Vége, elköszönünk az óraátállítástól már nem kell innentől bajlódni vele! Bejelentették a jó hírt – Már nem kell bajlódnunk az óraátállítással innentől! /Az Európai Unióban a tervek közt szerepel, hogy véglegesen mikor szüntetik meg az óraátállítást, amely döntés jelentős változásokat hozhat az európai polgárok életében\./
Az Európai Unióban évtizedek óta hagyomány az óraátállítás, amely a nyári és téli időszámítás váltakozását jelenti. Ez a gyakorlat több mint száz éve van jelen, de az utóbbi időben egyre több vita övezi, amelynek eredményeképp az EU az óraátállítás eltörlése felé mozdult el.
A tagállamoknak lehetőségük van saját döntés meghozatalára arról, hogy a nyári vagy a téli időszámítást részesítik-e előnyben. Azonban a döntés végrehajtása számos kihívással néz szembe, többek között a tagállamok közötti egyeztetésekkel, a COVID-19 világjárvány okozta késlekedésekkel és a geopolitikai helyzet változásaival.
Bár néhány tagállam már kifejezte, hogy melyik időszámítást részesítené előnyben, mások még mindig a döntés megfontolásánál tartanak. Az óraátállítás megszüntetése jelentős változásokat hozna az európai polgárok életében, javítva egészségüket és jólétüket a támogatók szerint, míg a kritikusok a változás okozta potenciális zavarok miatt aggódnak.
Az EU továbbra is dolgozik az óraátállítás eltörlésének végrehajtásán, de a pontos időpont még mindig bizonytalan. Az óraátállítás eltörlése így továbbra is fontos téma marad, amely befolyásolja az európai polgárok mindennapi életét de hírek szerint 2026-tól végleg eltörlik.
Téli időszámítás kezdete: 2024. október 27. vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órát.
Vasárnap átállunk a Téli időszámításra, egy órával többet alhatunk, de idén lehet vége az átállításoknak?
Sok ember bízik benne ,hogy itt a vége .
Csehország 2021-ben arról döntött, hogy még 5 évig marad náluk az óraátállítás. Mexikóban pedig évekig tartó vita után hivatalosan eltörölték a nyári időszámítást. A közép-amerikai országban így már csak „Isten ideje” ( helyi köznyelvben a normál időre) az érvényes.
Téli időszámítás kezdete: 2024. október 27. vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órát.
Az egyik az óraátállításról szól. Ezt jobbikos képviselők nyújtották be még tavaly novemberben. A lényege, hogy szűnjön meg az évenkénti kétszeri órapörgetés, s maradjunk végérvényesen a nyári időszámításnál. Ami ugye azt jelentené, hogy a téli időszakban tovább lenne világos, viszont a reggeli órákban teljes sötétben kellene munkába botorkálniuk a korai műszakba indulóknak.
Az óraátállítás szükségességéről politikai vita folyt, s bár akadtak olyan kormánypárti képviselők, akik láttak benne rációt, a Fidesz-frakció idén tavaszra kiforrt álláspontja szerint nincs szükség erre az intézkedésre (merthogy jelentős mennyiségű villamos energiát lehet megspórolni az átállásokkal). A javaslat így az általános vitán még továbbjutott, de a részletes vitára már nem került sor. Ettől függetlenül a határozati javaslat bentragadt a törvényalkotási rendszerben, tehát most ősszel valamilyen döntést hozni kell erről, mert a dokumentum még nyitott állapotban van.-írja az mfor.hu
AMIT MÉG TUDNI ÉRDEMES : A számítógépek, laptopok, notebookok, tabletek, tévék automatikusan át fognak állni a nyári időszámításra a téliről, így nekünk plusz teendőnk nem lesz, ne állítgassunk rajtuk, mert ezzel már 2 óra mínusznál járnánk! Viszont a régebbi vágású karórák, a s ütő órája, a mikrohullámú órája nem fog átállni, ezt nekünk kell majd manuálisan beállítani. FIGYELEM! A vonatok és buszok menetrendjét is érinteni fogja az óraátállítás! Ne szobrozzon feleslegesen a megállóban, inkább tájékozódjon mielőtt útnak indul!
Hasznos vagy káros? A nyári időszámítás 20.
Előnyök : A legtöbb dolgozó ember, akik túlnyomó többsége nappali műszakban dolgozik, előnynek tartja, hogy délután tovább van világos, és a szabadidő eltöltésének lehetősége a szabadban egy órával meghosszabbodik a hosszabb ideig tartó világosság miatt. Világosban az emberek szívesebben sportolnak, ez pozitív hatással van az egészségükre. A több fény hatására a szervezetben több D-vitamin termelődik, ami erősíti az immunrendszert. Az embereket érő több napsütés hatására jobb az emberek hangulata. Csökken a délutáni szürkület miatt bekövetkező közúti balesetek száma.
Hátrányok : Az ellenzők egy része szerint az energiamegtakarítás nem jelentős.[16] Ha Magyarországon 8 millió lakossal számolunk, akkor fejenként évi 750 forint a megtakarítás. Az emberi egészségre, közérzetre rövid távon hátrányos hatású az óra átállítása. Az átállítás időszakában a közúti balesetek száma 2%-kal nő.[17][18] – Ezt az állítást az ORFK cáfolta.[19] Kényelmetlen, és zavart okoz a különféle elektronikus berendezések óráinak átállítása évente kétszer.[20][21][22] A Magyar Államvasutak jelenlegi gyakorlata szerint az őszi óraátállításkor a hajnali 2 órakor közlekedő néhány vonat 1 órát vesztegel. A szezonális depresszióban szenvedőknek kedvezőtlen, hogy a reggelek újra sötétek (ezt nem ellensúlyozza, hogy esténként tovább van világos). Ha az állatok fejési idején változtatnak, az hátrányosan érinti a lefejt tej mennyiségét.
Forrás : wikipedia.org
2024. szeptember 15. (vasárnap), 16:43
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.