Nem kapott támogatást a családjától, hogy színész legyen, és soha nem érezte elismerve a tehetségét és a sikereit. /Ezért Máthé Erzsi, aki Kossuth\-díjas színésznő lett, mindig bizonytalan volt magában, és igyekezett segíteni a fiataloknak, hogy nekik ne legyen olyan nehéz\./
A színésznő halálával egy nagy poént hagyott hátra. Senki sem tudta, hogy mi van a végrendeletében, sőt azt sem, hogy hol található.
De nem is ez a fontos most, hanem az a szeretet, a tisztánlátás és a gondoskodás, amit Máthé Erzsi mutatott. A szeretet, amit csak nagyon keveseknek tudott kimutatni, és azt is mindig elrontotta valami gorombasággal – de ez nem tévesztette meg az igazán szeretőket. A tisztánlátás, amit néha elhomályosított a betegség, de amikor szükség volt rá, helyesen döntött és cselekedett.
Gondolt mindenre és mindenre, csak magára nem
– mondja Gyurkovics Zsuzsa, és arra gondol, hogy talán ezért volt így, mert saját gyereke nagyon kicsi korában halt meg az 50-es években.
De erről nem beszélünk most, hanem arról, hogy milyen nagyszerű színésznő volt, és amikor belépett valahova, és azt mondta azon a mély hangján: „Helló!”, akkor mindenki megdermedt.
A kollégiumi csapat Gyurkovics Zsuzsa otthonában ülünk egy napsütötte napon.
„Hónapokig tanultuk azt is, hogyan lépjünk be egy szobába vagy hogyan menjünk ki belőle. Ilyen sokszínű az élet, ezt kell tudni egy színésznek.” 95 évesen van most, de nem szed gyógyszert, jár színházba és néha még fellép is.
Mindent a Horváth Árpád Színészkollégiumnak köszönhetnek, amit Gobbi Hilda alapított a szegényebb, vidéki főiskolásoknak. Egy szobában laktam Psota Irénnel, Máthé Erzsivel, Szemes Marival, Lénárd Judittal. Csodálatos csapat volt!
– meséli Zsuzsika, és mosolyogva idézi fel a régi történeteket. Szerette őket, mert nem lehetett őket nem szeretni. A hangos lányok mellett ő volt a legcsendesebb, legsegítőkészebb – sok testvére volt, és az édesanyja is fiatalon meghalt –, ő ment el gyógyszert venni is, ha valakinek kellett – de erről nem beszélünk.
Magasra tették a mércét Gyurkovics Zsuzsa olyan időket élt át, és olyan jól emlékszik mindenre, hogy az színháztörténeti értékű. A szegedi kezdésre Lehotay Árpádnál Márkus Lászlóval, Sinkovits Imrével, Kazimir Károllyal, aztán a budapesti évekre, a Blaha Lujza téri Nemzeti Színház felrobbantására, lebontására, vagy arra, hogy amikor – a színházat mindenekfelett
2023. június 18. (vasárnap), 13:04
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.