/Az iskolakezdés minden évben komoly anyagi terhet jelent a családok számára, hiszen a tankönyvek, tanszerek, ruházat és egyéb iskolai kellékek beszerzése jelentős költségekkel jár\./
Az állam számos támogatást nyújt, amelyek automatikusan járnak minden arra jogosult családnak. Az egyik legfontosabb ilyen támogatás az ingyenes tankönyvellátás. Minden köznevelésben és szakképzésben tanuló diák – az elsőtől a 16.
Ezen kívül az állam ingyenes étkezést biztosít az 1-8. évfolyamos tanulóknak, valamint azoknak a nappali tagozatos diákoknak, akik bizonyos gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek, vagy nevelésbe vettek. Ezt a támogatást a fogyatékkal élő intézményekben elhelyezett gyermekek is megkapják, valamint a már nem általános iskolás, de nevelésbe vett diákok is jogosultak rá.
Az iskolakezdést megelőzően a szeptemberi családi pótlékot és egyéb családtámogatási ellátásokat is korábban utalja az állam, hogy ezzel is segítsék a szülőket.
Az állami támogatások mellett pályázatok útján is igénybe vehetők különböző segítségek. Például az Egyszülős Központ pályázatot hirdetett, ahol az egyedülálló szülők több tízezer forint értékű tanszercsomagra pályázhatnak.
A munkáltatók is hozzájárulhatnak a tanévkezdés költségeihez. Az állam lehetővé teszi számukra, hogy adózási szempontból kedvező béren kívüli juttatásként iskolakezdési támogatást nyújtsanak a munkavállalóknak. Ez a támogatás tankönyvre, taneszközökre és ruházatra használható fel. Érdemes érdeklődni a munkáltatóknál, mert az 50 fő alatti cégek közül a munkáltatók mintegy 10%-a, míg a nagyobb, 150 fő feletti cégek mintegy harmada nyújt ilyen jellegű támogatást.
A helyi önkormányzatok is segíthetik a családokat beiskolázási segéllyel vagy egyéb támogatásokkal.
Több település és kerület is hasonló segítséget nyújt. Földesen például az általános iskolai és középiskolai tanulóknak 10.000 Ft támogatást biztosítanak, míg a XIII. kerületben gyerekenként 10.000 Ft értékű utalványra lehet pályázni. A III. kerületben az általános iskolások 10 ezer, a középiskolások 15 ezer, a felsőoktatásban tanulók pedig 17 ezer forintos támogatást kaphatnak.
Az iskolakezdés anyagi terhei jelentősek, de az állam, az önkormányzatok, a munkáltatók és különböző alapítványok támogatásai jelentős segítséget nyújthatnak a családoknak. Érdemes időben tájékozódni a rendelkezésre álló lehetőségekről és élni ezekkel a támogatásokkal, hogy a tanévkezdés minél zökkenőmentesebb legyen.
Jövő héten megkezdik a határon túli magyar diákok számára nyújtott 100 ezer forintos iskolakezdési támogatás folyósítását, amely idén is jelentős segítséget nyújt a külhoni magyar közösségeknek.
Az idei évben különösen magas volt az érdeklődés a támogatás iránt. Erdélyből például 20 ezerrel több pályázat érkezett, mint két évvel ezelőtt, ami jól mutatja a program népszerűségét és fontosságát a helyi magyar közösségek körében. A „Szülőföldön magyarul” program keretében az erdélyi, horvátországi, felvidéki, vajdasági, kárpátaljai és muravidéki magyar nyelvű oktatásban részt vevő diákok részesülhetnek ebben a támogatásban.
A támogatást évente egyszer igényelhetik a szülők, az előző tanévre vonatkozóan, feltéve, hogy gyermekeik megfelelő iskolalátogatási mutatókkal rendelkeznek. A program keretében tavaly is 100 ezer forintot kaptak a jogosultak, ám érdemes megjegyezni, hogy két évvel ezelőtt még csak 22 400 forint volt ez az összeg. Az idei évben több mint 22 milliárd forintot különítettek el a program finanszírozására, ami jelentős növekedést jelent az előző évekhez képest.
2024. augusztus 29. (csütörtök), 15:59
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.