Két magyar meghalt egy svédországi repülőgép-balesetben

Hirdetés
Két magyar meghalt egy svédországi repülőgép-balesetben
Hirdetés

Lezuhant egy kisrepülőgép Svédországban, két magyar utasát holtan találták meg hétfőn – közölte a svéd rendőrség. /A Rallye típusú propelleres sportrepülő Stockholmtól 120 kilométerre délnyugatra, Arkösund falunál csapódott a tengerbe vasárnap\./

Hirdetés
A roncsot és utasait – két 40–50 év közötti magyar állampolgárt – hétfőn reggel találták meg búvárok – írja az MTI.

Az SVT svéd köztévé hatóságokra hivatkozó beszámolója szerint a repülőgép Lengyelországból szállt fel, és a svéd fővárostól északnyugatra fekvő Dala-Järnába tartott, de menet közben ismeretlen okból megváltoztatta útirányát, és a Stockholmtól 100 kilométerre délnyugatra lévő Skavsta nemzetközi repülőtér irányába tartott.

„A repülőgépet a tenger fenekén találták meg, körülbelül nyolc-tíz méter mélységben” – mondta Christer Ekeroth, a svéd Tengeri és Légi Mentőközpont mentésvezetője.

Hirdetés
Egyelőre nem világos, hogy mi okozta a balesetet, a svéd balesetvizsgáló hatóságot (SHK) már felkérték a kivizsgálásra – írta a Dagens Nyheter.

A Wizz Air egy közleményt juttatott el az RTL.hu-nak, amiből kiderül, hogy a pilóta és az utas is a légitársaság alkalmazottja volt:

Vasárnap este két kollégánk balesetben életét vesztette Svédországban. Mivel magánúton voltak, így a tragédia részleteiről a légitársaságnak is csak annyi információ áll a rendelkezésére, amit a hatóságok eddig a nyilvánosságra hoztak.Két nagyszerű, szakmailag tökéletesen felkészült kollégát vesztettünk el. A Wizz Air osztozik a hozzátartozók fájdalmában és őszinte részvétét fejezi ki a gyászoló családtagok, barátok és a kollégák felé.

A HA-BNS lajstromjelű, Socata MS.893A Rallye Commodore 180 (Moran) típusú légcsavaros, könnyű repülőgépet vezető pilóta utoljára a linkopingi repülőtér repülésirányítójával beszélt. A nyilvános légiforgalmi rádiókommunkációt interneten elérhetővé tevő LiveATC.net oldalon vissza lehet lehet hallgatni a linkopingi torony és a légtérben lévő repülőgépek közti rádiózást.

A felvételen 34:47-től hallható, ahogy a magyar pilóta nyugodt hangon arról érdelődik, hogy milyen az időjárás Karlskoga és Borlänge városok repülőtereinek térségében („Can I ask the weather information from Karlskoga and Borlänge airports?”). A HA-BNS (a felvételen „Hotel November Sierra”) pilótája 38:00 körül kap választ a kérdésére, a torony változó erősségű szélről, esőről, alacsony felhőplafonról, záporokról és korlátozott láthatósági viszonyokról ad tájékoztatást, amit a pilóta megköszön.

Az eredeti útiránytól eltérő HA-BNS magyar idő szerint 20 óra 13 perc körül tűnt el a Flightradar24 képéről, az útvonala így nézett ki:

[IMAGE_BLOCK data=
A gép Arkösundtól északra repükt a dombok közt az öblökkel csipkézett part irányába (Forrás: Flightradar24)

A térség domborzati térképe alapján elképzelhető, hogy a nagyon alacsony esőfelhők miatt kis magasságban, rossz látási viszonyok közt repülő gép pilótája elvesztette tájékozódási képességét. A magas dombok, a bonyolult partvonal, a rossz időjárás együttesen olyan körülményeket jelenthettek, amik a gép tengerbe zuhanásához vezettek.

A kisgép Stockholmtól nagyjából száz kilométernyire délre csapódott a tengerbe.

Hirdetés
A mentésvezető Christer Ekeroth a helyi sajtónak elmondta, hogy a gép darabjai tört a becsapódás erejétől, és a roncsai a tengerfenékre merültek. A baleset körülményeit a svéd hatóságok vizsgálják.

Az életét vesztő két magyar férfiról Christer Ekeroth azt nyilatkozta, hogy azért repültek Svédországba, hogy egy másik repülőgépet vásároljanak, de a rossz idő miatt nem érték el eredeti céljukat.

Hirdetés

A HA-BNS lajstromjelű repülőgépet a magyar nyilvántartás szerint 1969-ben gyártották Franciaországban, az egy évre szóló légi alkalmassági engedélyt 2022. szeptember 16-án kapta meg, ekkor változott a lajstromjele is OO-TGA-ról (lásd a lenti videón) HA-BNS-re. A gép a légi személyszállítással foglalkozó Smartair Solution Kft. tulajdonában volt és a cég is üzemeltette. 

