Friss!Vigyázat! Súlyos járvány van a szomszédban, már többen meghaltak a magyar határ mellett! Ha ilyet látsz a gyermekeden azonnal hívd a mentőket vagy vidd kórházba!
Hirdetés
Hirdetés
Friss!Vigyázat! Súlyos járvány van a szomszédban, már többen meghaltak a magyar határ mellett! Ha ilyet látsz a gyermekeden azonnal hívd a mentőket vagy vidd kórházba!
/Több mint száz súlyos szövődménnyel járó kanyarós esetet jegyeztek fel Szerbiában, ahol ketten belehaltak a betegségbe\./
Hirdetés
A Batut Közegészségügyi Intézet tájékoztatása szerint a kanyarójárvány kezdete óta, vagyis szűk három hónap alatt 918-an kapták el Szerbiában a betegséget – írta a Magyar Szó. A legæatalabb beteg egy két hónaposcsecsemő, a legidősebb egy 60 éves személy.
Hirdetés
A határ közeli Szabadka környékén is regisztráltak megbetegedéseket!Amegbetegede ttek túlnyomó többsége, több mint kilencven százaléka nem volt beoltva, csak részlegesen volt beoltva vagy ismeretlen az oltási helyzete. A kanyaró súlyosabb komplikációi miatt 120 esetben alakult ki tüdőgyulladás a betegeknél. A két halott is ezek közül került ki, egy 13 éves belgrádi és egy kétéves nisi kisgyerek volt az áldozat.
Kanyaró tünetei A kanyaró tünetei rendkívül jellegzetesek. A fertőződést követő nagyjából 12-14 napon jelentkeznek, és először egyszerű náthára emlékeztethetnek: köhögés, orrfolyás, fejfájás és gyengeség. Emellé azonban a szem kipirosodása és könnyezése társulhat. A kanyaró igen magas, akár 40 fokos lázzal is együtt járhat, és akár egy hétig is eltarthat a lázas állapot.
Hirdetés
Emellé általános gyengeség, időnként hányás, hasmenés vagy hasfájás társulhat.
Kanyaró diagnózisa A kanyaró diagnózisát nagymértékben megkönnyíti, ha észreveszik a száj belső nyálkahártyáján az úgynevezett Koplik-foltokat. Az apró, fehér, grízre emlékeztető foltok, fekélyes kiütések általában a hátsó, alsó őrlőfogak melletti nyálkahártyán jelennek meg, és rendkívül jól jelzik a betegség előhaladását.
Hirdetés
Általában az egész testre kiterjedő kiütések megjelenése előtt 2-3 nappal alakulnak ki, de rövid időn belül fel is szívódhatnak. A Koplik-foltok csak a kanyaróra jellemzőek, így a pontos diagnózishoz, illetve járvány kordában tartásához nagyon fontos, hogy időben észrevegyék őket.
Bőrkiütést észlelt, de nem tudja eldönteni, melyik kiütéses betegség lehet? A bőrbetegségek kisszótára segít eligazodni, kattintson!
A Koplik-foltok megjelenését követő nagyjából harmadik (átlagosan a fertőződés utáni 14.) napon megjelennek a szintén rendkívül jellegzetes bőrkiütések.
Hirdetés
A fejen, elsősorban a fül mögött, illetve a halántékon, arcon alakulnak ki az apró (gombostűfej méretű) vöröses árnyalatú, a bőrből kiemelkedő kiütések, melyek fokozatosan áthúzódhatnak a mellkasra, a törzsre, majd a végtagokra is. A kiütések nagyobb bőrfelületeket szinte teljesen elfedhetnek.
Kanyaró tünetei A kanyaró egyik jellemző tünete a kiütés
A kiütések nem feltétlenül viszketnek (de ez is előfordulhat), és általában hegesedés nélkül elmúlnak, nem hagynak maradandó nyomot.
Hirdetés
A kanyarós kiütések általában 6-8 napig maradnak meg, a színük vörösből barnába válthat, majd rövid időn belül elhalványodhatnak, először a fejen és az arcon, majd a törzsön, végtagokon tűnnek el. A kiütések megjelenésével együtt jelentkezik a magas láz is. A kanyaró általában három hét alatt zajlik le.Forrás
2018. január 15. (hétfő), 15:22
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.