/A kutatásban több mint százezer, klinikai tesztekben részt vett ember adatait elemezték\./
Vértes András kardiológus, belgyógyász szerint a kutatás nem nagyon tér el az eddigi tudományos állásfoglalásoktól, hiszen
már más kutatások is kimutatták, hogy az omega-3 százszázalékosan nem véd a szív- és érrendszeri betegség ellen,
és nem csökkenti egyértelműen a szív- és érrendszeri halálozást.
A friss kutatás szerint nem igazolható, hogy az omega-3 tartalmú táplálékkiegészítők javították volna a szív-és érrendszeri betegek halálozását, illetve a koszorúérbetegségek előfordulását a vizsgált személyeknél – magyarázta az InfoRádiónak a kardiológus.
Hozzátette: egyértelműen nem volt meghatározva a kutatás során, hogy milyen vizsgálatok analízisét végezték, pontosan milyen omega-3 tartalmú készítményeket kaptak a vizsgált emberek, így
nem mondható el, hogy bizonyító erejű vizsgálat volt.
“Az első vizsgálatokat az északi eszkimóknál végezték, és kimutatták, hogy azon eszkimók közül, akik sok halat ettek, egyértelműen kevesebben hunytak el szívhalálban, ennek hátterében pedig a halakban lévő nagy mennyiségű omega-3 és omega-6 tartalmú anyagokat feltételezték” – mondta Vértes András.
A kardiológus szerint a vizsgálat során használt táplálékkiegészítők elsősorban nem tengeri halakból készített omega-3-at tartalmaztak, hanem növényi rostok kivonatából készített omega 3-at, így nem egyértelmű, hogy pontosan miből álltak a tesztelt táplálékkiegészítők.
“Úgy néz ki, hogy elsősorban azok az érrendszervédők, amik az északi tengeri halakból készülnek”
– tette hozzá.
Mindezek tudatában lehet javasolni, hogy a szív-és érrendszeri kockázattal élő betegek szedjenek omega-3 és omega-6 tartalmú tápanyagokat.
Az omega-3 elnevezésű zsírok közé tartozik az alfa-linolénsav (ALA), melyet a szervezet nem tud előállítani, de megtalálható a növényi olajokban, a dióban, a mogyoróban és hüvelyesekben is. Ide tartozik az eikozapentoén-sav (EPA) és a dokozahexoén-sav (DHA), melyeket a szervezet az ALA-ból elő tud állítani, de halakban, halolajban is megtalálható.
Lee Hooper, a kutatás vezetője, a Kelet-Angliai Egyetem tudósa elmondta, átfogó és szisztematikus elemzésük adatai hosszú időn át tartó vizsgálatokra, emberek ezreire vonatkoznak, ezért biztosak abban, hogy a közkeletű hiedelemmel szemben az omega-3 zsírsavas étrend-kiegészítők nem védik a szívet, nem csökkentik sem az agyvérzés, sem a halálozás kockázatát.
“A legmegbízhatóbb tanulmányok egybehangzóan kimutatták, hogy az omega-3 zsírsavas étrend-kiegészítőknek csak kis hatása van a szív- és érrendszeri egészségre, vagy egyáltalán nincs rá hatása” – magyarázta.
Tom Sanders, a londoni King’s College táplálkozáskutatója és a Heart UK alapítvány tiszteletbeli elnöke a BBC-nek ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a friss tanulmány eredményei alapján nincs szükség arra, hogy megváltozzanak a helyes táplálkozás irányelvei, melyek a halfogyasztásra buzdítanak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében.
2018. július 22. (vasárnap), 19:26
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.