A HA-BNS bázisa a budaörsi repülőtéren volt, kerestük a repülőtér üzemeltetőjét is, de nem nyilatkozott az rtl.hu-nak. Próbáltuk elérni a magyar Közlekedési Hatóság Légügyi Felügyeleti Hatósági Főosztályát is, de a megadott telefonszámokon nem sikerült kapcsolatba lépni velük.

Hirdetés
-címlapfotó :illusztráció!

].

2023. június 20. (kedd), 08:06

Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:

Hirdetés

Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.

Hirdetés
Hirdetés

Cikkajánló

Mindenegyben blog
2025. augusztus 18. (hétfő), 14:20
Hirdetés

Kedves barátaim, ismerőseim! Összeszorult szívvel, kimondhatatlan fájdalommal kell megosztanom veletek a legszörnyűbb hírt: szeretett feleségem, Andrea, és két drága kisgyermekem tegnap tragikus körülmények között elhunytak. Elveszítettem mindent, amiért eddig éltem… ?

Kedves barátaim, ismerőseim! Összeszorult szívvel, kimondhatatlan fájdalommal kell megosztanom veletek a legszörnyűbb hírt: szeretett feleségem, Andrea, és két drága kisgyermekem tegnap tragikus körülmények között elhunytak. Elveszítettem mindent, amiért eddig éltem… ?

Tragédia: Autóban találták meg az édesanyát és ikergyermekeitKedves mindenki, kedves ismerősök…Mély fájdalommal...

Hirdetés
Mindenegyben blog
2025. augusztus 18. (hétfő), 13:17

Óriási baleset az autópályán! Közel 5 km-es a torlódás.....,30 PERC az átjutási idő.

Óriási baleset az autópályán! Közel 5 km-es a torlódás.....,30 PERC az átjutási idő.

 ? Balesetek, torlódások, rendkívüli közlekedési események – 2025. augusztus 18., 14:48Hétfő délután több jelentős...

Mindenegyben blog
2025. augusztus 18. (hétfő), 07:53

? Most jelentették be: Hárommillió forintot kaphatnak a nyugdíjasok

? Most jelentették be: Hárommillió forintot kaphatnak a nyugdíjasok

Hárommilliós ajándék a nyugdíjasoknak: állami támogatás jár lakásfelújításra!Újabb kört nyitott a kormány a...

Mindenegyben blog
2025. augusztus 18. (hétfő), 07:04

Kiváló új gyógyhely hazánkban! A bőrbetegségekre, rossz vérkeringésre, ízületi fájdalmakra, csontritkulásra, köszvényre, és gyulladásokra csodaszer! Ide menjen gyógyulni!

Kiváló új gyógyhely hazánkban! A bőrbetegségekre, rossz vérkeringésre, ízületi fájdalmakra, csontritkulásra, köszvényre, és gyulladásokra csodaszer! Ide menjen gyógyulni!

? Új gyógyhely született Magyarországon! – Demjén, a csodák völgye, ahol a betegségek elolvadnak, mint a hó a...

Mindenegyben blog
2025. augusztus 18. (hétfő), 06:31

Meghalt Dr. Spitzmüller Zsolt

Meghalt Dr. Spitzmüller Zsolt

Mély megrendüléssel búcsúznak Dr. Spitzmüller Zsolttól az egri egyetemen Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem...

Mindenegyben blog
2025. augusztus 18. (hétfő), 05:26

Halálos vonatbaleset Magyarországon - Halottja is van a tragédiának...EZT lehet tudni egyelőre: Cikk a hozzászólásoknál olvasható

Halálos vonatbaleset Magyarországon - Halottja is van a tragédiának...EZT lehet tudni egyelőre: Cikk a hozzászólásoknál olvasható

? Halálos baleset miatt akadozik a balatoni vonatközlekedés – több járat is kimaradhatVasárnap hajnalban tragikus...

Mindenegyben blog
2025. augusztus 17. (vasárnap), 19:24

Óriási baleset az autópályán! Közel 5 km-es a torlódás.....,30perc az átjutási idő. Cikk a hozzászólásoknál >>>

Óriási baleset az autópályán! Közel 5 km-es a torlódás.....,30perc az átjutási idő. Cikk a hozzászólásoknál >>>

? Balesetek, torlódások és lezárások az utakon – komoly fennakadások vasárnap este! ??2025. augusztus 17.,...

Mindenegyben blog
2025. augusztus 17. (vasárnap), 18:41

10 napot nyaraltunk a Balatonon, 2 gyermek és 2 felnőtt. Megeszi a kalapját, ha megtudja mennyit költöttünk összesen!

10 napot nyaraltunk a Balatonon, 2 gyermek és 2 felnőtt. Megeszi a kalapját, ha megtudja mennyit költöttünk összesen!

? Balatoni nyaralás: Egy négyfős családnak idén akár az egymillió forintot is elérheti a pihenés! A magyar tenger már...

Hirdetés
Hirdetés