Lemondott Gyurcsány Ferenc: Politikai korszak zárult le – és egy házasság is
A magyar politikai élet egyik legmeghatározóbb, legvitatottabb és legtöbbször újragombolt figurája, Gyurcsány Ferenc bejelentette: lemond minden politikai tisztségéről. A Demokratikus Koalíció (DK) elnöki posztját, parlamenti mandátumát és frakcióvezetői szerepét is elengedi – sőt, teljesen visszavonul a közélettől.
/A döntés egy hosszú önreflexió eredménye, amely – a DK közlése szerint – nemcsak politikai számítás, hanem erkölcsi válasz is a jelenlegi magyar közélet állapotára\./
Gyurcsány ezzel azt mondja: véget akar vetni a „gyurcsányozás” korszakának – annak a jobboldali kommunikációs reflexnek, amely minden politikai vitát az ő démonizálására redukál. Lemondása nem csupán politikai mozdulat, hanem egy szándékos politikai üzenet is: „ha velem van bajotok, akkor már nem lesztek bajban – mert engem többé nem lehet kifogásként használni”.
Gyurcsány távozása után új elnökválasztás jön a DK-nál, ahol – a párt hagyományaihoz híven – nem kongresszusi elit, hanem a teljes tagság dönt az új vezetőről. Az átmeneti időszakban Molnár Csaba ügyvezető alelnök irányítja a pártot. És hogy ki indul el az elnökségért? A közlemény szerint valaki biztosan, de a nevek – egyelőre – a jövő zenéi.
A bejelentés politikai szempontból egyértelműen mérföldkő: Gyurcsány távozásával egy új egyensúly keresése indul el a baloldalon. Kérdés, hogy a DK megtalálja-e saját útját nélküle – vagy új vezetője éppenséggel tőle örökölve próbálja majd újradefiniálni a pártot.
A politikai visszavonulás mellett a nyilatkozat egy drámai személyes bejelentést is tartalmazott: Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára válnak. A pár hónapok óta próbálta menteni a kapcsolatot, de – ahogy fogalmaznak – „meghozták életük talán legnehezebb döntését”.
A közös gyerek, a kölcsönös tisztelet, a közös múlt – ezek mind megmaradnak. De a közös jövő már külön úton folytatódik.
Gyurcsány Ferenc távozása egy korszak végét jelzi – de ez a korszak nem csupán róla szólt. A hazai politikai közélet súlyos kérdésekkel néz szembe: ki tud valódi alternatívát mutatni a jelenlegi kormánnyal szemben, ki tud új politikai nyelvet beszélni, ki képes egyesíteni a szétszabdalt ellenzéket?
Gyurcsány most azt mondja: a változás nem ellenség. „A baloldal maga a változás.” Hogy ez igaznak bizonyul-e nélküle is, azt hamarosan megtudjuk.
ZárszóA magyar politikában ritka az önkéntes távozás. Még ritkább az, hogy valaki – saját szavaival élve – ne csak egy pozícióról, de egy karakterről is lemondjon.
2025. május 08. (csütörtök), 11:31
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.