Félmillió forint 2 hónapos lekötésére 7 forint a kamat!
Gondolta volna, hogy ha leköt 550 ezer forintot két hónapra, akkor 7 forint kamatot kap? Ha pedig történetesen készpénzben veszi fel a hozamot, a kerekítés miatt csupán 5 forint üti a markát. délmagyar.
/A múlt héten a kollégám lekötött 550 ezer forintot 2 hónapra számlavezető bankjánál, az OTP\-nél\./
Tette mindezt az interneten keresztül és ment minden, mint a karikacsapás. Eddig csupán utalgatott, maximum telefonkártya-feltöltéssel próbálkozott, ez volt élete első online-befektetése. A menüben a lekötésnél beírta az összeget és meglepően kevés „oké”-zással teljesült is a megbízás.
Nagyon elégedett volt magával, addig, amíg alaposabban meg nem nézte az elektronikus bizonylatot. Ezen az állt: a futamidő végén várható kamat 9 forint. Mi sem hittünk a szemünknek. Hirtelen felindulásunkban kérdéseket fogalmaztunk meg az OTP sajtóosztályának, ahonnan meglepően részletes válaszokat kaptunk.
– Jól értem, hogy 550 ezer forint lekötése 2 hónapra 9 forint kamatot eredményez a futamidő végén? – hangzott az első kérdés.
Íme a felelet: „Az Ön által választott fix kamatozású, nem akciós lekötött betét esetében a kamat mértéke évi 0,01%, így a két hónapos futamidőre vetített bruttó kamat 9 forint.
A kamatjövedelmet 16%-os kamatadó és a 6%-os Eho terheli, így 7 forint nettó kamat lesz a futamidő végén.”

A válasz további részéből kiderült, ha egy kis kutakodással, indítható akciós lekötés is. Pontosan ilyen a 2 hónapos futamidejű Direkt betét, melynek éves kamata erre az összegre harmincszoros, vagyis 0,30 százalékos hozamot eredményez. „Az elérhető bruttó kamat az Ön által lekötött összeg esetében már 275 Ft.” Hangsúly a „már”-on van, nettósítva ez persze csupán bő 200 forint.
Van az OTP-nél speciálisan, egy adott számlacsomagnál elérhető lekötött betét, ilyen például a Net számlacsomag és jegybanki alapkamathoz kapcsolódó Net lekötött betét. Itt már bruttó 2200 forint járt volna a féléves futamidő végén.
Gyanítjuk, a szóban forgó, egyszerűbb számla ezt nem tudja, sem a rendszeres havi pénzmozgás, sem a jellemző a záróegyenleg nem üti meg a magasabb osztályba lépés szintjét. Még kevésbé üti meg a következő lépcsőt. Nevezetesen a Prémium vagy Prémium Plusz számlacsomagét, ahol bruttó kamat 3575 forint a 6 hónapos futamidő végén.
Megkérdeztük azt is, ha autóvásárlás miatt egy héttel a futamidő előtt feltörik a betétet, mínuszban is átmehet-e az ügyfél? Gondoltuk, a kilenc – nettó hét – forintot könnyen megeszi a kezelési költség. Ám nem. „A betét feltörése esetén a bank kamatot nem térít, de a teljes tőkeösszeg az ügyfél számára elérhető.”
Azt is megkérdeztük, vagy inkább megállapítottuk, hogy az ilyen típusú lekötések inkább megőrzésnek számítanak – Nyugaton erre azért már bőven van példa.
Az OTP is pontosan így látja. „Az elmúlt 2-2,5 évben történt jegybanki alapkamat csökkentés mellett a piaci kamatszintek megfeleződtek, harmadolódtak és ennek eredményeként eddig nem látott szintre csökkentek.
Előzetes elemzések alapján a kamatcsökkentési tendencia a közeljövőben várhatóan tovább folytatódik.”
Még egyszer köszönjük az OTP alapos, korrekt válaszait, s kezdjük valamelyest jobban érteni a Quaestorba fektető honfitársainkat. Azt is tudjuk, hogy hamarosan jöhet a negatív kamat, a vállalkozói szférában ennek már a törvényi feltételei is adottak. A lakosságiban még nem, ott muszáj kamatot fizetni, még ha az csupán 0,01 százalékos is.
Egy kis utánaszámolással az is kiderül, hogy gyakorlatilag már ez is negatív, az elutalásért, a készpénzfelvételért felszámított összeg simán megeheti a hozamot.
Reálérték Az OTP joggal hangsúlyozza, hogy a kamat mellett figyelembe kell venni a pénz értékállóságának megőrzését, s ebben nagy segítség a valóban alacsony infláció. „Értéke negatív, azaz inflációval szemben deflációval számolhatunk, ami azt jelenti, hogy a pénz az alacsony betéti kamatszintek mellett is megőrzi, sőt növeli értékét.”
Kovács András
2016. május 01. (vasárnap), 19:04
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
f
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.