A kánikulai hőségben a munkavállalóknak védőitalt kell biztosítani, ha a zárttéri és szabadtéri munkahelyi hőmérséklet a 24 °C korrigált effektív hőmérsékletet meghaladja – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
/A munkavállalók részére igény szerint, de legalább félóránként védőitalt kell biztosítani 24 °C felett\./
A folyadékveszteséget 14-16 °C hőmérsékletű ivóvízzel kell pótolni, erre alkalmas az ugyanilyen hőmérsékletű ízesített, alkoholmentes ital is, ha cukortartalma nem több mint 4 súlyszázalék, vagy ha mesterséges édesítőszerrel ízesített.
A védőital a munkavégzéshez szükséges, a munkáltató által kötelezően biztosított ellátás, ezért e juttatások esetén nem merül fel adókötelezettség, vagyis mentesek a személyi jövedelemadó alól.
A munkavállalók számára juttatott gyümölcslé, fagylalt és jégkrém stb. azonban nem tekinthető védőitalnak, ezért ezek juttatása nem adómentes. Ezek a munkáltatót terhelő adókötelezettséggel adhatóak egyes meghatározott juttatásként. Minden egyéb esetben ezek a juttatások az összevont adóalap részeként válnak adókötelessé.
Nagy hőség – védőital és több pihenő időA munkavédelmi törvény (33. paragrafus 1. bekezdése) úgy rendelkezik, hogy a munkavégzéshez megfelelő környezet szükséges. Ez azt jelenti, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű levegőt kell biztosítani a dolgozók számára.E törvény egyik végrehajtási rendelete (3/2002. (II.8.) SZCSM-EÜM rendelet) szól arról, melyek a konkrét munkavédelmi követelmények. Az idézett rendelet írja elő azt, hogy a különböző típusú, (pl. szellemi, fizikai) munka esetében milyen kell, hogy legyen a levegő hőmérséklete.
Szellemi munka 21-24 fokKönnyű fizikai munka 19-21 fokKözepesen nehéz fizikai munka 17-19 fokNehéz fizikai munka 15-17 fok(A jogszabályban leírt hőmérséklet nem az egyszerű hőmérővel mért értéket jelenti, hanem figyelembe veszi a hősugárzás és a légmozgás hatását is, amellyel korrigálják a mért hőmérsékleti értéket.)
Amennyiben akár zárt, akár szabad térben végzett munka esetében a munkahely hőmérséklete meghaladja a 24 fokot, védőitalt kell biztosítani a dolgozóknak, legalább fél óránként 14-16 fokos ivóvizet.
A 26/1996. (VIII.28.) NM rendelet nyomán bizonyos munkatípusnál, bizonyos hőmérséklet esetén 1 órán belül pihenő időt kell adni a dolgozóknak, a hőmérséklet növekedése esetén egyre nő az egy órán belüli pihenő idő aránya. Például közepesen nehéz fizikai munka esetében 30,5 foknál, nehéz fizikai munka esetében 28,5 foknál egy órán belül 25 százalék (vagyis negyedóra) a pihenő idő.
E rendeletek betartását az ÁNTSZ jogosult ellenőrizni, azért, mert a leírtak elsősorban a munkaegészségügy részét képezik.Az OMMF többnyire akkor tart ellenőrzést ebben az ügyben, ha bejelentés érkezik a felügyelőségre, illetve a nagy meleg baleset kialakulásának közvetlen veszélyét hordja magában.
Bárki (munkáltató, dolgozó) felvilágosítást kaphat a fenti témakörben az OMMF, illetve az ÁNTSZ által működtetett zöld számon, munkaidőben.
OMMF 06-80-204-292ÁNTSZ 06-80-204-264
2018. július 30. (hétfő), 18:02
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.