legmeghatározóbb pártjának. 1988 és 1993 között különféle vezető pozíciókat töltött be az MDF-en belül, majd 1993-ban visszavonult a pártélettől.
Hirdetés
Főbb művei, mint a Magyarország itt marad (1993), a Lengyel napló (1997), A szabadság kísértése (1999) vagy a Nyugaton innen, Keleten túl (2000) nemcsak tudományos értékkel bírnak, de lenyomatai is egy elkötelezett, gondolkodó szellemű, szenvedélyesen hazaszerető alkotónak.
Dunapataj nagyközség díszpolgárává választotta, de munkássága az egész nemzet kulturális kincstárát gazdagította.
Emlékét megőrizzük. Nyugodjon békében!
2025. július 23. (szerda), 12:19
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.