Szeged - Letekert radiátoron is fogyasztást jelez a hőmennyiségmérő - erre hívta fel a figyelmet szegedi olvasónk. /A hőszolgáltató szerint ez normális\: ha a radiátor melegebb, mint a szoba, vagy ha szellőztetéskor hideg áramlik az érzékelőre, a digitális készülék regisztrálja az egységeket\./
– Táblázatot vezetek a fűtési szezon kezdete óta arról, mit mutatnak a hőmennyiségmérők. Bár egyetlen szobában sem fűtünk, mindegyik jelez fogyasztást – mutatta kézzel írt dokumentációját Balog István. A nyugdíjas gépész azért írt szerkesztőségünknek, mert megdöbbenve tapasztalta, hogy a műszerek, amelyeket elvileg azért szereltek fel a radiátorokra, hogy mindenki annyit fizessen, amennyit fűt, elzárt szelepek mellett is számolnak.
Nyugdíjas olvasónk elővette a készülék leírását, amelyben az szerepel, hogy ha a radiátor nem üzemel, nem regisztrálhat fogyasztást – ezt a gyártó cég is megerősítette számára. Írt tehát egy levelet a közös képviselőnek, aki azt továbbította a hőszolgáltatónak, amely ennél a típusú hőmennyiségmérőnél illetékes. – A válaszban annyi szerepelt, hogy a készülék azért mér, mert fűtünk – mesélte felháborodottan Balog István, aki azt is sérelmezi, hogy hiába kérte, győződjenek meg róla, hogy ez nem így van, a cég szakemberei nem mennek ki ezt ellenőrizni.
Mi is megkérdeztük a hőszolgáltató szakértőjét, hogyan fordulhat elő, hogy valaki nem fűt, mégis ketyeg a hőmennyiségmérője – ami alapján ugyebár később számlát állítanak ki neki. – A digitális költségmegosztók akkor regisztrálnak egységeket, ha a radiátor hőmérséklete legalább 2 fokkal magasabb, mint a helyiség hőmérséklete – magyarázta Bálint Ferenc, a Szetáv Kft. energetikai vezetője. Vagyis egy 20-22 fokos lakásban egy 25 fokos radiátor már fűtést biztosít, hiába érezzük azt hidegnek.
A szakember hozzátette: a termosztatikus szabályozó szelepek „0" állása nem jelenti azt, hogy a fűtés teljesen le van kapcsolva. Például reggeli szellőztetéskor, ha a hideg levegő közvetlenül az érzékelő és szabályzó szelepre áramlik, a fűtést automatikusan bekapcsolja a szelep, hogy a beállított helyiség-hőmérséklet biztosítható legyen. Ez az érték „0" állásnál körülbelül 6-8 fok. Abban az esetben is lehet kismértékű fűtés, ha a teljes zárást biztosító szeleptányér alá szennyeződés kerül.
A választ Balog István nem fogadta el. Próbálta a szelepnyitogatást, az nem hozott eredményt. A többivel kapcsolatban azt mondta, ha a radiátorba nem érkezik meleg víz, az nem lehet 25 fokos. Szellőztetéssel pedig az említett mértékű hideget nem lehetett még ebben az időben úgy ráengedni a szelepekre, hogy az ekkora fogyasztást eredményezzen. – Bár hogy milyen fogyasztást jeleznek ezek a számok, azt ugyebár nem lehet tudni, hiszen arról soha senki nem tájékoztat, hogy a leolvasott értékekből hogyan lesz kilojoule – tette hozzá olvasónk, aki egyetlen dolgot szeretne: hogy csak azért a hőmennyiségért kelljen fizetnie, amit valóban elhasznál.
2017. október 28. (szombat), 22:41
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.