.
Október 5-én döntött a kormány egy újabb nyugdíjemelésről, amelyet novemberben már folyósítottak is. /A nyugdíjösszeg idén várhatóan 13,4 százalékkal lesz magasabb a tavalyinál, de ezzel szinte egy időben jelent meg a KSH legfrissebb tájékoztatója, miszerint már 20,1 százaléknál jár az infláció\./
Hazánkban jelenleg majdnem két és félmillióan részesülnek nyugdíjban, rokkantsági nyugdíjban vagy egyéb járadékban. Az öregségi nyugdíjasok a 80 százalékát teszik ki ennek a számnak, tehát közel kétmillió embert érint a kérdés. Az elmúlt két évtizedben a nyugdíjasok és az egyéb ellátásban részesülők száma évről-évre csökkent, összesen több mint 600 ezerrel.
A KSH statisztikái szerint 2022-ben Magyarországon havi 164 ezer forint körül alakul a nyugdíj átlaga. A megyei szintű adatok alapján az országban a legmagasabb nyugdíjösszegben a fővárosban részesülnek, itt a nyugdíjasok átlagosan 185 ezer forintot kapnak.
Ahogy az átlag- és mediánbérek esetében írtuk, az átlagösszeg kevésbé tükrözi a valóságot, mivel a kilengő értékek eltorzíthatják az eredményt. Ezért megnéztük fizetési sávonként, hogy mekkora összegben részesül a legtöbb nyugdíjas – a valóság akár 40 ezer forinttal is kevesebb lehet.
Ha az egyes fizetési sávokat vizsgáljuk, akkor az látható, hogy 2022-ben a nyugdíjasok többsége 120 000 és 139 990 forint közötti ellátásában részesül, jellemzően a havi 80 és a 180 ezer közötti nyugdíj emelkedik ki leginkább.
Látványos emellett az is, hogy az elmúlt tíz évben a többség egyre magasabb fizetési sávba került, 2012-ben még a 80 ezer és a 99 999 közötti nyugdíj volt szokványos, azóta sokkal inkább megoszlanak a magasabb fizetési sávok között a nyugellátásban részesülők jövedelem szerint.
Feltűnő továbbá, hogy a havi 300 ezer forint feletti ellátásban részesülők száma 2017-hez képest 20 ezerről 123 ezer főre nőtt.
A Magyar Közlönyben olvasható, október 5-én közzétett rendelet szerint a kormány 4,5 százalékkal növeli a nyugdíj összegét, amely ezzel idén eddig összesen 13,4 százalékkal növekedett a tavalyihoz képest. Megnéztük, hogy ez a nyugdíjemelés képes-e kompenzálni a folyamatosan növekvő fogyasztói árakat, valamint kiszámoltuk, hogy a pénzromlás mellett valójában mennyit is ér a havi összeg.
A kormány idén év elején 5 százalékkal, majd júliusban 3,9 százalékkal emelte a nyugdíjat, novembertől pedig további 4,5 százalékos inflációs kompenzáció várható. Igen ám, eközben viszont a fogyasztói árak olyan ütemben emelkedtek tavalyhoz képest, hogy ezt már a jelenlegi növelés sem képes utolérni.
Az elmúlt négy évben a nyugdíj átlagosan évi 5 százalékkal emelkedett, ami elég is volt ahhoz, hogy felzárkózzon a fogyasztói árak emelkedéséhez.
Azonban amíg a nyugdíj idén – a korábban tervezett 10,7 százalék helyett – 13,4 százalékkal lesz magasabb a tavalyinál, addig a fogyasztói árak tavalyhoz képest 20,1 százalékkal nőttek.
A nyugdíjasok esetében a nyugdíjas fogyasztóiár-index ad valós képet a helyzetükről, mivel nem tartalmaz olyan termékeket, amelyek nem köthetők a nyugdíjasok átlagos fogyasztásához (például a gyermeknevelési termékek).
A nyugdíjas fogyasztóiár-index alapján a nyugdíjasok csoportját lényegesen súlyosabban érinti az árak növekedése, mivel a vásárlói kosaruk alapján nem 20,1 százalékos, hanem 21,9 százalékos inflációt érzékelnek.
Számszerűen évről-évre növekszik a nyugdíj, azonban a pénzromlás miatt valójában évek óta egyre kevesebbet ér az előző évinél. A nyugdíj, egyéb ellátások és járadékok (mint a rokkantsági nyugdíj vagy a megváltozott munkaképességűeknek járó ellátás) együttes havi átlagösszege 2000 és 2022 között 31 157 forintról 149 965 forintra nőtt.
Korrigáltuk 2008-tól kezdve a havi átlagellátást az inflációval, és kiszámoltuk, hogy mennyinek kellene lennie az egyes években a kézhez kapott összegnek ahhoz, hogy pontosan ugyanannyit érjen, mint amennyit egy évvel korábban ért.
A két vonal összeér, szinte ugyanazokat a számokat kaptuk, mint a valós nyugdíjösszeg – vagyis az látható, hogy hiába nő az ellátás szám szerint, az értéke a pénzromlás miatt egy forinttal sem lesz magasabb.
Sőt, ahhoz, hogy a nyugdíj és egyéb járulékok a pénz romlását figyelembe véve annyit érjenek idén, mint 2021-ben, ahhoz 164 987 forintnak kellene lennie az átlagos havi összegnek. Vagyis az inflációval együtt jelenleg jóval kevesebbet kapnak a nyugdíjasok az előző évhez képest.
2022. november 20. (vasárnap), 23:23
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.