Orbán Viktor hétfőn ismét leszögezte: Magyarország nem hagyja el az Európai Uniót, de korántsem elégedett a jelenlegi brüsszeli berendezkedéssel. A magyar miniszterelnök célja ugyanis nem kevesebb, mint Brüsszel „elfoglalása” – politikai értelemben, természetesen.
„Nem fogjuk elhagyni az Európai Uniót, nem hagyjuk el Brüsszelt. /El fogjuk foglalni\./
A kormányfő kifejtette: az EU-nak szerinte nem lenne szabad „szuperállamként” működnie. Ehelyett csupán koordinációs központként kellene segítenie a nemzetállamok együttműködését. Ennek érdekében hívta életre a Patrióták Európáért nevű új pártcsaládot, amelyet szuverenista nézeteket valló európai politikai erők támogatnak – nem kis részt az Európai Parlamentben is.
A beszéd egyik meglepő momentuma az volt, amikor Orbán felidézte: Donald Trump volt amerikai elnök többször is bátorította Magyarországot az EU-ból való kilépésre. A miniszterelnök elmondása szerint azonban ezt mindig visszautasította. „Az ország exportjának 85%-a az unió tagállamaiba irányul.
Orbán Viktor már hosszú ideje ütközőpályán mozog az Európai Bizottsággal. Az EU szerint a magyar kormány egy sor lépésével sérti a jogállamiságot:
Ezek következményeként Brüsszel befagyasztotta Magyarország uniós forrásait:– az 5,8 milliárd eurós nemzeti helyreállítási alapot,– és 23 milliárd eurónyi kohéziós támogatást.
2023 végére ezeknek az összegeknek csupán egyharmadát oldották fel – és azt is csak feszült tárgyalások után. A patthelyzetet tovább súlyosbította, amikor Orbán kilátásba helyezte, hogy megvétózza Ukrajna EU-s pénzügyi támogatását.
A nyugati szövetségesek szemében tovább romlott Orbán megítélése a Vlagyimir Putyinhoz fűződő szoros kapcsolatai miatt. A Kremllel való folyamatos diplomáciai együttműködés különösen a 2022-es ukrajnai háború kitörése óta vált rendkívül érzékeny kérdéssé az uniós politikában.
Orbán Viktor mostani bejelentésével világossá tette: nem a kilépés, hanem a belső átalakítás a cél. Az EU-t belülről akarja „megváltoztatni” – méghozzá úgy, hogy az alárendelődjön a nemzetállami érdekeknek. A kérdés már csak az, hogy ebben partnereket is talál-e – vagy Brüsszel továbbra is visszavágásként éli meg a magyar kormány törekvéseit.
? Mit gondolsz? Orbán terve az EU „belülről történő elfoglalására” valódi stratégiai vízió – vagy csupán politikai szlogen?
2025. május 07. (szerda), 17:32
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.