Magyar Péter hatalmas pozíciót adott Toroczkai Lászlónak: ilyen még nem történt a parlamentben
Toroczkai László kapná az egyik legkényesebb vizsgálóbizottság vezetését
/Szokatlan, politikailag is nagy visszhangot kiváltó jelenet zajlott le a parlamentben, amikor Magyar Péter miniszterelnök a kormány részéről válaszolva jelezte\: Toroczkai László, a Mi Hazánk vezetője kaphatja meg az egyik legérzékenyebb vizsgálóbizottság vezetését\./
A téma nem akármi: a végrehajtói rendszer, a végrehajtói maffia és az ahhoz kapcsolódó politikai felelősség kérdése kerülhet a bizottság elé. Magyar Péter Toroczkai Lászlónak úgy fogalmazott, hogy „lássa a nagyvonalúságát”: ő vezetheti a végrehajtással kapcsolatos bizottságot. Ugyanakkor világossá tette azt is, hogy ez nem üres gesztus, és nem politikai díszletnek szánja a testületet, hanem valódi vizsgálatot vár.
Ez a lépés egyszerre lehet nagyvonalú politikai húzás és komoly próbatétel.
Toroczkai kérdezett, Magyar Péter az elszámoltatás felé fordította a vitát
A parlamenti vita több témát is érintett, nem kizárólag a végrehajtói rendszerről szólt. Toroczkai László többek között Ursula von der Leyen vakcinaügyét is felhozta, amire Magyar Péter azt válaszolta: a kormány részéről nem kérdezte meg erről az Európai Bizottság elnökét, de ha Toroczkait ennyire érdekli a téma, legközelebb akár meg is teheti.
Magyar Péter ezután rögtön át is helyezte a hangsúlyt. Azt mondta, őt sokkal jobban érdekli, hogy „ebben a házban hány bűnöző van”, és hova tűnt a magyar emberek pénze. Ez a mondat adta meg igazán a vita kemény hangulatát. A miniszterelnök nem engedte, hogy a beszélgetés egyetlen külső ügy körül forogjon, hanem azonnal a korrupciós és elszámoltatási kérdések felé terelte a parlamenti szóváltást.
A vita így nem egyszerű kérdés-feleletként folytatódott, hanem politikai üzenetváltássá vált. Toroczkai László felvetéseire Magyar Péter nemcsak reagált, hanem vissza is fordította a helyzetet: szerinte a valódi kérdés az, hogy a magyar közéletben kik felelnek azokért az ügyekért, amelyekben a közpénz, az intézményi felelősség és a politikai védelem kérdése is felmerülhet. Ezzel a miniszterelnök egyértelműen jelezte, hogy a következő időszak egyik fő témája az elszámoltatás lehet.
A végrehajtói ügy új lendületet kaphat Toroczkai vezetésével
A legnagyobb politikai fordulat a vizsgálóbizottságoknál jött.
Magyar Péter világossá tette, hogy nem politikai színházat akar, hanem valódi feltárást. A végrehajtói rendszer ügye az elmúlt évek egyik legsúlyosabb korrupciós botránya volt, amelyben Völner Pál neve már eddig is előkerült. Magyar Péter azonban most ennél tovább menne, és a politikai felelősség mélyebb rétegeit is vizsgálná. A bizottság így nemcsak egy újabb parlamenti testület lenne, hanem akár az egyik legfontosabb elszámoltatási fórum is a következő időszakban.
Ha Toroczkai László valóban megkapja a bizottság vezetését, akkor nagy lehetőség kerül a kezébe.
„Völner Pál főnökét kell megtalálni”
Magyar Péter a parlamentben arról is beszélt, hogy a végrehajtói maffia ügyében volt felesége, Varga Judit nem volt érintett, Völner Pál viszont igen. Hozzátette: szerinte az utóbbi főnökét kell megtalálni. Ez rendkívül erős politikai mondat volt, mert nem pusztán egy már ismert szereplő nevét említette meg, hanem azt is jelezte, hogy szerinte az ügy szálai magasabbra, mélyebbre vagy szélesebb körbe vezethetnek.
A végrehajtói ügy eddig is sok kérdést vetett fel arról, meddig értek a szálak, kik tudtak a rendszer működéséről, és kik lehettek azok, akik politikai vagy intézményi védelemmel biztosították a háttérben a folyamatokat.
Ez az ügy azért is különösen érzékeny, mert a végrehajtói rendszer sok ember életét közvetlenül érintette. Nem elvont politikai vitáról van szó, hanem olyan kérdésről, amely családokat, adósokat, vállalkozásokat és kiszolgáltatott helyzetben lévő embereket is érinthetett. Éppen ezért a bizottság munkája komoly társadalmi figyelmet kaphat. Ha valódi feltárás indul, akkor sokan várhatják, hogy végre kiderüljön, hogyan működött a rendszer, kik profitáltak belőle, és kik viselhetik érte a politikai felelősséget.
Polgármesteri fizetések, Diákhitel Központ és egy szokatlan politikai játszma
A vitában nemcsak a végrehajtói ügy került elő, hanem a polgármesterek fizetése is. Magyar Péter azt mondta, egyeztetni fognak az ügyben, mert több polgármesteri szövetség és városvezető is megkereste a kormányt.
Toroczkai felvetései között a Diákhitel Központ is szerepelt. Magyar Péter erre azt mondta, ő nem „lógatta a lábát” a pozícióban, és ezt szerinte a volt kollégái is megerősíthetik. Úgy fogalmazott, az ő irányítása alatt működött a legjobban az intézmény. Hozzátette, hogy sokat dolgozott a Diákhitel Központ ügyein, többek között Gulyás Gergelynél is sokat talpalt érte. Ezzel egyértelműen azt akarta jelezni, hogy korábbi állami vezetői szerepét nem teherként, hanem eredményként értékeli.
Toroczkai László bizottsági szerepe azért lehet történelmi jelentőségű, mert ritka, hogy egy kormányfő ilyen látványosan adjon át egy kényes vizsgálati területet egy ellenzéki vezetőnek. Magyar Péter ezzel egyszerre mutathat nagyvonalúságot és stratégiai érzéket. Ha a bizottság jól dolgozik, a kormány azt mondhatja: valódi elszámoltatás zajlik, nem pártpolitikai bosszú. Ha viszont a bizottság elakad, akkor a felelősség részben Toroczkai oldalán is megjelenik.
A végrehajtói rendszer körüli botrány évek óta a magyar közélet egyik legsötétebb ügye. Sokak szerint a történet nem zárható le néhány névvel és bírósági eljárással, mert a valódi kérdés az, hogyan épülhetett fel egy ilyen hálózat, kikből állt, kik profitáltak belőle, és kik biztosították a politikai hátterét. Magyar Péter most azt üzente: ezt ki kell vizsgálni. Az pedig, hogy a bizottság vezetését Toroczkai László kapja, új helyzetet teremt. A Mi Hazánk elnöke nagy lehetőséget kap, de ezzel együtt nagy felelősséget is. A következő időszakban kiderül, hogy a bizottság valódi elszámoltatási eszköz lesz-e, vagy csak egy újabb parlamenti testület, amely sokat beszél, de keveset tár fel. Magyar Péter mindenesetre most magasra tette a lécet: pozíciót adott, de eredményt vár.
2026. június 02. (kedd), 06:11
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.