/Zajt hallasz és felriadsz álmodból\./
Az interneten van róla “szakirodalom” bőséggel, főleg angol nyelvterületről: “Hogyan bánjunk el a betörővel? 7 lépés”, és amit leírnak, elméletben teljesen korrekt:
1. Fülelj! Egy ember vagy több? Feléd tart? Stb…
2. Maradj ahol vagy! Halkan zárd magadra az ajtót és ki se nyisd, amíg nem vagy teljesen biztonságban!
3. Maradj csendben! Ne vond magadra a figyelmet azzal, hogy hangosan kiabálsz: “Hívtam a rendőröket! … és fegyverem is van!!”
4. Legyen kéznél a telefonod és használd! Hívd a rendőrséget, vagy még jobb, ha egy ismerőst hívsz, akinek egy mondatban el tudod mondani: “Figyelj baj van! Betörő van a házamban, segíts, hívd a rendőröket!” Persze nem árt, ha az illető tudja, hogy hol laksz… és az is előny, ha nem akkor kell bekapcsolni az amúgy lemerült telefonodat.
5. Cselekedj gyorsan! Ha lehetőséged van rá, hagyd el a házat, ha nincs, bújj el!
6. Továbbra is figyelj! De ne hagyd el a rejtekhelyedet!
7. Várj, amíg a rendőrök kiérnek!
A valóságban azonban minden másként alakulhat, nincs két egyforma szituáció. Egyéni agresszió-szinttől és pszichés állapottól függ, hogy mit teszel: kezdve attól, hogy remegve próbálod kizárni a fejedből az eseményeket: “Velem ez nem történhet meg, csak álmodom!”, egészen addig, hogy leveszed a szamurájkardot a falról és elindulsz a harcba! Egy dolog azonban biztos, függetlenül attól, hogy 60 kilós divattervező vagy, vagy veterán idegenlégiós Jedi mester: egy bizonyos pontig a behatoló óriási előnyben van hozzád képest.
1. Segítséget hívni 2. Elrejtőzni 3. Felkészülni a folytatásra, ha kell, akár a harcra is
Az utóbbiban segítségedre lehet, ha valamilyen küzdősportot űzöl, nem szabad azonban hamis illúziókat kergetned: egy dolog ugyanis a tatamin, szabályok között legyőzni valakit és egy egészen más dolog élet-halál harcba keveredni. Ha a Te, vagy a szeretteid élete a tét, minden mocskos módszer megengedett és könyörtelennek kell lenni.
A legfontosabb a segítséghívás. Legyen bekapcsolva egy telefon, ez az alap. Persze nem szerencsés, ha 4-5 embert kell végighívogatnod, mire valaki felveszi, mert a többieknek szintén nincs bekapcsolva éjjel a telefonjuk. Hívhatod a rendőrséget is, de akkor legalább arra készülj föl előre, hogy a helyi rendőrkapitányság közvetlen számát elmented, mert mire a 112-n eléred a célod, a betörő már három házzal odébb jár.
Egyértelműen szükséged van egy hatékonyabb segítséghívási módszerre! Egy végtelenül egyszerű módszerre: egyetlen gombnyomás és kész, indulhatsz elrejtőzni. Ezt hívják pánikgombnak. Ehhez legegyszerűbben akkor juthatsz, ha riasztót szereltetsz be. Meg persze szükséged lesz egy szolgáltatási szerződésre egy távfelügyeletet és kivonuló szolgálatot fenntartó vagyonvédelmi céggel.
Ha úgy döntesz, hogy lépsz az ügyben és riasztót is szereltetsz a házadba, van egy szakasza a betörésnek, amikor előnybe kerülhetsz. Ehhez azonban nem elég egy alap riasztó, amit az üzletkötők helyből felajánlanak, szükség lesz héjvédelemre vagy megfelelő particionálásra.
2021. december 23. (csütörtök), 19:49
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.