A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a reptér tulajdonlása nem csupán gazdasági, hanem szuverenitási kérdés is. A repülőtér stratégiai jelentőséggel bír mind a személyszállítás, mind az áruszállítás szempontjából, hiszen ez a gazdasági vérkeringés egyik fő ütőere.
Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a jelenlegi kormány a háborús idők közepette is képes volt arra, hogy kijavítsa ezt a hibát és visszavásárolja a repteret. A Budapest Airport Zrt. visszavásárlása a rendszerváltás utáni időszak legösszetettebb és legnagyobb értékű gazdasági tranzakciója lett.
A tárgyalások során a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. és a VINCI Airports két körben tárgyaltak. Az üzletkötés egy nemzetközi eladói körrel történt, amelyet az AviAlliance, a GIC és a CDPQ alkottak.
Az adásvételi szerződés eredményeképpen a Magyar Állam 80%-os tulajdonrészt szerzett a Budapest Airport Zrt.-ben, míg a francia társbefektető VINCI 20%-os részesedést kapott. A vételár 3,1 milliárd euró, amely több mint 1200 milliárd forintnak felel meg.
A hitelezői konzorciummal kötött sikeres megállapodással a korábbi tulajdonosok által felvett 1,44 milliárd eurónyi hitelt is meghosszabbították.
Az érintett felek között végig üzleti alapú tárgyalások zajlottak, és az együttműködés a partnerség jegyében zajlott. Az állam részéről a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. bonyolította le a tranzakciót. Az üzlet finanszírozására a Corvinus az Eximbanktól kapott fejlesztési hitelt, valamint a költségvetés által végrehajtott tőkeemelést használták fel.
A három ügylet – az Erste Bank Hungary Zrt., a Yettel Magyarország, valamint a Vienna Insurance Group társaságokban meglévő tulajdonrész értékesítése – összesen több mint 700 millió eurós bevételt eredményezett az állam számára, amelyet a repülőtér visszavásárlására fordítottak.
A Budapest Airport visszavásárlása régóta dédelgetett álma volt az Orbán-kormánynak. A Ferihegyi repülőtér kritikus infrastruktúra, így nemzetbiztonsági kérdés is egyben. Orbán Viktor 2006-ban már kijelentette, hogy ha bármilyen esély nyílik a repülőtér visszaszerzésére, akkor kezdeményezni fogja azt. Az elmúlt években több próbálkozás is történt a visszavásárlásra, de csak most sikerült véglegesen megvalósítani.
Nagy Márton elmondta, hogy a visszavásárlás nemcsak a turizmus és az áruszállítás szempontjából fontos, hanem szuverenitási kérdés is.
Egy világhírű francia cég, a VINCI fogja üzemeltetni a repteret, míg a magyarok fogják meghatározni a stratégiai irányokat. Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi médiában is megosztotta a hírt, hogy a repülőtér újra nemzeti kézben van.
A kormány elvárása egyértelmű: a lakosságot és a gazdaságot magas színvonalon kiszolgáló légikikötőre van szükség.
A Budapest Airport visszavásárlása mérföldkő a magyar gazdaság és szuverenitás szempontjából. Nagy Márton szerint ez a tranzakció a magyar szuverenitás újabb nagy győzelme, és azt mutatja, hogy Magyarország képes visszaszerezni kritikus infrastruktúráit még háborús időkben is. A jövőbeli fejlesztések és a stratégiai partnerség révén a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér a régió egyik legkiválóbb repterévé válhat, erősítve ezzel Magyarország gazdasági pozícióját és nemzetközi kapcsolatait.
2024. június 08. (szombat), 13:50
Már hivatalos! ? Döbbenetes bejelentést tett Magyarország legszebb művésznője, Szandi! EZT egyszerűen nem...
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.