Máig nem jutott pénzéhez az Eurojackpoton nagyon szakító József, akinek ellopták nyertes szelvényét. Az ügyben feljelentés is született, és a férfi információ szerint őt illeti az 50 millió forintos nyeremény. /Lenne is helye a pénznek, hiszen a nyertes egy egyszobás lakásrészben tengeti mindennapjait, és már az utcára is félve megy ki\./
Alig kilenc hétre volt szükség, hogy ismét majd 1 milliárd forint legyen az Ötöslottó főnyereménye. És bár a milliárdos álomhatár 7 millió forint híján elmaradt, azért elég szép kis summa ütne a markát annak, aki eltalálná a soron következő húzás 5 nyertes számát. Ilyenkor sokan fejben már előre elköltik a pénzt, házat, új autót vennének, bejárnák a világot, segítenének a családnak barátoknak.
Ha valaki netán szakít is egy-egy szép summát valamilyen szerencsejátékkal, nem árt, ha nagyon résen van, ugyanis ha nem megfelelően bánik a pénzzel, hagyja magát kihasználni vagy sorozatos rossz befektetési döntéseket hoz, akkor a könnyen jött pénz bizony könnyen el is megy. Ezt pedig nagyon nehéz feldolgozni. Hát még azt, hogyha egy rablás miatt a nyertes szelvény beváltásával is probléma van. És hát ilyen is van.
A Story riportja szerint József 50 millió forintot nyert Euro Jackpoton, majd biztonsági okokból le is fénymásolta nyertes szelvényét. Ezt jól is tette, ugyanis az eredeti szelvényt a tárcájával együtt ellopták a táskájából a buszon. Bár József még aznap feljelentést tett a rendőrségen, és ígéretet kapott rá, hogy hiába nincs meg a szelvénye övé lesz a busás nyeremény, a férfi még mindig nem kapta kézhez a pénzét.
Pedig a nyertes elmondása szerint ki is nézte álmai házát, amiben végre egyedül lakhat, most ugyanis többedmagával tulajdonol egy kis pesti házat, aminek a hátuljában lakik, ahol mindössze egy szoba, egy konyha és egy kis fürdőszoba van. József a lapnak ráadásul azt mondta, nem örül neki, hogy sokan tudják, hogy nyert, hiszen egyszer például már meg is támadták az utcán. Azóta mindig a hát mögé néz az utcán, és bár ez egyáltalán nem hiányzott neki, megtanult együtt élni vele.
Bár József példája egészen speciális szituáció, azt most még nem tudhatjuk, hogyan fog valójában cselekedni, ha hozzájut a temérdek pénzhez. És mi van azokkal a nyertesekkel, akik Józsefnél10-szer, 20-szor vagy még többet nyernek? Ha valakit ekkora szerencse érne, biztos azt gondolná, hogy ő a világ legszerencsésebb embere, de vajon tényleg így lenne? Azért, hogy erre választ kapjunk, szakértő segítségével veszsük pontról-pontra, miként dolgozhatja fel valaki, hogy hirtelen lottómilliomos, netán lottómilliárdos lesz.
Hiába gondolnánk, nem törvényszerű, hogy lelki törést, nehézséget, megpróbáltatást okozzon, ha valaki óriási összeget nyer – legyen az lottó, vagy bármilyen egyéb szerencsejáték, illetve nem hagyományos úton viszonylag “könnyen” megszerezhető pénzösszeg – tudtuk meg Hal Melinda pszichológus közgazdásztól, a Semmelweis Egyetem, Egészségtudományi Kar oktató-kutatójától.
Az első érzelem általában, még azon személyek esetén is, akik évek, sőt évtizedek óta lottóznak a meglepődés. Annak ellenére, hogy sokan heti rendszerességgel választják ki kedvenc számaikat, a legtöbben mégsem bíznak igazán abban, hogy sikerülhet nyerniük. A másik szintén meglepő faktor, hogyaz átlagember el sem tudja képzelni ez pontosan mennyi pénz.
Hagyományosan sok nullával kevesebbről gondolkodunk a hétköznapokban, így bizonyos összeghatár felett komoly tudatos átgondolást igényel mekkora pénzösszegről van szó, és az mire lehet elég.
A fogalmi rendszert tekintve tehát figyelmet érdemel a merőben pozitív helyzet is a tudatosítás és feldolgozás szempontjából, valamint szakember bevonását érdemes megtenni az eustresszel járó helyzetekbe is.
A feldolgozásban és a gyakorlati elköltésben nem segít az a tény, hogy itt ma már leginkább virtuális pénzről van szó. Kutatások bizonyítják, hogy az emberek bankkártyáról többet költenek, mintha ugyanaz az összeg készpénzben áll rendelkezésére. A fent említett összeg szinte kifogyhatatlannak tűnik virtuális pénz formájában.
Ennek ellenére rendkívül sok olyan esetről hallunk, hogy elköltik egytől-egyig a megnyert összegeket. A statisztikai adatok alapján sokkal inkább valószínű, hogy így járnak azok, akik korábban nem foglalkoztak pénzügyekkel (akár saját pénzügyeikkel sem tudatosan bántak), illetve azok, akik számára ez ténylegesen nagy nyereménynek számít szubjektív megélésük alapján.Érdekes adalék, hogy akik nem a pénzszektor munkatársai közül kerülnek ki, kevesebbszer veszik igénybe szakember segítségét ilyen esetekben.
Azért említsünk néhány jó példát is, ugyanis vannak akik a jó úton járnak a feldolgozás tekintetében.
A pénz nyomása és az emberi kapcsolatok témaköre régóta foglalkoztatja a pszichológusokat.Én úgy gondolom nem törvényszerűen szükséges, hogy ha valakinek sok pénze van az emberi kapcsolatai hanyatlásnak induljanak.
-folytatta a szakember. Sajnos nagy összegű pénznyeremény esetében a nyertesek esetében gyakran fokozott szenzitivitás jelentkezik, amely azt jelenti, hogy korábban jelentéktelen eseményeknek, másoktól érkező gesztusoknak is komoly negatív jelentést tulajdonítanak, pl.: “Most van pénzem, most bezzeg barátkozik!” vagy “Biztosan ki akar használni!”. Éppen ezt a fajta negatív hozzáállást tudjuk enyhíteni a megfelelő szakember team bevonásával.
Legnagyobb szerepe itt lehet a külső szakembernek, így a pszichológusnak és a befektetési tanácsadónak egyaránt. Fontos tudatosítanunk ugyanis, a terhet nem kell egyedül viselni! Legtöbb esetben egyébként azért is elengedhetetlen a segítők bevonása, mert a családi bizalmasok sem mindig megfelelő tanácsadók a kérdésben, illetve belülről sokkal nehezebb látniuk a pénzösszeg folyományaként felmerülő problémákat – zárta a szakember.
Forrás: www.penzcentrum.hu
2019. augusztus 31. (szombat), 18:13
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.