Négyszeresére emelkedik a legalacsonyabb nyugdíj
Magyar Péter csütörtökön bejelentette: 2027. január 1-jétől 120 ezer forintra emelik az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegét. A nyugdíjminimum jelenleg mindössze 28 500 forint, vagyis a változás több mint négyszeres emelést jelent.
A két összeg között havi 91 500 forint a különbség. /Ez nem egyszerű, néhány százalékos korrekció, hanem olyan mértékű változás, amely alapjaiban rendezheti át a legnehezebb helyzetben élő idősek havi költségvetését\./
Különösen megdöbbentő, hogy a 28 500 forintos összeget 2008 óta nem változtatták meg. Az elmúlt 18 évben jelentősen drágult az élelmiszer, a gyógyszer, a lakhatás, a rezsi és a tűzifa is, miközben a legalacsonyabb öregségi nyugdíj összege változatlan maradt.
Egy ennyire alacsony ellátásból ma gyakorlatilag lehetetlen egy teljes hónapon keresztül megélni.
Azoknál kezdik a változást, akiknek a legnehezebb
Magyar Péter a bejelentésben arról beszélt, hogy a kormány elsőként a legkisebb ellátásból élő időseken szeretne segíteni.
„Több százezer idős honfitársunk minden hónap végén azt számolgatja, hogy a gyógyszert, az élelmiszert vagy a rezsit, esetleg a tűzifát tudja kifizetni. Ez egyszerűen elfogadhatatlan” – fogalmazott a miniszterelnök.
Majd hozzátette: „A Tisza ezért vállalta már a választás előtt, hogy a változást azoknál kezdjük, akiknek a legnehezebb.
A döntés lényege, hogy nem minden nyugdíjas kap ugyanakkora összegű emelést. Elsősorban azok járandóságát zárkóztatják fel, akik jelenleg a legalacsonyabb nyugdíjból próbálnak megélni. Ugyanaz a 10 ezer forint ugyanis egészen mást jelent egy magasabb ellátásból élő embernek, mint annak, aki minden hónap végén kénytelen választani a gyógyszer, az élelmiszer és a számlák között.
A 120 ezer forintos nyugdíj továbbra sem jelent gondtalan életet, de a jelenlegi 28 500 forintos minimumhoz képest már valódi segítséget adhat. A változásnak leginkább azok érezhetik majd a hatását, akiknek eddig néhány tízezer forintból kellett volna fedezniük a legalapvetőbb kiadásaikat.
Az intézkedés nem egyszeri támogatás lesz. A magasabb összeg minden hónapban megjelenik majd az érintettek járandóságában, így tartósan növeli a bevételüket. Ez kiszámíthatóbb helyzetet teremthet, és csökkentheti azt a bizonytalanságot, amelyben sok alacsony nyugdíjból élő ember tölti a hónap utolsó napjait.
A gyógyszerek és a téli fűtés terheit is csökkentik
A nyugdíjminimum emelése egy nagyobb szociális intézkedéscsomag része. Szeptember 1-jétől a vényköteles gyógyszerek áfamentessé válnak, ami különösen az idősek és a krónikus betegek számára jelenthet könnyebbséget.
Egyetlen készítménynél a megtakarítás talán nem tűnik jelentősnek, de azoknál, akik havonta többféle gyógyszert váltanak ki, az összegek gyorsan összeadódhatnak.
Ősszel a tűzifa áfája is jelentősen, 27 százalékról 5 százalékra csökken. Ez elsősorban azoknak segíthet, akik fával fűtik az otthonukat, és kevésbé részesültek a gázzal vagy távhővel fűtő háztartásokat érintő korábbi kedvezményekből.
A szociális tűzifára fordítható keretet emellett megduplázzák. Egy vidéken, alacsony nyugdíjból élő ember számára a téli tüzelő ára nem elméleti gazdasági kérdés. Arról szól, hogy januárban lesz-e elegendő fa, és megfelelően fel tudják-e fűteni az otthonukat.
A három intézkedés ugyanazokat az alapvető területeket érinti: a nyugdíjat, a gyógyszereket és a fűtést.
A változás 2027 első napján lép életbe
A megemelt nyugdíjminimum a 2027-es költségvetés elfogadása után, 2027. január 1-jétől lép életbe. Az érintettek tehát már a következő év elejétől az új, magasabb összeggel tervezhetnek.
A Tisza már a választások előtt vállalta, hogy 120 ezer forintra emeli a nyugdíjminimumot. A mostani döntéssel ehhez már konkrét dátum és összeg is társult. A következő hónapokban a kormánynak meg kell teremtenie az intézkedés költségvetési fedezetét, januártól pedig az emelésnek a tényleges folyósításban is meg kell jelennie.
Magyar Péter jelezte, hogy a kormánynak további vállalásai is vannak az idősek és a nyugdíjak ügyében. Ezek előkészítése már elkezdődött, a végleges döntések részleteit pedig később hozzák nyilvánosságra.
A nyugdíjminimum emelése azért is különbözik a hagyományos, százalékos nyugdíjemelésektől, mert kifejezetten az ellátási rendszer legalján avatkozik be. A százalékos emeléseknél az kap nagyobb összeget, akinek eleve magasabb a nyugdíja. A minimum jelentős megemelése ezzel szemben közvetlenül a legkevesebből élőket zárkóztatja fel.
A 28 500 forintos összeg 18 éven keresztül változatlan maradt. Most nem néhány ezer forinttal emelik meg, hanem 120 ezer forintra. Magyar Péter bejelentése ezért nem egyszerűen egy újabb nyugdíjhír: több százezer, nehéz helyzetben élő idős ember számára 2027 valóban egészen másképp kezdődhet.
2026. augusztus 27. (csütörtök), 19:59
Elszabadult a pokol: Takács Péter brutálisan nekiment Magyar Péternek! ????? ? ?????́???́??́?????́?!
Nyílt utcai...
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.