Rossz hír! Ezek a termékek drágulhatnak hamarosan Magyarországon
Az újabb aszályos év hatásai komoly kihívások elé állították a magyar mezőgazdaságot, és ezt a pénztárcánkon is meg fogjuk érezni. /Az Agrárszektor és a Pénzcentrum elemzése alapján több alapvető élelmiszer árának emelkedése várható a közeljövőben\./
A gabonafélék terméshozama jelentősen csökkent az aszály miatt, ami magasabb lisztárakat eredményezhet. Ennek következtében a kenyér és egyéb pékáruk ára is drágulhat. Mivel a kenyér alapélelmiszer, a drágulása komoly hatással lesz a háztartások költségvetésére.
2025.Februárban várhatóan 500ft/kg felett lesz a kenyér ára
A kukorica az egyik legfontosabb takarmánynövény, amely az állattenyésztés alapját képezi.
Az aszályos időjárás kedvezőtlenül befolyásolta az almatermést is, amely a hazai gyümölcstermesztés egyik alapvető eleme. Az alacsonyabb terméshozam miatt az alma ára várhatóan emelkedni fog, ami a gyümölcsfogyasztók számára jelenthet többletköltséget.
A borszőlő termelését is jelentősen befolyásolta az időjárás, bár a bor esetében nem biztos, hogy nagy áremelkedésre kell számítani.
A friss fogyasztásra szánt csemegeszőlő termelése szintén visszaesett az aszály miatt, ami magasabb árakat hozhat a piacon. A szőlő szerelmeseinek tehát drágábban kell majd hozzájutniuk kedvenc gyümölcsükhöz.
A hazai tógazdaságokban termelt hal mennyisége is csökkent az aszály következtében.
Bár a tojáshoz szükséges gabona ellátása biztosított, a kukorica és a takarmányárak növekedése a tojás árát is felfelé húzhatja. Ez különösen az ünnepi időszakban válhat problémássá, amikor nő a tojás iránti kereslet.
Az állattenyésztés alapját képező takarmányok drágulása miatt várhatóan a hús ára is emelkedni fog.
A tej és tejtermékek ára is emelkedhet, mivel a tejelő állatok takarmányának ára növekedett. A tejtermékek iránti kereslet Magyarországon stabil, így a drágulás különösen érzékenyen érintheti a fogyasztókat.
A burgonya termelését is negatívan befolyásolta a száraz időjárás, ami drágább krumpliárakat eredményezhet.
Az újabb aszályos időjárás tehát komoly hatással lesz a magyar élelmiszerárakra, amit minden fogyasztó megérezhet majd. Az agrárszakértők szerint a terméshozam csökkenése és a növekvő termelési költségek elkerülhetetlenül az árak emelkedéséhez vezetnek. Az előrejelzések szerint az alapvető élelmiszerek drágulása hosszabb távon is kihat majd a hazai piacra, és így érdemes felkészülni a háztartások kiadásainak növekedésére.
2024. október 30. (szerda), 08:19
Hatalmas forgalomkorlátozások az árvíz miatt: Ezeket az utakat zárták le Magyarországon
Az...
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.