Sajtóhírek szerint elhunyt Mihail Szergejevics Gorbacsov, a Szovjetunió volt elnöke. A 91 éves korában eltávozott Gorbacsovnak volt köszönhető, hogy a Szovjetunió felbomlott. /Egyesek az alkalmatlanságának tudták be ezt, mások pedig a diplomáciai érzékének tulajdonítják, hogy kivezette Oroszországot a szovjet rendszerből\./
A hírt az AP is közzétette. Tájékoztatásuk szerint orosz hírügynökségek jelentették, hogy Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök 91 éves korában meghalt. Gorbacsov irodája korábban azt közölte, hogy kórházi kezelés alatt áll.
A mai háborús időkben fontos felidézni, hogy a szovjet rendszer demokratizálási kísérletébe belebukott volt SZKP-főtitkár már 2015-ben és korábban is figyelmeztetett egy európai háború veszélyére.
Gorbacsovot gyakori támadások érték a Szovjetunió szétrombolásáért. Sokan őt hibáztatták az ország jelen problémáiért is. A peresztrojka és a glasznoszty elindítóját a politikai nyitásért és a nyilvánosság kereteinek kiszélesítéséért ugyanakkor máig sokan tisztelik Oroszországban.
A BBC tájékoztatása szerint a kórházban, ahol meghalt, azt mondták, hogy hosszú és súlyos betegségben szenvedett. A BBC tudósításában rávilágított arra is, hogy Mihail Gorbacsov a 20. század egyik legbefolyásosabb politikai alakja volt.
Elnökölte a közel 70 éve létező Szovjetunió felbomlását. Mégis, amikor 1985-ben kidolgozta reformprogramját, egyetlen szándéka az volt, hogy újraélessze országa stagnáló gazdaságát, és átalakítsa politikai folyamatait.
Erőfeszítései katalizátorává váltak egy sor eseménynek, amelyek véget vetettek a kommunista uralomnak, nemcsak a Szovjetunióban, hanem annak egykori szatellit államaiban, így például Magyarországon is. Mihail Szergejevics Gorbacsov 1931. március 2-án született a dél-oroszországi Sztavropol régióban. Szülei mindketten kolhozokban dolgoztak, a fiatal Gorbacsov pedig kombájnokat üzemeltetett kamaszkorában. Mire 1955-ben végzett a Moszkvai Állami Egyetemen, a Kommunista Párt aktív tagja volt.
1978-ban a Központi Bizottság Mezőgazdasági Titkárságának tagjaként ment Moszkvába, majd alig két évvel később a Politikai Hivatal teljes jogú tagjává nevezték ki.
Nyitottabb politikája okán a Szovjetunió felbomlása az északi balti köztársaságokban kezdődött. Lettország, Litvánia és Észtország kiszabadult, hullámvasút indult el, amely átterjedt Oroszország Varsói Szerződésben részes szövetségeseire is. A folyamat 1989. november 9-én tetőzött, amikor a tömegtüntetéseket követően Kelet-Németország polgárai szabadon átjuthattak Nyugat-Berlinbe. Gorbacsov döntése ekkor nem az volt, hogy tankokat küldött be, ami a hagyományos szovjet reakció volt az ilyen kirívó ellenállásra, hanem bejelentette, hogy Németország újraegyesítése német belső ügy.
Gorbacsov 1990-ben Nobel-békedíjat kapott „a kelet–nyugati kapcsolatok radikális változásában játszott vezető szerepéért”.
Számos cikk, tanulmány mellett több könyvet publikált. 2012-ben megjelent, Szemtől szembe önmagammal című kötetének számottevő részét 1999-ben leukémiában elhunyt, szeretett feleségének, Raiszának ajánlotta. 2014 novemberében jelent meg A Kreml után című könyve, amely a Szovjetunió széteséséhez vezető hatalmi harcról szól.
2022. szeptember 01. (csütörtök), 21:26
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.