Úgy nő a gazdaság, hogy van olyan munka, amelyet a magyarok már nem tudnak elvégezni. /A kormányfő ezt a török vendégmunkásokkal kapcsolatos kérdésére válaszolta\./
Az a helyzet, hogy úgy nő a gazdaság, hogy van olyan munka, amit a magyarok már nem tudnak elvégezni – válaszolta Orbán Viktor miniszterelnök Toroczkai Lászlónak, a Mi Hazánk Mozgalom elnökének a török vendégmunkásokkal kapcsolatos kérdésére az azonnali kérdések órájában a hvg.hu beszámolója szerint.
A kormányfő azt állította, a magyar szabály szerint annyi vendégmunkásnak adnak engedélyt, ahány betöltetlen állás van Magyarországon.
Minősített munkaerő-kölcsönzőkön…
Toroczkai László arról is megkérdezte miniszterelnököt, hogy akar-e a kormány változtatni azon a politikán, miszerint a globális nagyvállalatokat támogatja a magyarok helyett. „A kormánypártok szerint az elmúlt 12 év gazdaságpolitikája kifejezetten sikeres volt” – válaszolta a miniszterelnök. Mint mondta, a multikat azért kell támogatni a jövőben is, mert vannak olyan dolgok, amelyeket magyar cégek nem tudnak előállítani, de szükségesek a technológiai fejlesztésekhez, itt példaként a gépjárműveket, a repülőgépeket és a hadi technikát említette.
A kormányfőt többen a rezsivel kapcsolatban kérdezték. Orbán Viktor a DK-s Arató Gergelynek a rezsicsökkentéssel kapcsolatos kérdésére azt állította, „2010-ben a fizetésekhez viszonyítva a magyar családok számára volt a legdrágább a gáz és az áram egész Európában, ehhez képest az Eurostat friss kimutatása szerint 2021 első féléve utáni időszakot tekintve 24 EU-s tagállam közül egyedül Magyarországon nem emelkedett a gáz és az áram ára”
Az ellenzéki politikus szerint hatalmas hazugságnak bizonyult az a tézis, miszerint, ha van orosz gáz, akkor van rezsicsökkentés Magyarországon.
Arató arról beszélt, hogy a gáz irányadó világpiaci ára harmadára csökkent, a magyar fogyasztóknak mégis ugyanazt a „brutálisan magas” árat kell fizetniük, mint korábban. – Ide minden begyűrűzik, csak a jólét nem? – kérdezte Hofi Gézát idézve. Arra is kíváncsi volt, mikor követi majd a magyar kormány a csökkenő európai gázárakat, illetve mikor fogják harmadolni az energiaköltségeket a lakossági és civil, illetve önkormányzati szereplők számára. Erre reagálva Orbán megismételte a kormányzati mantrát, miszerint „az átlagos fogyasztásig minden családot meg tud védeni” a rezsi megemelkedésétől.
Arató viszontválaszában arról beszélt, hogy az Orbán által idézett Eurostat-statisztika 2022 első felére vonatkozik, vagyis nem tartalmazza a gázárak nyári emelkedését. Ehhez azt is hozzátette, hogy a jelenlegi kormány egyetlen hét alatt nagyobb arányú gázáremelést hajtott végre, mint a 2010 előtti kormány 12 év alatt összesen. A miniszterelnök erre azt mondta, hogy ha a kormány nem tartana ki a „rezsicsökkentés” politikája mellett, akkor a hónap végén minden egyes magyar család 181 ezer forinttal szegényebb lenne.
A momentumos Bedő Dávid szintén a rezsiről kérdezett, arról érdeklődött, hogy Orbán Viktor mennyi rezsit fizet a XII.
Köszönöm a kérdését, a feleségem írásban fog erre válaszolni önnek
– ennyit válaszolt a miniszterelnök.
A kormányfő válaszát párttársai („ a bátor emberek”) hangos tapssal és nevetéssel nyugtázták.
Bedő ezután azt mondta, Orbán annyira távol van az átlag magyarok valóságától, hogy azt sem tudja, mi a probléma.
Viszontválaszában Orbán arról beszélt, hogy nem miniszterelnöki rezidenciában él. – Nem ön fizeti a szállásomat, nem ön fizeti a lakásomat, és nem ön fizeti a rezsimet, mert a magánlakásomban lakok, és úgy élek a feleségemmel, ahogy akarok – felelte.
Az MSZP-s Harangozó Tamás kérdésére, miszerint miért az uniós pénzekre várnak, miért nem fizetik ki a pedagógusok béremelését abból a 2590 milliárd plusz adóbevételből, amely az államkincstárhoz idén hivatalosan beérkezett – ami szerinte akár 400 százalékos emelést is lehetővé tenne – Orbán Viktor azt mondta, hogy
minden pluszbevétel a rezsivédelmi alapba megy, szerinte ezzel a pedagógusok családjai is jól járnak, hiszen így ők is 181 ezer forinttal kevesebbet fizetnek havonta.
A miniszterelnök kitartott amellett, hogy az EU-s pénzek nélkül nem lehet jövőre 23, két év múlva 25, három év múlva pedig 29 százalékkal emelni a pedagógusok bérét, hanem csak évi 10 százalékkal.
2022. november 03. (csütörtök), 09:52
Orbán Viktor reagált Brüsszel 72 órás túlélőcsomag-javaslatára: „Nem fenyeget háború, Magyarország a béke...
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.