Dr. Zacher Gábor elmondta, hogy külföldön ezt a készítményt már nem használják, nem véletlenül. – Egy-két használat nem fog problémát okozni, főleg, ha kellő óvatossággal, kellően szétkenve, nem tocsogósan ecsetelik a szájpenészt, hogy ne jusson be sok a szervezetbe. A tartósabb, hosszabb távú használatától mindenkit óva intenék, hiszen komoly mellékhatások, például görcskészség fokozódása is jelentkezhet.
A szájpenész kezelésére használt borax-glicerin helyett ma már a nystatinos ecsetelés javasolt. Ez nem szívódik fel a bélrendszerből, csak helyileg hat, így nyugodtan lenyelhető. A kezelést kb.
Mi az a szájpenész?
A szájpenész tápszeres babáknál gyakrabban alakul ki, tipikusan csecsemőkorban jelentkezik, de később is előfordulhat, főleg antibiotikum vagy asztmás betegeknél belélegezhető szteroid használata esetén. Ha súlyos és gyakran visszatérő szájpenész alakul ki bármely életkorban, immunhiányos betegségre, akár AIDS-re is gondolni kell. A szájpenész leggyakrabban fehéres plakkok, foltok formájában jelentkezik a szájnyálkahártyán, nyelven, szájpadláson, de erre utaló jel, ha az ajak mindkét széle, zuga gyulladt, fájdalmas, berepedezett, esetleg a nyelv felülete sima, piros, és fáj.
blikkruzs