Meghalt négy szörfös a Balatonban - Nyugodjanak békében

Hirdetés
Meghalt négy szörfös a Balatonban - Nyugodjanak békében
Hirdetés

Egy szomorú hír kapcsán olvastuk a 444. hu cikk alatt megjelenő hozzászólásokat,ahol aztán Tóth Zoltán nevű kommentelő hozzászólására lettünk figyelmesek. /Úgy gondoltuk, ezt az értékes hozzászólást mindenképpen megmentjük az utókornak, és megmutatjuk az olvasóinknak is\./

Hirdetés

A hozzászólás változtatás nélkül közöljük, és kérünk benneteket, figyelmes olvassátok el Zoltán tanácsait, mert sosem tudhatjuk, mikor lesz rá szükségünk

Tóth Zoltán (TZ)Együttérzésem az elhunyt családtagjaival, ismerőseivel, szomorú tragédia az ilyen, fogadják őszinte részvétemet.

Egyúttal szeretném figyelmeztetni a vízparton hűsölőket és sportolókat a fokozottab körültekintésre. (Egy másik, hasonló hírre is reflektálva – https://24. hu/elet-stilus/2… ) szeretném felhívni a figyelmet néhány fontos, mégis alig ismert tudnivalóra.

Hirdetés

Az általánosan ismert szabályok mellett (ki, mikor, milyen vízben úszhat) legalább annyira fontos, hogy a vízben (vízparton) hűsölők odafigyeljenek egymásra, ez fokozottan érvényes a gyerekek esetében, és már a legelső gyanújeleknél inkább azonnal reagáljanak.

Idézek egy cikkből, mely egy tanulságos eset feldolgozásán át okítja az olvasókat (http://mariovittone.com/201… – részletek, szabadfordításban):

Az új kapitány a fedélzetről vetette magát a vízbe, teljesen felöltözve, és sebesen úszni kezdett. Egy korábbi vizimentő volt, aki a szemét végig a bajbajutotton tartotta amint egyenesen közeledett egy pár felé, akik a lehorgonyzott horgászhajójuk és a strand között úsztak. “Úgy vélem, azt hiszi, hogy te fuldokolsz” mondta a férj a felesége felé.

Hirdetés
Épp egymásra fröcskölték a vizet, és a feleség visongott, de mindketten a nyakig érő vízben álltak. “Rendben vagyunk, mit művel?” kérdezte a nő picit neheztelve. “Rendben vagyunk!” kiáltotta a férj, kiemelkedve, de a kapitány csak rendületlenül úszott tovább egyenesen. “Félre!” ordította, miközben kettejük között továbbsprintelt. Közvetlenül mögöttük, 3 méternél nem távolabb a kilenc éves lányuk fuldoklott. Már biztonságban a kapitány karjaiban a víz színe fölött a kislány könnyrefakadt: “Apa!”

Honnan tudta ez a kapitány – 18 méterről – amit az apa nem vett észre 3 méternyiről? A fuldoklás nem egy látványos, vizetcsapkodó, segítségért kiabáló esemény, melyet a többség észrevehet. A kapitány szakértők és a tapasztalatai által volt kiképezve ennek észlelésére.

Hirdetés
Másrészt az apuka a tévében szerzett ismereteire támaszkodott. […] Amíg el nem sírta magát a kimentett kislány, hogy “Apa!”, addig egy hangot sem adott. Mint a Parti Őrség vizimentője, nem is csodálkoztam a történeten. A vízbefulladás majdnem mindig egy csendes, észrevétlen esemény. A vízben vergődés, csapkodás, kiabálás, mint drámai elemek (tévé) követése nyomán arra figyelünk, azt keressük, ami a valódi életben rendkívül ritkán tapasztalható, nem jellemző.

[MOST JÖN A LÉNYEG!]

A ritka kivételektől eltekintve a fuldokló pszichológiailag képtelen a segítségkérésre. A légzőrendszer a légzésre szolgál eredendően. A beszéd másodlagos, mellékesebb funkció. A légzésnek teljesnek kell lennie, mielőtt beszélünk.

