Ma már egy egész ország büszke rá, de volt idő, amikor egy erdélyi fiú csak a sor végére mert beállni…
A HUNYADI című nagyszabású történelmi sorozat nemcsak a törökverő hős történetét hozta el a képernyőre, hanem egy új sztárt is: a címszerepet alakító Kádár László Gellért nevét most mindenki ismeri – és szinte mindenki szereti. /Ám kevesen tudják, milyen hosszú és nehéz út vezetett addig, hogy ő legyen az, aki életre kelti Hunyadi Jánost\./
A 29 éves, erdélyi származású színész a Best magazinnak adott interjúban nyíltan mesélt arról, hogy gyerekkorában ő sem volt kivétel az iskolai kirekesztés alól. Egy aprócska székely faluból, Zaboláról származik, ahol gyönyörű környezet, friss levegő és az egyszerű élet adta az alapokat.
„Anyám varrónő, apám pedig... harangozó. Délben, este, temetéskor – a faluban sokszor szól miatta a harang. Szeretem a falunkat. Kakasszóra ébredni, a madarakat hallgatni – ez az én világom” – mesélte szeretettel.
Ám amikor Kézdivásárhely középiskolájába került, a helyiek egyáltalán nem fogadták be.
„Faluról jöttem, és emiatt sokszor éreztem magam kívülállónak. Nem mertem büszkén beszélni arról, honnan származom. Csendes voltam, visszafogott. Aztán egyszer elénekeltem Cseh Tamást a szalagavatón, és mindenki csak nézett: hol voltál eddig?” – idézte fel Gellért az első áttörést.
Közben matematika-informatika szakon tanult, de hamar beszippantotta a színjátszás világa. A Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról musicalben már ő játszotta Józsefet, és ekkor dőlt el végleg: nem az algoritmusok világa lesz az övé, hanem a színpad fényei.
Felvételizett a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemre, ahol aztán a helyi színház tagja is lett. De amikor megkapta a Hunyadi-szerepet, nem mindenki ujjongott körülötte.
„Nem örültek, hogy Budapestre utazgatok. Attól tartottak, hogy ez csak megzavarja a színházi munkát. De nem hagytam magam. Még a vámosok sem tudtak eltántorítani, amikor úgy megraktam a kocsimat, hogy alig bírt elindulni. Azt kérdezték: hova megyek? Mondtam: hazamegyek. Mostantól Budapest lesz az otthonom.”
A sorozatbeli szerep kedvéért lovagolni, kardozni, verekedni és vágtázni tanult. Mint mondja, a sport mindig is az élete része volt, ezért nem állt tőle távol a harci jelenetek világa.
„Először nem tudtam összerakni magamban Hunyadit azzal az arccal, amit a tükörben láttam. Aztán ahogy egyre jobban beleástam magam a karakterbe, egyre közelebb kerültem hozzá. Bán Mór regényeiből tanultam a legtöbbet – és persze a forgatókönyvből.”
Érdekesség, hogy Erdélyben sokkal inkább Mátyás királyt, Hunyadi János fiát ünneplik, az édesapjáról kevesebb élő tudás maradt fenn. Talán éppen ezért is érzett különleges elhivatottságot a szerep iránt.
Ma már egy egész ország nézi hétről hétre, ahogy Hunyadi Jánosként szembeszáll az ellenséggel.
És ez talán még nagyobb hőstett, mint bármelyik csatajelenet.
2025. március 26. (szerda), 20:37
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.