/Jade Thrasher már 13 éves korában elkezdett szoláriumba járni, azonban nem tudta, hogy ennek milyen katasztrofális következményei lesznek\./
Bár 13 éves korában már csinos lány volt, mégis valódi függéség alaklut ki benne a mesterséges barnaság iránt.
Azt gondolta, hogy ez hozzátartozik a szépséghez, és hetente három alkalommal 20 percet töltött a szoláriumban. 2010-ben, az esküvő napja előtt még tobább fokozta – 6 egymást követő napon intenzíven barnította magát.
11 évig a kialakuló betegsége néma volt. Aztán csak felbukkant az orrán egy fényes, fájdalmas folt az orrán. Először azt gondolta, hogy csak egy gyulladt pattanás…
De az igazság sokkal rosszabb volt. A seb újra és ujra kiujult. Nem akart gyógyulni, hanem csak egyre növekedett. Jade végül orvoshoz ment. Szomorú diagnózist állapítottak meg.
Jade-nak 24 éves korában bőrrákos lett! Ahhoz, hogy az orvosok megmentsék Jade arcát, hatalmas lyukat kellett vágniuk az orrába.
Hogy kitöltsék az űrt, hiszen Jade arca teljesen eltorzult, további plasztikai beavatkozásra volt szükség: egy 15 cm-es bőrdarabot távolítottak el mellkasáról, amit majd beültettek az orrába.
Jade azzal a céllal tette közzé ezeket a sokkoló felvételeket, hogy figyelmeztesse az embereket a túlzott napozás és a szolárium veszélyére. Ezért tette közzé a borzalmas képeket a sebeiről. Azt szeretné, ha más fiatalok tanulnának az ő esetéből. “Az okos más hibájából tanul,az ostoba a sajátjából sem.”
Ma azt mondja: “Természetesen sajnálom, amiért olyan fiatalon tönkretettem a bőrömet.
Most Jade 29 éves és férjével együtt napozni szoktak de csak mértékkel és fényvédő krémet használnak az UV sugarak ellen.
Később elmondta, hogy az egész nem történt volna meg, ha mindig használt volna napozókrémet és nem járt volna szoláriumba. Akkor talán még öregkorban is egészséges bőre lett volna. Sajnos fájdalmas tapasztalat során jött rá a hibára amit elkövetett, de mások tanulhatnak az esetből.
Van még egy bőrbetegség, amivel azonnal orvoshoz kell menned–ez nem más, mint a melanóma!
A kezelés a korai időszakban főként a sebészeti eltávolítás, mely sok esetben teljes gyógyuláshoz vezet. Ha a tumor még nem terjedt át a regionális (a környezetében lévő) nyirokcsomókra, akkor igen jók a beteg gyógyulási esélyei (95%-os túlélési arány 5 évvel a diagnózis után).
A műtét teljes gyógyulást eredményező lehet akkor is, amennyiben a melanoma már átterjedt a regionális nyirokcsomóra. A távoli szervekbe adott áttétek esetén azonban az 5 éves túlélési arány már jóval alacsonyabb.
A sugárkezeléssel egy időben adott citosztatikus kezelés (kemoterápia) tovább fokozhatja a terápiás hatást. A melanomával kapcsolatban számos új eljárás klinikai próbái folynak: a páciens saját tumorsejtjeiből készített vakcinákkal, új kemoterápiás és immunoterápiás eljárásokkal és ezek kombinációival, illetve új sebészeti technikákkal.
A betegség utáni ellenőrzés A melanomás betegek a kezelés után rendszeres ellenőrzést igényel, mivel mintegy 5%-uknál ismét kifejlődhet a betegség, illetve áttétek kialakulása is felléphet. Az első 3 évben 3-6 havonta kell értékelni az állapotukat, a következő 2 évben 6-12 havonta, majd évente. Mellkasi szűrést minden évben végezni kell, és ugyancsak minden évben meg kell nézni a májfunkciókat is.palyazatinfok.hu
Forrás : daganatok.hu-
2021. április 17. (szombat), 15:56
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.