Hirdetés
A fuldoklók szája viszont lemerül a víz színe alá, majd afelé emelkedik. A szájuk nincs elég ideig a víz színe fölött ahhoz, hogy kilélegezzenek, belélegezzenek, majd segítségért kiálltsanak. Amikor egy fuldokló szája a víz színe fölé ér, gyorsan kilélegzik, majd belélegzik, mielőtt ismét visszamerül.A fuldoklók nem tudnak kiemelkedni, hogy segítséget hívjanak. A természetes ösztönük arra kényszeríti őket, hogy oldalra kinyújtott karjaikat tolják le a viz színén. Ez teszi lehetővé, hogy felemelve a testüket a szájuk ismét a víz színe fölé kerülhessen a lélegzetvételért.

A fuldoklás ösztönös reakciói okán a fuldoklók nem képesek önmaguk karmozgását kontrollálni. Pszichológiailag a fuldoklók, akik küzdenek a vízfelszínen maradásért nem tudják egyszerre megállítani a merülést és ezzel egyidejűleg kiemelkedni segítségért, a megmentőik felé mozogni, vagy elérni a mentőeszközöket.

Hirdetés
A kezdetektől a végéig a fuldoklásra adott ösztönös válasz nyomán az emberek teste függőleges helyzetet vesz fel, bármiféle segítő rúgkapálódzás nélkül. Amennyiben nem menti ki egy segélynyújtó, a küszködésük kizárólag a vízszínen maradásért korlátozódik, mielőtt (20-60 másodperc múlva) végleg elmerülnek.

Ez nem azt jelenti, hogy aki segítségért kiabál vagy szitkozódik, az nem lehet bajban – ők a víztől való szorongásukkal szembesülnek. Ez nem mindig előzi meg az ösztönös fuldokást, és nem is tart sokáig – de szemben a valódi fuldoklással, ezen érintettek képesek továbbra is közreműködni a kimentésükben. Megtudják ragadni a mentőkötelet, mentőövet, stb…

Figyeljék az alábbi jeleket a vízben fuldoklás észlelésére:

Hirdetés

– a fej hátraszegve a vízben, száj a vízszínen;– a fej hátraszegve, száj nyítva;– üveges szemek, üres tekintet, képtelen fókuszálni;– szemek csukva;– haj az arcon illetve a szemeken;– nem használja a lábakat – függőleges testhelyzet;– szapora, kapkodó lélegzés, zihálás;– próbálkozás az úszásra egy kifejezett irányba, bármiféle haladás nélkül;– próbálkozás a hátrafordulásra;– kísérlet egy láthatatlan létra megmászására.

Időnként a legáltalánosabb jele, hogy valaki fuldokol az, hogy pont nem úgy néz ki, mint aki fuldokolna. Úgy tűnhet, mintha csak taposnák a vizet, miközben felfelé bámulnak. Mi nyugtathat meg? Kérdezzük őket: “Rendben van?” Amennyiben képes könnyedén válaszolni – úgy valószínüleg tényeg nincs ok az aggodalomra. Amennyiben üres tekintettel fordulna felénk, még 30 másodpercünk maradt, hogy elérhessük. Szülőknek: a vízben játszadozó gyerek zajt kelt, amennyiben elcsendesülnek, menjenek/forduljanak oda, és derítsék ki, miért.

Ui.: még két cikket ajánlok kiegészítésül (angol nyelven – https://edition.cnn.com/201… + https://eu.gosanangelo.com/… ), de természetesen a legkézenfekvőbb megoldás az, ha mindenki igyekszik a saját környezetében kapcsolatba lépni képzett vizimentő-elsősegélynyújtókkal, mentődolgozókkal, hogy szakszerű ismereteket szerezhessen.

Ez egy hasznos link lehet mindenki számára: https://kenuklub.files.word… (Megjegyzem, olvasni könnyebb, mint megcsinálni, tehát javasolt a szakszerű gyakorlás hozzá. Volt szerencsém ilyen képzésen barátilag részt venni, és kipróbálhattam magam is, azt kell mondjam, hobbiszerűen, de rendszeres úszóként majd besz@rtam, amíg pár méterre elvontattam magammal egy felnőttet. )

VIGYÁZZANAK EGYMÁSRA!

