Nemcsak a személyi jövedelemadó igényelhető vissza, sokan nem tudják, de egyes betegségek, allergia vagy érzékenység miatt is részesülhetünk adókedvezményben, akár visszamenőleg is.

A szóban forgó visszatérítések mértékét a mindenkori minimálbér alapján számolják ki, ami 2024-ben jelentősen emelkedik. . A MINIMÁLBÉR 2024-BEN 270 EZER FORINTRA, A GARANTÁLT BÉRMINIMUMOT PEDIG 326 EZER FORINTRA EMELIK JANUÁRTÓL.
Allergiával adókedvezmény?.
Kevesen hallottak róla, azonban a 335/2009-es kormányrendelet alapján, többen jogosultak a személyi jövedelemadó csökkentésére, amennyiben a listán szereplő súlyos, fogyatékosságnak minősülő betegségben szenvednek.
ÍGY MINDENT EGYBEVETVE AKÁR AZ ORSZÁG LAKOSSÁGÁNAK 35 SZÁZALÉKA IS ÉRINTETT LEHET, ÁM A KEDVEZMÉNYT SOKAN NEM HASZNÁLJÁK KI, HISZEN NEM TUDJÁK, HOGY JÁR NEKIK.
AZ ADÓKEDVEZMÉNY ÖSSZEGE HAVONTA A TÖRVÉNY SZERINT (29/E.
Ha csak most értesültünk erről a támogatásról, és még nem vettük igénybe, viszont a betegség ténye már hosszabb ideje fennáll, akkor az első összeg ennek a pénznek a sokszorosa is lehet. Ugyanis az adókedvezményre feljogosító betegségekben szenvedők a kedvezményt az 5 éves elévülési időn belül utólag is érvényesíthetik.

Kinek jár?.
AZ ÁLLAM AZOKNAK BIZTOSÍTJA AZ ADÓKEDVEZMÉNYT, AZT, HOGY KEVESEBB ADÓT FIZESSENEK, AKIK OLYAN BETEGSÉGBEN SZENVEDNEK, AMELYEKET A TÖRVÉNY SÚLYOS FOGYATÉKOSSÁGKÉNT HATÁROZ MEG, TEHÁT RÁSZORULTSÁG ALAPJÁN RÉSZESÜLHETNEK BENNE AZ ÁLLAMPOLGÁROK.
A 335/2009. (XII. 29.) Kormányrendelet összesen 18 olyan betegségcsoportot (ez mintegy hétszáz betegséget jelent) határoz meg, amelyek esetén érvényesíthető az adókedvezmény, ezeket pedig a BNO kódjuk alapján a betegek is azonosíthatják.
A következő betegségek esetén jár az adókedvezmény:
- egyes hallási és látási fogyatékosságok,
- bizonyos mentális fogyatékosságok és viselkedészavarok,
- egyes mozgásszervi megbetegedések,
- skizofrénia egyes változatai,
- a vérképzőrendszer rosszindulatú betegségei,
- egyes rákos megbetegedések,
- egyes immunbetegségek,
- egyes emésztőszervi betegségek, például Crohn betegség,
- veleszületett enzimopátiák (az egyes enzimek működésének rendellenességei), például laktózintolerancia, lisztérzékenység, vagy a szénhidrát-anyagcsere egyéb zavarai,
- veleszületett és szerzett szívbetegségek,
- egyes fejlődési rendellenességek (például Down-szindróma), vagy
- az elválasztó mirigyekkel és anyagcsere meghibásodásával összefüggő egyes megbetegedések, többek között az I. és II. típusú cukorbetegség
- emlő- és petefészek daganat
- méhnyakrák
- endometriózis
- here- és prosztatarák.
Hogyan lehet igényelni?.
AMENNYIBEN IGÉNYELNÉNK AZ ADÓKEDVEZMÉNYT, ELSŐ SORBAN ORVOSI IGAZOLÁSRA LESZ SZÜKSÉGÜNK, AMELYEN EGY SZAKORVOS, VAGY AZ ADÓZÓ HÁZIORVOSA IGAZOLJA, HOGY VALÓBAN SZENVEDÜNK AZ ADÓKEDVEZMÉNYRE JOGOSÍTÓ BETEGSÉGBEN.
Az igazolással a magánszemély két időpontban kérheti a kedvezmény megállapítását a Nemzeti Adó és Vámhivataltól (NAV). Az adóelőleg megállapításánál, adóelőleg-nyilatkozattal év közben, valamint a személyijövedelemadó-bevalláskor májusban.
Az igazolásnak tartalmaznia kell:
- a kedvezményt igénybe vevő személyazonosító adatait,
- lakóhelyét,
- adóazonosító jelét,
- az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátumát,
- a betegség véglegességének vagy ideiglenességének megállapítását, valamint
- az igazolást kiállító szakorvos vagy háziorvos aláírását.