Itt az igazság!Karikó Katalin szembeszállt a kormánnyal és elmondta az igazat a fertőzési és halálozási táblázatról!
Hirdetés
Hirdetés
Karikó Katalin szembeszállt a kormánnyal és elmondta az igazat a fertőzési és halálozási táblázatról!.
/Karikó Katalin Széchenyi\-díjas kutató kulcsszerepet játszott a Pfizer\/BionTech mRNS vakcinájának kifejlesztésében, mely az első koronavírus\-vakcina volt a világon, és amelyből a legtöbb vakcina érkezett Magyarországra\./
Hirdetés
Tegnap a kormány a Facebookon osztott meg egy táblázatot, amelybőlkiderült,a második oltásukon is átesettek körében milyen arányban fertőződtek újra az emberek április 20-ig, és hányan haltak bele a koronavírus okozta betegségbe.
A Pfizerrel oltottak körében 100 ezer oltásra 32 halálozás jut, a Szputnyik esetében ez a szám 1, ebből első ránézésre könnyen arra a következtetésre lehet jutni, hogy a Pfizer vakcinája "rosszabb".
Azonban a közzétett adatokból ebben a formában nem derül ki, hogy melyik vakcina jobb vagy rosszabb, errőlitt írtunk részletesen.
A KÖZZÉTETT TÁBLÁZAT ALAPJÁN NEM LEHET MEGMONDANI, HOGY MELYIK VAKCINA VÉD JOBBAN A KÓRHÁZBA KERÜLÉSTŐL VAGY A HALÁLOZÁSTÓL, MERT AZ ÖSSZEHASONLÍTHATÓSÁG SEMMILYEN KÖVETELMÉNYÉNEK NEM FELELNEK MEG AZ ADATOK.
Hirdetés
Hirdetés
Karikó Katalin Facebook-posztban reagált a megjelent táblázatra, gyakorlatilag ugyanazokat az érveket sorolja fel, melyekről mi is írtunk. Szerinte
sajnálatosan lemaradt a táblázatból az az információ, hogy hány évesek voltak az elhunytak, ezt kötelező lett volna feltüntetni egy ilyen közleményben.
Karikó Katalin úgy gondolja,
a betegségek mellett a beoltottak és elhunytak korát is fel kell tüntetni, különben ez teljesen félrevezető információ.
Hirdetés
Íme a teljes poszt:
A kormányközzétette, hogy mennyire védenek a koronavírus elleni oltások a megbetegedéstől és a halálozástól a magyarországi tapasztalatok alapján. Az adatokból azonban lehetetlen megállapítani, hogy melyik vakcina jobb vagy rosszabb. Csak annyit lehet elmondani, hogy az oltások általánosságban jelentősen csökkentik a halálozás esélyét. Vagyis mindegyik vakcina hatásos.
A kormány által közzétett adatok alapján eddig a Pfizer oltás után haltak meg a legtöbben, míg a Szputnyik-V után a legkevesebben. (A többi vakcinával most nem foglalkozunk, az eredmények megértéséhez elegendő ez a kettő.) Mielőtt tehát ebből bármilyen következtetést levonnánk, nézzük meg néhány tényt:
Hirdetés
Sajnos nem tudni, hogy a magyar megbetegedéseket a 2. oltás időpontja után azonnal, vagy a védettség kialakulásától számítva vették figyelembe. Ha az előbbi módon történt, akkor elmondható, hogy nem a vakcinák teljes hatékonyságát (2. oltás + 1-2 hét) mutatják az adatok.
Pfizerrel közel 4 hónapja oltanak Magyarországon, miközben Szputnyik-V-vel februárban kezdődött a vakcinázás. Vagyis a Pfizer esetében sokkal több idő telt el tapasztalatok gyűjtésére, mint a többi vakcina esetében. (Ha úgy tetszik: a második és harmadik hullámban is rendelkezésre állnak adatok róla, míg számos vakcina kapcsán leginkább a harmadik hullám részadatai látszanak.
Hirdetés
Csúnyán fogalmazva: a Pfizerrel oltottaknak több idejük volt kórházba kerülni, mint a többieknek.)
A Pfizer vakcináját döntő többségében idős emberek kapták az elmúlt hónapokban, akiknél sokkal nagyobb a halálozás kockázata a koronavírus esetében, mint a fiatalabbaknál, akik általánosságban nem a Pfizer vakcináját kapták.
A Szputnyik-V vakcina ráadásul számos krónikus betegség eseténellenjavallt, tehát ezt a vakcinát a tartós betegek egy része nem kaphatja. Ez szintén javíthatja a vakcina teljesítményét, hiszen az idős kor mellett a krónikus betegség a halálozási esélyt növelő tényező, és kevesebb krónikus beteg kaphat ilyen vakcinák, mint más oltásokat.
Hirdetés
Nem tudjuk, hogy pziferes-szputnyikos stb. mintában ugyanolyan arányban szerepeltek-e korábban és később megfertőződött emberek, pl. az oltópontok zsúfoltsága vagy egyéb okok miatt. Ezért a különböző vakcinák mintáinak kiegyensúlyozottságáról nem tudunk semmit, ez pedig az összevethetőséget súlyosan korlátozza.
Elhunytak száma a 2. oltás utánOltásElhunytElhunyt 100e oltásraÖsszes megfigyelt esetSzputnyik-V21211579Moderna122061017Sinopharm7816489888Pfizer17532549189AsstraZeneca6787571Összesen273201400490Forrás: kormányzat, Portfolio-számítás
Vagyis két dolgot állíthatunk a fentiek alapján. Az egyik, hogy:
A KÖZZÉTETT TÁBLÁZAT ALAPJÁN NEM LEHET MEGMONDANI, HOGY MELYIK VAKCINA VÉD JOBBAN A KÓRHÁZBA KERÜLÉSTŐL VAGY A HALÁLOZÁSTÓL, MERT AZ ÖSSZEHASONLÍTHATÓSÁG SEMMILYEN KÖVETELMÉNYÉNEK NEM FELELNEK MEG AZ ADATOK.
Ha szeretnénk valós képet kapni a vakcinákról, akkor a tudományos igényességgel leírtszerb példátérdemes megnézni. A másik, ami a magyar adatokból is látszik, hogy mindegyik vakcina hatékonynak látszik a halálozás ellen. Azonban a módszertan bizonytalansága miatt nem tudjuk, hogy 100%-ban, vagy nem 100%-ban védenek a halálozástól.
2022. február 02. (szerda), 08:48
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.