Tóth Zoltán

2019. július 24. (szerda), 10:04

Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:

Hirdetés

Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.

Hirdetés
Hirdetés

Cikkajánló

Mindenegyben blog
2025. június 29. (vasárnap), 17:29
Hirdetés

–Örökre lehunyta szemét… Gyászba borult az egész MAGYARORSZÁG!hatalmas név távozott közülünk!

–Örökre lehunyta szemét… Gyászba borult az egész MAGYARORSZÁG!hatalmas név távozott közülünk!

–Örökre lehunyta szemét… Gyászba borult az egész MAGYARORSZÁG!hatalmas név távozott közülünk!? Tragédia az Alpokban:...

Hirdetés
Mindenegyben blog
2025. június 29. (vasárnap), 15:58

TRAGÉDIA!Játszó gyerekekre dőlt egy hatalmas fa: Egy 7 éves lány meghalt, egy másik életéért még küzdenek

TRAGÉDIA!Játszó gyerekekre dőlt egy hatalmas fa: Egy 7 éves lány meghalt, egy másik életéért még küzdenek

Tragédia a parkban: Játszó gyerekekre dőlt egy fa – egy 7 éves kislány meghalt, egy másik gyermek életéért...

Mindenegyben blog
2025. június 29. (vasárnap), 15:07

2025 Júliusától a Kkoporsós temetés a luxus kategóriába lép Magyarországon

2025 Júliusától a Kkoporsós temetés a luxus kategóriába lép Magyarországon

július 1-jétől új korszak kezdődik a temetkezések terén Magyarországon: a koporsós temetés ára olyan mértékben...

Mindenegyben blog
2025. június 29. (vasárnap), 12:53

Óriási baleset az autópályán! Közel 4 km-es a torlódás.....,30perc az átjutási idő. Cikk a hozzászólásoknál >>>

Óriási baleset az autópályán! Közel 4 km-es a torlódás.....,30perc az átjutási idő. Cikk a hozzászólásoknál >>>

Óriási baleset az autópályán! Közel 4 km-es a torlódás.....,30perc az átjutási idő. Cikk a hozzászólásoknál...

Mindenegyben blog
2025. június 29. (vasárnap), 08:37

Nagyon megrázó dolog derült ki a bányatóba fulladt 33 éves nőről

Nagyon megrázó dolog derült ki a bányatóba fulladt 33 éves nőről

Nagyon megrázó dolog derült ki a bányatóba fulladt 33 éves nőről TRAGÉDIA A KÁNIKULÁBAN: Fiatal nő fulladt a bányatóba...

Mindenegyben blog
2025. június 29. (vasárnap), 05:36

Fekete vasárnap!

Fekete vasárnap!

Meghalt Kőnigh Péter – a magyar underground egyik utolsó ikonja távozott június 27-én, életének 61. évében, hosszú...

Mindenegyben blog
2025. június 28. (szombat), 18:54

Megérkezett a júliusi Karma jóslat: Bak, Halak, Vízöntő, Mérleg, Skorpió, Nyilas FIgyelem!

Megérkezett a júliusi Karma jóslat: Bak, Halak, Vízöntő, Mérleg, Skorpió, Nyilas FIgyelem!

♈ KOS – Július karmája: elengedés és új ritmusJúlius elhozza számodra a belső béke utáni vágyat. Olyan dolgokat...

Mindenegyben blog
2025. június 28. (szombat), 17:28

Borzalmas hír jött– éjszaka örökre lehunyta szemét… Gyászba borult az egész MAGYARORSZÁG!hatalmas név távozott közülünk! A cikk a hozzászólásoknál olvasható!

Borzalmas hír jött– éjszaka örökre lehunyta szemét… Gyászba borult az egész MAGYARORSZÁG!hatalmas név távozott közülünk! A cikk a hozzászólásoknál olvasható!

? Elhunyt Bertalan Tivadar – egy korszakos magyar művész távozottÉletének 95. évében elhunyt Bertalan Tivadar...

Hirdetés
Hirdetés