Az Országos Mentőszolgálat kommunikációs osztálya a Haon.hu érdeklődésére közölte: a helyszínre riasztott mentőegységet egy középkorú férfi rosszullétéhez riasztották, akit sajnos a hosszas újraélesztési kísérlet ellenére nem sikerült megmenteni.
Az Újraélesztés világnapja alkalmából a Retró rádió készített interjút Lukács Péter egykori mentőtiszttel, a Medtraining Team Kft. ügyvezető igazgatójával. A negyed órás beszélgetés során arra keresték a választ, hogy átlagemberként mit tudunk tenni vészhelyzet esetén, amikor valaki váratlanul rosszul lesz és összeesik mellettünk az utcán.
A hanganyagot a Retró rádió bocsátotta a rendelkezésünkre.
Valószínűleg mindannyian ismerjük az érzést, amikor egy váratlan szituáció során leblokkolunk és eluralkodik rajtunk a bizonytalanság.
Hogyan ismerjük fel, hogy a másik ember segítségre szorul? Ha hirtelen változást érzékelünk a viselkedésében, zavart lesz, elsápad, dülöngél, az mindenképp intő jel. Ilyen esetben ültessük vagy fektessük le és maradjunk mellette! Ha összeesik, hangosan szólongassuk, rázzuk meg, és figyeljük a reakcióit.
Bár logikusnak tűnik, de ne itassuk vagy etessük a beteget (kivéve cukorbetegség esetén), mert ez a későbbi orvosi ellátást hátráltathatja.
Rosszullét esetén azonnal hívjuk a mentőszolgálatot. Ők kritikus esetben vonalban maradnak és a mentő érkezéséig folyamatosan segítenek minket a beteg állapotának stabilizálásában.
Ha a betegnek nincs légzése, haladéktalanul meg kell kezdeni az újraélesztést. Amennyiben van segítségünk, kérjük meg hogy ellenőrizze, van-e elérhető közelségben (például bevásárlóközpontban, irodaházban, egészségügyi vagy sport intézményben) defibrillátor. Ha van, le kell akasztani a falról és a beteghez kell rohanni vele.
Ha van rá lehetősége, hogy munkahelyén defibrillátort helyezzen el, nagy mértékben hozzájárulhat munkatársai biztonságához.
Ne habozzunk használni az életmentő készüléket! A defibrillátor bekapcsolás után magyar nyelvű hangutasításokkal vezet végig minket az újraélesztés lépésein. Csakis akkor ad le áramütést, ha az valóban indokolt.
Hazánkban számos lehetőség van arra, hogy újraélesztés témájában képezzük magunkat és felkészüljünk arra, hogy mit kell tenni vészhelyzet esetén.
2023. június 19. (hétfő), 09:54
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.